Może kiedyś nie przyjąłeś nowej, ciekawie zapowiadającej się pracy, bo bałeś się porażki. Może nie umówiłaś się na randkę, bo bałaś się rozczarowania. Zdolność dokonywania wyborów i podejmowania decyzji jest jedną z kluczowych zdolności w naszym życiu. Kiedyś sprawna ocena sytuacji i wyciągnięcie odpowiednich wniosków umożliwiały nam przeżycie, a teraz umożliwiają poprawę jakości naszego życia. Niektórym z nas sztuka ta przychodzi łatwiej, inni natomiast nieustannie są pochłonięci dylematami. Właśnie dlatego tak często tracimy możliwości, jakie los stawia na naszej drodze. Z czego to wynika i przede wszystkim jak to zmienić?

 

Doświadczenia

Wyniki badań wskazują, że wśród osób, które nie boją się podjąć wyzwania, zdecydowana większość ma dobre doświadczenia z przeszłości. Wiele razy ich działania okazały się skuteczne, więc po prostu wierzą w swoje możliwości. A nawet kiedy zawiodły lub coś im się nie udało, to w żaden sposób nie zostały z tego powodu ukarane, nie czuły winy i wstydu. Gdy w naszej historii przeważają trudne doświadczenia, wzrasta ryzyko zniechęcenia i obawy przed działaniem. Tymczasem każde doświadczenie ma ogromną wartość. Pozytywne nas wzmacniają, a negatywne mogą stanowić ważną lekcję na przyszłość. Kluczem jest nie samo przeżycie, ile nasza reakcja na nie.

Osobista hierarchia wartości

Każdego niemal dnia stajemy oko w oko z różnymi możliwościami i tylko od nas zależy, którą opcję wybierzemy. Każda równie atrakcyjna, każda równie ważna... Co w takiej sytuacji? Wiele osób rezygnuje w tym momencie ze wszystkich - tylko dlatego, że nie jest w stanie podjąć decyzji. Ty natomiast zadaj sobie pytanie, co jest dla ciebie najważniejsze w danej chwili. Nie najlepsze, nie najbardziej opłacalne, ale najważniejsze. Wprowadzenie do swojego życia takiego modelu podejmowania decyzji znacznie obniża poziom stresu i pozwala nam działać efektywniej, ułatwia realizację kolejnych wyznaczonych celów. Wiedza o potrzebach jest podstawowym elementem, od którego powinniśmy zacząć. Nie będzie nam łatwo podjąć dobrej decyzji i wykorzystać szansy jeśli tak naprawdę nie będziemy wiedzieli, czego właściwie oczekujemy w danym momencie życia. Czego oczekujemy my, a nie czego oczekuje nasze otoczenie. Jeśli odpowiemy sobie na to pytanie, będziemy w połowie drogi do sukcesu.

Kompromis

Ile razy zdarzyło ci się zrezygnować z czegoś tylko dlatego, że zasady gry nie w pełni odpowiadały twoim wyobrażeniom? W dokonaniu właściwego wyboru umiejętność przyjmowania rozwiązań pośrednich, może niekoniecznie przez nas wymarzonych, ale przybliżających nas do realizacji ostatecznego celu, ułatwia nam dokonywanie właściwych i racjonalnych wyborów i korzystanie z szans, jakie się przed nami pojawiają.
Kompromis nie powinien być jednak mylony z uległością, ponieważ wynika on przede wszystkim z trzeźwej oceny sytuacji i spokojnej kalkulacji, co w danym momencie może nam przynieść optymalne rezultaty. Wbrew pozorom zwycięzca nie bierze wszystkiego. Zwycięzca bierze to, co chce i faktycznie może, oszczędzając sobie goryczy wyimaginowanej porażki.

Strach przed porażką

Nie rezygnuj z działania, pozostając wyłącznie na etapie poszukiwań, tylko dlatego, że boisz się konfrontacji, kompromitacji, czy jak to sam sobie nazwałeś. W przeciwnym razie staniesz się coraz bardziej bezradny. Będziesz się bać, że dokonany wybór jednak wcale nie okaże się tym najlepszym i będziesz go żałował. Dlatego na wszelki wypadek nie zrobisz nic. Naucz się też racjonalnie uzasadniać własne decyzje. Im więcej zainwestowaliśmy w coś czasu, energii, pieniędzy, tym bardziej bronimy swojego wyboru i za nic nie chcemy przyznać nawet przed sobą, że mogliśmy się pomylić. Skup się na poszukiwaniu dobrych stron i argumentów przemawiających za tym, że podjąłeś najlepszą z możliwych decyzji. Nie myli się przecież tylko ten, kto nic nie robi.

Dokonywanie dobrych wyborów i umiejętność korzystania z możliwości, jakie stawia przed nami los jest sztuką trudną. To prawdziwe wyzwanie. Jeżeli od dłuższego już czasu odczuwasz brak pewności siebie, twoja samoocena spadła, a kreatywność i entuzjazm gdzieś uleciały, usiądź i odpowiedz sobie na parę pytań. Przede wszystkim - od kiedy tak się czujesz? Czy już jako dziecko bałeś się podejmować ryzyko i nie ciągnęło cię do nowych doświadczeń? Istnieje spora szansa, że nie i twoje obawy narodziły się gdzieś po drodze. Następnie pomyśl, co spowodowało, że zacząłeś się tak czuć. Brak akceptacji ze strony rodziców, krytyka kolegów, porażki w życiu zawodowym? Co dostałeś w miejsce zabranej pewności siebie, entuzjazmu, kreatywności, gotowości do podejmowania ryzyka? Pomyśl o osobach, które się do tego przyczyniły. Wyobraź sobie, że oddajesz im wszystkie złe emocje. Zabierasz im to, co należy tylko do ciebie i wraca twoja pewność siebie, entuzjazm, kreatywność, gotowość do podejmowania ryzyka. Jak czujesz się teraz?

Byłoby świetnie wprowadzić wszystkie usprawnienia do swojego życia w jednym momencie. Ale nie spiesz się. Pamiętaj, że pracowałeś latami na tą sytuację i taki poziom twojej samooceny. Daj sobie czas, rób wszystko w swoim tempie. Korzystaj z możliwości, staraj się podchodzić do nadarzających się w twoim życiu szans z pewną rezerwą i odpowiednią dozą ostrożności, ale też z entuzjazmem. Wszystko to sprawi, że podjęte przez ciebie decyzje będą racjonalne i nigdy nie pomyślisz, że oto kolejna szansa przeszła ci przed nosem radośnie machając na pożegnanie.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU

Medycyna wsłuchana w pacjenta
Medycyna wsłuchana w pacjenta
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
Maseczka z kwiatu paproci
Maseczka z kwiatu paproci
Cudowny eliksir z jabłek
Cudowny eliksir z jabłek
Rocznie zjadamy 2 kg chemii. NIK bije na alarm
Rocznie zjadamy 2 kg chemii. NIK bije na alarm
Jawa we śnie
Jawa we śnie
Black Friday to dopiero początek!
Black Friday to dopiero początek!
Uważnie przez życie
Uważnie przez życie
previous arrow
next arrow
Slider