Praca w ogrodzie niesie ze sobą korzyści nie tylko w postaci pięknie wyglądających roślin, ale również ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. I nie chodzi tu jedynie o wzmożoną aktywność fizyczną, ale także o pełne odprężenie psychiczne. Pielęgnowanie nawet małego ogródka na balkonie pozwoli nam się prawdziwie zrelaksować.

praca w ogrodzieFot. javallma via Pixabay.com

Powód do dumy

Piękny i zadbany ogród daje nam satysfakcję z tego, że oto coś stworzyliśmy sami. W dodatku to coś jest piękne, harmonijne i pełne życia. Ogrodnictwo jednocześnie daje pole wyobraźni i kreatywności, z drugiej tej kreatywności wymaga. Jak w przypadku każdego rzemiosła, początki będą trudne, ale w miarę zdobywania ogrodniczych umiejętności zaczniemy podejmować coraz ambitniejsze zadania – komponowanie rabat, tworzenie zielnika, budowę małej szklarni. Sam dobór roślin jest wbrew pozorom bardzo trudną sztuką. Wysiłek się jednak opłaci - z każdym kolejnym sezonem ogród będzie coraz piękniejszy, krzewy zaczną rodzić smaczne owoce, a przydomowe zioła oszołomią swoim aromatem.

Pełen luz i szeroki uśmiech

Ogród to nie tylko piękne otoczenie. To także przebywanie na świeżym powietrzu i ruch, który pozwala nam się odstresować po ciężkim dniu, kiedy poziom kortyzolu u wielu osób sięga zenitu. „Magazynowanie” hormonu stresu sprzyja otyłości i depresji oraz skutecznie zmniejsza odporność organizmu, skąd prosta i krótka droga do wielu innych chorób. Można zminimalizować jego stężenie właśnie w trakcie pracy z roślinami. W dodatku fizyczna aktywność powoduje, że organizm zaczyna produkować endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dodatkowym pozytywnym bodźcem są kolory. Zieleń uspokaja, a bogactwo kwiatowych barw rozwesela. Nie należy zatem traktować amatorskiego ogrodnictwa jako przykrego obowiązku. To naprawdę skuteczna forma terapii - holenderscy naukowcy dowiedli, że prace w ogrodzie mogą przynieść więcej odprężenia niż czytanie ciekawej książki.

Życie długie i szczęśliwe

Natomiast Szwedom możemy podziękować za badania na temat wpływu prac w ogrodzie na nasze serce. Z ich analiz wynika, że regularnie spędzając czas wśród grządek zmniejszymy ryzyko zawału nawet o 30 procent. Obserwacje te dotyczyły grupy ludzi w wieku 60+, jednak im szybciej zaczniemy prowadzić zdrowy tryb życia, tym lepiej dla naszego serca. Czujesz oczywiście zmęczenie, jednak jest ono bardzo pozytywne. Niektórzy naukowcy twierdzą też, że ogrodoterapia pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób wieku podeszłego (w tym choroby Alzheimera) lub co najmniej je opóźnić.

Wdzięczni możemy być też żyjącym w glebie bakteriom mycobacterium vaccae. Brytyjscy naukowcy sądzą, że wystawienie na kontakt z tymi drobnoustrojami może mieć działanie antydepresyjne, ponieważ pobudzają one wytwarzanie serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Dbając o ogród spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu i słońcu, które stymuluje naturalne wytwarzanie w organizmie witaminy D. Ma ona fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego, układu kostnego, nerwowego i krążenia.

Ręce brudne, ale zdrowe

Pracujące wśród roślin dłonie wykonują mnóstwo złożonych ruchów, co znacznie poprawia ich funkcjonowanie i zapewnia sprawność na długie lata. Można traktować to jako profilaktykę lub rehabilitację. Tu efekty najszybciej dostrzegą osoby na co dzień pracujące przy komputerze, które mocno narażone są na zwyrodnienia stawów dłoni i nadgarstka. Ponadto mikroorganizmy żyjące w glebie i na roślinach niekoniecznie oznaczają ryzyko groźnych chorób. Skóra mająca z nimi systematyczny kontakt będzie mniej podatna na alergie.

By móc korzystać z dobrodziejstw hortiterapii, nie trzeba mieć dużego domu z ogrodem. Można zacząć pielęgnować kwiaty i rośliny na przydomowym balkonie. Najważniejszy jest regularny ruch, przebywanie na świeżym powietrzu i okazja do skupienia na czymś innym niż codzienne obowiązki i zmartwienia.

 

Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.


Ogrodolandia

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU