Może kiedyś nie przyjąłeś nowej, ciekawie zapowiadającej się pracy, bo bałeś się porażki. Może nie umówiłaś się na randkę, bo bałaś się rozczarowania. Zdolność dokonywania wyborów i podejmowania decyzji jest jedną z kluczowych zdolności w naszym życiu. Kiedyś sprawna ocena sytuacji i wyciągnięcie odpowiednich wniosków umożliwiały nam przeżycie, a teraz umożliwiają poprawę jakości naszego życia. Niektórym z nas sztuka ta przychodzi łatwiej, inni natomiast nieustannie są pochłonięci dylematami. Właśnie dlatego tak często tracimy możliwości, jakie los stawia na naszej drodze. Z czego to wynika i przede wszystkim jak to zmienić?

 

Doświadczenia

Wyniki badań wskazują, że wśród osób, które nie boją się podjąć wyzwania, zdecydowana większość ma dobre doświadczenia z przeszłości. Wiele razy ich działania okazały się skuteczne, więc po prostu wierzą w swoje możliwości. A nawet kiedy zawiodły lub coś im się nie udało, to w żaden sposób nie zostały z tego powodu ukarane, nie czuły winy i wstydu. Gdy w naszej historii przeważają trudne doświadczenia, wzrasta ryzyko zniechęcenia i obawy przed działaniem. Tymczasem każde doświadczenie ma ogromną wartość. Pozytywne nas wzmacniają, a negatywne mogą stanowić ważną lekcję na przyszłość. Kluczem jest nie samo przeżycie, ile nasza reakcja na nie.

Osobista hierarchia wartości

Każdego niemal dnia stajemy oko w oko z różnymi możliwościami i tylko od nas zależy, którą opcję wybierzemy. Każda równie atrakcyjna, każda równie ważna... Co w takiej sytuacji? Wiele osób rezygnuje w tym momencie ze wszystkich - tylko dlatego, że nie jest w stanie podjąć decyzji. Ty natomiast zadaj sobie pytanie, co jest dla ciebie najważniejsze w danej chwili. Nie najlepsze, nie najbardziej opłacalne, ale najważniejsze. Wprowadzenie do swojego życia takiego modelu podejmowania decyzji znacznie obniża poziom stresu i pozwala nam działać efektywniej, ułatwia realizację kolejnych wyznaczonych celów. Wiedza o potrzebach jest podstawowym elementem, od którego powinniśmy zacząć. Nie będzie nam łatwo podjąć dobrej decyzji i wykorzystać szansy jeśli tak naprawdę nie będziemy wiedzieli, czego właściwie oczekujemy w danym momencie życia. Czego oczekujemy my, a nie czego oczekuje nasze otoczenie. Jeśli odpowiemy sobie na to pytanie, będziemy w połowie drogi do sukcesu.

Kompromis

Ile razy zdarzyło ci się zrezygnować z czegoś tylko dlatego, że zasady gry nie w pełni odpowiadały twoim wyobrażeniom? W dokonaniu właściwego wyboru umiejętność przyjmowania rozwiązań pośrednich, może niekoniecznie przez nas wymarzonych, ale przybliżających nas do realizacji ostatecznego celu, ułatwia nam dokonywanie właściwych i racjonalnych wyborów i korzystanie z szans, jakie się przed nami pojawiają.
Kompromis nie powinien być jednak mylony z uległością, ponieważ wynika on przede wszystkim z trzeźwej oceny sytuacji i spokojnej kalkulacji, co w danym momencie może nam przynieść optymalne rezultaty. Wbrew pozorom zwycięzca nie bierze wszystkiego. Zwycięzca bierze to, co chce i faktycznie może, oszczędzając sobie goryczy wyimaginowanej porażki.

Strach przed porażką

Nie rezygnuj z działania, pozostając wyłącznie na etapie poszukiwań, tylko dlatego, że boisz się konfrontacji, kompromitacji, czy jak to sam sobie nazwałeś. W przeciwnym razie staniesz się coraz bardziej bezradny. Będziesz się bać, że dokonany wybór jednak wcale nie okaże się tym najlepszym i będziesz go żałował. Dlatego na wszelki wypadek nie zrobisz nic. Naucz się też racjonalnie uzasadniać własne decyzje. Im więcej zainwestowaliśmy w coś czasu, energii, pieniędzy, tym bardziej bronimy swojego wyboru i za nic nie chcemy przyznać nawet przed sobą, że mogliśmy się pomylić. Skup się na poszukiwaniu dobrych stron i argumentów przemawiających za tym, że podjąłeś najlepszą z możliwych decyzji. Nie myli się przecież tylko ten, kto nic nie robi.

Dokonywanie dobrych wyborów i umiejętność korzystania z możliwości, jakie stawia przed nami los jest sztuką trudną. To prawdziwe wyzwanie. Jeżeli od dłuższego już czasu odczuwasz brak pewności siebie, twoja samoocena spadła, a kreatywność i entuzjazm gdzieś uleciały, usiądź i odpowiedz sobie na parę pytań. Przede wszystkim - od kiedy tak się czujesz? Czy już jako dziecko bałeś się podejmować ryzyko i nie ciągnęło cię do nowych doświadczeń? Istnieje spora szansa, że nie i twoje obawy narodziły się gdzieś po drodze. Następnie pomyśl, co spowodowało, że zacząłeś się tak czuć. Brak akceptacji ze strony rodziców, krytyka kolegów, porażki w życiu zawodowym? Co dostałeś w miejsce zabranej pewności siebie, entuzjazmu, kreatywności, gotowości do podejmowania ryzyka? Pomyśl o osobach, które się do tego przyczyniły. Wyobraź sobie, że oddajesz im wszystkie złe emocje. Zabierasz im to, co należy tylko do ciebie i wraca twoja pewność siebie, entuzjazm, kreatywność, gotowość do podejmowania ryzyka. Jak czujesz się teraz?

Byłoby świetnie wprowadzić wszystkie usprawnienia do swojego życia w jednym momencie. Ale nie spiesz się. Pamiętaj, że pracowałeś latami na tą sytuację i taki poziom twojej samooceny. Daj sobie czas, rób wszystko w swoim tempie. Korzystaj z możliwości, staraj się podchodzić do nadarzających się w twoim życiu szans z pewną rezerwą i odpowiednią dozą ostrożności, ale też z entuzjazmem. Wszystko to sprawi, że podjęte przez ciebie decyzje będą racjonalne i nigdy nie pomyślisz, że oto kolejna szansa przeszła ci przed nosem radośnie machając na pożegnanie.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU