Ganbanyoku to ciepło płynące z czarnej krzemionkowej płyty. Mięśnie stopniowo rozluźniają się, krew zaczyna szybciej krążyć, rozgrzana skóra pokrywa się perłowym potem. Skalna kąpiel dostarcza wyjątkowo przyjemnych doznań, a pod względem zdrowotnym doskonale zastępuje tradycyjną saunę.

 39 kobiety korzystajace z zabiegu ganbanyoku      © Studio SanteGanbanyoku © Studio Sante

Ganbanyoku po japońsku oznacza „skalną kąpiel” lub „skalną łaźnię”. To tradycyjna metoda relaksacji, odwzorowująca prozdrowotne działanie naturalnych skał wulkanicznych, ogrzewanych przez gorące źródła. Jako sposób na poprawę samopoczucia znana jest w Azji od stuleci. Dotarła też i do Polski.

Podczas zabiegu leżymy na rozgrzanej do nieco ponad 40°C płycie ze skały wulkanicznej, która emituje naturalne promienie podczerwone. Przenika ono do tkanki podskórnej, stawów oraz mięśni i rozgrzewa ciało od środka. Dodatkowo wydobywa z organizmu toksyny i zanieczyszczenia. Są one unoszone przez kropelki charakterystycznego potu perłowego – tak nazywają go Japończycy. Skóra pokrywa się naturalnym sebum, które nie ma zapachu ani koloru, za to posiada właściwości bakteriobójcze i doskonale regeneruje skórę.

– Skutkiem ganbanyoku jest nawodnienie struktur, które są wysuszone. Przede wszystkim powięzi, mięśni, ścięgien i więzadeł, które potrzebują cały czas nawodnienia. Poza tym otwierają się pory skóry i przyspiesza metabolizm, co powoduje szybsze wydalanie produktów przemiany materii – tłumaczy Paweł Płoszaj, terapeuta ze Studia Sante. Zabieg ma silne działanie detoksykujące, poprawia krążenie i odporność, wspiera odchudzanie i wpływa na redukcję cellulitu. Po godzinie spędzonej na kamiennym łóżku organizm zużywa od 800 do nawet 1500 kcal.

Skalna łaźnia jest też bardzo dobrą alternatywą dla osób nie lubiących lub nie mogących korzystać z sauny parowej. Terapia przeprowadzana jest bowiem w warunkach kontrolowanej wilgotności powietrza.

Ganbanyoku poprawia nie tylko samopoczucie fizyczne. W 2009 r. w Japonii przeprowadzono badania analizujące jego wpływ na stan psychiczny. Wzięło w nich udział 68 kobiet. Okazało się, że po sesji terapeutycznej doszło u nich do znacznej redukcji napięcia psychicznego i niepokoju oraz poprawy nastroju.

W Japonii istnieje ponad 4 tys. gabinetów oferujących zabiegi ganbanyoku. Mieszkańcy tego kraju korzystają ze skalnej sauny raz w tygodniu. Wierzą, że w tym właśnie tkwi tajemnica ich długowieczności.

Źródło: redakcja, agencja Newseria (tekst i video)

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU