Praca psychodietetyka zaczyna się tam, gdzie kończą się już pomysły, jak zrzucić znienawidzone kilogramy i pozbyć się innych dolegliwości związanych z niewłaściwą dietą. Osobom, które nigdy nie przeżyły efektu jo-jo, może się to wydawać fanaberią. Gdy jednak w grę zaczyna wchodzić nie tylko szczupła sylwetka, ale też walka z chorobą, często dietetyczny mentor może odegrać rolę równie ważną jak lekarz.

psychodietetyk dieta centymetrFot. rawpixel via UnsplashW razie choroby, w której istotną rolę odgrywa sposób i jakość jedzenia, warto wybrać się do dietetyka, który pomoże ustawić dietę indywidualnie dobraną do dolegliwości i preferencji smakowych. Dietetyk nie tylko wskaże, jakie produkty i techniki przyrządzania potraw są zalecane, a jakich należy unikać, by objawy choroby się nie nasilały, ale uwzględni też upodobania kulinarne pacjenta, wskazując zamienniki zalecanych produktów, których pacjent nie lubi i zdrową alternatywę dla niezdrowych potraw, które pacjent lubi.

Psychodietetyka to coś więcej – łączy w sobie wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, psychologii i medycyny, dając emocjonalne wsparcie osobom zmagającym się z nadwagą i otyłością lub trudnymi da chorego zaleceniami.

– Psychodietetyka opiera się na założeniu, że samo przekazanie pacjentowi zaleceń dietetycznych nie wystarczy, by zmienił on swoje nawyki żywieniowe. Trzeba pomóc mu kształtować zachowania związane z odżywianiem się – tłumaczy Dorota Minta z Ośrodka Psychoterapii „Psycholodzy Lwowska”.

Tu dochodzimy do sedna – bardzo ważnym elementem, który psychodietetyk bierze pod uwagę, jest otoczenie pacjenta i jego uwarunkowania, a także stres przeżywany w związku z chorobą.

– Pracując ze studentami i przygotowując ich do pracy z pacjentami w klinicznymi pytam ich, czy podaliby ostrygi pacjentowi po usunięciu żołądka. Często wprawiam ich tym pytaniem w osłupienie, a ja tym przykładem chcę im uzmysłowić, że w procesie leczenia nie chodzi o to, żeby pacjent, który całe życie był smakoszem i znajdował przyjemność w jedzeniu, zasiadaniu przy stole, nagle musiał z tego zrezygnować. Bo nie dość, że jest chory, przeszedł ciężkie leczenie, to dobija się go informacją, że od teraz będzie jadał tylko zupę zacierkową i gotowane buraczki – wyjaśnia psychodietetyk.

psychodietetyk dieta talerz pomarańczaFot. Miti via Unsplash

Interesujące jest to, że po raz pierwszy we współczesnej medycynie związek między psychiką a problemami gastrycznymi zauważono u brytyjskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Jak pisze Ian Miller w publikacji „Stres i choroba brzuszna w Wielkiej Brytanii 1939-1945”, odnotowano wtedy alarmujący wzrost schorzeń układu pokarmowego, w tym niestrawności, problemy trawienne i wrzody dwunastnicy. Choroby te przedłużały się poza okres pobytu żołnierzy w armii. Wtedy także na poważnie zaczęto zajmować się zespołem stresu pourazowego i od tego czasu zaczęto mówić o psychosomatyce.

Definicja psychodietetyki według Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu 

Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej, ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. Psychodietetyka, łącząc w sobie wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii, ma na celu wprowadzenie TRWAŁYCH zmian w sposobie odżywiania i jakości życia osób zdrowych, ale też dotkniętych chorobami dietozależnymi.

Jakie porady może dać psychodietetyk?

Do zadań psychodietetyka należy m.in. nauczenie pacjenta, jak ma jeść. Podobną rolę pełnią osoby zajmujące się coachingiem dietetycznym (więcej: „Szczupła sylwetka to stan umysłu””).

– Mamy skłonność do jedzenia w międzyczasie, przy biurku, biegamy z kubkiem kawy i kanapką po domu, zapominamy, gdzie ją zostawiliśmy i znajdujemy ją następnego dnia. Tymczasem to, w jaki sposób i gdzie jemy, naprawdę ma znaczenie! – podkreśla specjalistka.

Psychodietetyk z pewnością będzie miał kilka pomysłów na zmianę takiego zachowania. Na przykład niektórzy zalecają odłożenie siedem razy sztućców w trakcie posiłku – to spowalnia proces jedzenia.

– To może brzmi śmiesznie, ale na wielu pacjentów działa – przekonuje psycholog.

psychodietetyk warzywa gotowane na parze marchewka kalafior brokułFot. Pixabay

Chicagowska siódemka

To lista siedmiu schorzeń, w których powstawaniu znaczącą rolę odgrywa psychika. Twórcą zestawienia z 1950 roku jest F.G. Alexander, lekarz oraz psychoanalityk. Powiązaniem konfliktów psychicznych ze stanem ludzkiego zdrowia zajmował się również m.in. Sigmund Freud.

Do siódemki chicagowskiej zaliczane są:

  • choroba wrzodowa,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • astma oskrzelowa,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zapalenie jelita grubego,
  • nadczynność tarczycy,
  • atopowe zapalenie skóry.

W trwałym utrzymaniu diety ogromne znaczenie ma jej społeczny kontekst.

– Jeżeli jest pacjent, który odżywia się tradycyjnie, ale musi stosować dość restrykcyjną dietę, to najlepiej, żeby jego bliskie otoczenie też zmieniło styl jedzenia. Bo jeśli on może jeść tylko rzeczy gotowane na parze, to smażony schabowy na talerzu obok raczej nie pomaga mu w utrzymaniu diety. Zaangażowanie bliskich, współuczestniczenie ich w procesie leczenia jest bardzo pomocne – tłumaczy Dorota Minta.

Dieta wymaga asertywności

Często dietetycy i psychodietetycy muszą zajmować się z rodziną chorego, która w dobrej wierze przynosi mu jedzenie nie zawsze adekwatne do diety, zwalnia z obowiązku przestrzegania diety, usprawiedliwia odstępstwa. Stąd psychodietetyk pomaga pacjentowi w budowaniu asertywności, czyli umiejętności odmowy propozycji zjedzenia czegoś, czego nie może, otwartego mówienia, że czegoś potrzebuje i starannego dopytywania się o składniki danego dania w restauracji.

Monika Wysocka (Zdrowie.pap.pl)

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (12)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Ja od dawna nie mogę się w sobie zebrać na poważnie do zgubienia kilogramów... Niby nie ma ich dużo, ale zawsze. Ale wiem, że problem jest we mnie

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Być może więc wizyta u takiego specjalisty jest dobrym pomysłem?

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

W większości przypadków jest to wina ludzi... Śmieciowe jedzenie, nieregularne jedzenie, brak snu, brak ruchu...

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Najtrudniejsze w dokonaniu zmiany jest jej zapoczątkowanie

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Bardzo ciekawy i madry artykul. Fakt, ze wazny jest kontekst spoleczny diety, czy trwania w diecie. I tu moze punktem wyjscia, jak w przypadku wielu innych rzeczy jest otoczenie sie odpowiednimi - motywujacymi nas w odpowiednim kierunku - ludzmi....

Bardzo ciekawy i madry artykul. Fakt, ze wazny jest kontekst spoleczny diety, czy trwania w diecie. I tu moze punktem wyjscia, jak w przypadku wielu innych rzeczy jest otoczenie sie odpowiednimi - motywujacymi nas w odpowiednim kierunku - ludzmi. Pozdrawiam serdecznie Beata

Czytaj więcej
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Dziękujemy Rzeczywiście wsparcie rodziny i przyjaciół jest bardzo ważne. A wręcz niezbędne, gdy pojawia się moment zwątpienia i zniechęcenia.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Dieta... Dieta cud nie istnieje... Dieta na jakiś czas nie istnieje. Istnieje tylko zmiana nawyków żywieniowych. I zgadzam się, że tutaj pomoc psychodietetyka jest potrzebna. Bo jeśli ktoś zamierza dalej opierać dietę na mięsie, produktach...

Dieta... Dieta cud nie istnieje... Dieta na jakiś czas nie istnieje. Istnieje tylko zmiana nawyków żywieniowych. I zgadzam się, że tutaj pomoc psychodietetyka jest potrzebna. Bo jeśli ktoś zamierza dalej opierać dietę na mięsie, produktach przetworzonych, mące, itp. to nawet ograniczenie kalorii o połowę nic nie pomoże. Ważne jest co się je i by się w tym utrzymać. Polecam film: "Jedzenie ma znaczenie".

Czytaj więcej
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Słuszna uwaga. Dziękujemy też za rekomendację filmu!

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Matko mam połowę z tych strasznych rzeczy :/.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Dobrze dobranymi do Twojego stanu zdrowia zasadami żywienia da się wyeliminować sporą część dolegliwości. Oczywiście pewnych chorób, jak np. RZS. wyleczyć się nie da, ale można powstrzymać ich rozwój i łatwiej z nimi żyć.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Po wielu wymyslnych dietach dalam sobie spokoj a szczegolnie po ostatniej plynnej diecie - cytryny i syrop klonowy , taka mixture pilam co trzy godz i zero jedzenia ! Wytrzymalam cztery miesace i schudlam 14 kg ! Dzis wiem , ze zrobila mi...

Po wielu wymyslnych dietach dalam sobie spokoj a szczegolnie po ostatniej plynnej diecie - cytryny i syrop klonowy , taka mixture pilam co trzy godz i zero jedzenia ! Wytrzymalam cztery miesace i schudlam 14 kg ! Dzis wiem , ze zrobila mi wiecej szkody , dlatego zmienilam sposob odzywiana bo to jest najwazniejsze i kazdej diecie mowie NIE !
Mozna jesc i chudnac !

Czytaj więcej
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Samo słowo "dieta" oznacza jakiś sposób odżywiania, w związku z czym każdy z nas ma inną dietę. Na Povoli tylko w ten sposób myślimy o tym pojęciu. Jakie nawyki żywieniowe wiążą się z określoną dietą i jakie cele nimi osiągamy, to już jest osobny...

Samo słowo "dieta" oznacza jakiś sposób odżywiania, w związku z czym każdy z nas ma inną dietę. Na Povoli tylko w ten sposób myślimy o tym pojęciu. Jakie nawyki żywieniowe wiążą się z określoną dietą i jakie cele nimi osiągamy, to już jest osobny temat. Kojarzenie diety tylko z odchudzaniem jest częstym błędem i cieszymy się, że też tak do tego podchodzisz.

Czytaj więcej
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU