Alzacja to nie tylko piękne doliny ze średniowiecznymi zamkami i malowniczymi wioskami, w których domy z pruskiego muru ozdobione są wiszącym geranium. To także region, w którym znajduje się najwięcej restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelina oraz ojczyzna najlepszych na świecie win tworzonych z rzadkiego i mało u nas popularnego szczepu pinot gris.

 

Nazwa tej winorośli w dosłownym tłumaczeniu znaczy "szara szyszka" - zwarte, ciemnoróżowe grona pinot gris mają bowiem charakterystyczny kształt, przypominający właśnie szyszkę. Szczep znany jest od czasów średniowiecznych (XIII w.). Z dawnej Burgundii w 1300 r. dotarł do Szwajcarii i dalej do Włoch i Węgier. Dziś pinot gris uprawiane jest w kilkunastu krajach w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Niestety Polska nie należy do jednego z nich - pinot gris jest wyjątkowo wymagającym szczepem, bardzo trudnym w uprawie i kapryśnym w procesie beczkowania. W naszych warunkach klimatycznych utrzymanie tej winorośli jest praktycznie niemożliwe. A szkoda, ponieważ smak tych win jest naprawdę wyśmienity.

Wina ze szczepu pinot gris są białe, a w zależności od regionu uprawy ich smak waha się od wytrawnego do nawet słodkiego, typowego dla trunków produkowanych w Rumunii. Różna jest też barwa win - od jasnożółtego, niemal białego do miedzianego. Niezależnie od rodzaju wina, pinot gris zawsze urzeka niską kwasowością, prostotą, delikatną oleistością i pełnym smakiem. Doskonale komponuje się z potrawami z ryb i owoców morza oraz z pikantnymi, wyrazistymi daniami kuchni azjatyckich.

wine 2464116 1920Fot. pixabay.com

Na naszych półkach można czasem znaleźć włoskie wina pinot griggio. Znacznie rzadsze są produkowane w Niemczech grauburgundery, a z niemożliwością niestety graniczy nabycie najdoskonalszych wersji pinot gris - tych pochodzących z Alzacji. W alzackich winnicach powstają szlachetne wina z późnego zbioru - winogrona pozostają na krzakach do chwili, gdy zaczynają się pokrywać szlachetną pleśnią. Za każdym razem proporcja winogron czystych i z pleśnią jest inna, dlatego kolejne roczniki wina mają odmienny smak i aromat, dzięki czemu są rzeczywiście niepowtarzalne.

Warto rozejrzeć się za trunkiem z szarych szyszek, czy to w delikatesach i dobrych sklepach z winami, czy to w trakcie zagranicznych wojaży. Smak wina z pewnością wynagrodzi trud tych poszukiwań.

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

GOTUJ Z NAMI

Jego wysokość pyłek pszczeli
Jego wysokość pyłek pszczeli
Fenkuł na co dzień i od święta
Fenkuł na co dzień i od święta
Spirulina – zielone złoto
Spirulina – zielone złoto
Bomboloni soffici – pieczone włoskie pączki
Bomboloni soffici – pieczone włoskie pączki
Smak Pomorza: zupa bursztynowa
Smak Pomorza: zupa bursztynowa
Barszcz czerwony, który się zawsze udaje
Barszcz czerwony, który się zawsze udaje
Zakwas na barszcz Mamy Oliwka
Zakwas na barszcz Mamy Oliwka
Świąteczne SOS dla domowych wypieków
Świąteczne SOS dla domowych wypieków
Arrow
Arrow
Slider