Choć nazywany tańcem, łączy w sobie wiele innych form aktywności ruchowej, wykonywanej w bliskim kontakcie z partnerem i grupą. Obserwując tancerzy kontaktowych można odnieść wrażenie, że ich ruchy są niespójne i chaotyczne, jednak w tym pozornym szaleństwie jest metoda.

Taniec kontaktowy Fot. FotoliaFot. Fotolia 

Nazwy „taniec kontaktowy” używa się zamiennie z improwizacją kontaktową, będącą określeniem znacznie bardziej pojemnym. Ta forma ruchu została zapoczątkowana w latach 70. w USA i od tamtego czasu wciąż zmienia się i ewoluuje, obejmując między innymi elementy sztuk walki, jogi czy akrobatyki. Jej różnorodność sprawia, że taniec kontaktowy uprawiać może niemal każdy, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia, ponieważ jego styl można modyfikować pod kątem możliwości konkretnych uczestników zajęć.

Styl i sposób poruszania się to jednak kwestia drugorzędna w stosunku do podstawowego celu tańca, który zakłada, że podczas wykonywania danego ćwiczenia lub figury pozostajemy w stałym kontakcie z drugim uczestnikiem. Tańca kontaktowego z definicji nie można wykonywać w pojedynkę – potrzebny jest drugi człowiek, jego ciało i kontakt, który z nim nawiązujemy. „Spotkanie” w nim jest najważniejszym elementem ćwiczenia, a kontakt następuje między innymi przez podnoszenie i upuszczanie drugiej osoby oraz pomoc w utrzymaniu właściwego balansu.

W tańcu kontaktowym podział na początkujących i zaawansowanych jest sztuczny – każde zajęcia są inne i na każdych poszczególni uczestnicy uczą się od siebie nawzajem. Brak ścisłych reguł daje ogromne pole do wyrażenia siebie i swojej osobowości, która zdaniem kontaktowców, bo tak nazywają się uprawiający tę formę aktywności, przejawia się przez naszą fizyczność.

Taniec kontaktowy można uprawiać wyłącznie w grupie, a te powstają w wielu miastach Polski i zapraszają chętnych do udziału. Instruktor tańca kontaktowego podczas zajęć nadaje kierunek ruchom uczestników i sam aktywnie bierze w nich udział. Uzupełnieniem zajęć grupowych są tzw. jamy, podczas których improwizacja odbywa się w parach.

Choć ta forma aktywności jest wciąż mało znana w Polsce, już od co najmniej pięciu lat organizowany jest festiwal tej techniki tańca Poland Contact Festival – Warsaw Flow, będący wydarzeniem o charakterze międzynarodowym. Kolejna edycja odbędzie się w lipcu i może być dobra okazją do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Jeśli jednak wolicie taniec w bardziej kameralnym gronie, zachęcamy do poszukiwania klubów tańca lub improwizacji kontaktowej w swojej najbliższej okolicy.

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU