Osoby, które przychodzą na pilates, chcą się odprężyć i mieć zdrowe ciało, po prostu. Jednak żeby poprawnie wykonywać niektóre ćwiczenia pilates, potrzeba lat praktyki, a jeszcze więcej potrzeba jej, aby być świadomym popełnianych błędów – zaznacza Zofia Knittel, instruktorka ćwiczeń pilates. Efekty mogą być znakomite i o nich rozmawiamy.

 pilates ciało i umysłFot. Pixabay.com

Jakie słowa-klucze charakteryzują ćwiczenia pilates?

Pilates to ćwiczenia na siłę i elastyczność, które zwiększają świadomość ciała i pomagają odzyskać równowagę – dosłownie i w przenośni. Pierwsze rezultaty przychodzą już po pierwszej lekcji. Czujemy się lekko. Uspokajamy się.

Z założenia ćwiczenia te wykonywane są powoli, w skupieniu i z naciskiem na staranność. Czy taki rodzaj treningu nie powoduje, że są one nudne dla osób o dużym temperamencie?

Właśnie dlatego, że ćwiczenia pilates są wykonywane powoli i staranie, są dobre dla wszystkich, bo wolne tempo i staranność zapewniają bezpieczeństwo. Tu nie ma ryzyka kontuzji. Trzeba jednak zachować pokorę. Żeby poprawnie wykonywać niektóre ćwiczenia pilates, potrzeba długiej i intensywnej praktyki. Wiele osób nie ma takiej świadomości swojego ciała i wtedy pilates rzeczywiście wydaje im się nudny. Unoszą nogę, nie myśląc o oddechu, stabilizacji miednicy, ustawieniu kręgosłupa i wielu innych elementach, tylko czekają, aż w końcu zaczną się podskoki. To wynika z nieświadomości, temperamentu, o którym pani wspomniała, ale też z tego, jaki rodzaj fitnessu jest promowany w mediach. Ma być mocno, głośno, ma być pot i walka z samym z sobą. Cały czas zachęca się ludzi do podnoszenia poprzeczki, ale nie zwraca się uwagi, jaka powinna być jej wysokość. Zdrowe ciało to balans, harmonia. Ciało nie może być zbyt sztywne ani zbyt elastyczne. Nie może trwać w bezruchu, ale nie może też być w ruchu przez cały czas. To wszystko jest bardzo trudne. Dlatego świadomość ciała to kwestia, od której trzeba zacząć ćwiczenia. Po co motywować się do robienia setki brzuszków i podskoków, kiedy ciało potrzebuje akurat rozluźnienia napiętych mięśni, pracy nad jego stabilizacją itp. Poza tym dla kogoś, kto jest tak niespokojny, że po chwili powolnego wykonywania ćwiczenia chce uciekać z sali, to właśnie pilates będzie największym wyzwaniem. Myślę, że osoby, które przychodzą na te zajęcia, chcą się odprężyć i mieć zdrowe ciało, po prostu. Dlatego na lekcji wykonujemy ćwiczenia funkcjonalne i staramy się dać ciału to, czego rzeczywiście potrzebuje.

Co panią przyciąga do pilatesa? Trenuje pani przecież jeszcze inne rodzaje sportów.

Tak, lubię sport. Jeżdżę na rowerze, na snowboardzie, ostatnio uczyłam się surfować. Nie przepadam jednak za grami zespołowymi. Jestem drobna, każdy na mnie wpada, a ja wracam potem posiniaczona. W dzieciństwie dużo również tańczyłam. To jest jednak zupełnie inny rodzaj zajęć sportowych. Sport to sposób spędzania wolnego czasu, pasja, a pilates to cudowna metoda, która pomaga tę pasję spełniać, także w wieku 70 lat. Chociaż sam pilates też oczywiście sprawia mi wielką przyjemność. Ciało mnie fascynuje, a im więcej ćwiczę, tym bardziej je rozumiem. Cały czas odnajduję nowe wyzwania w tych samych ćwiczeniach. To jest naprawdę pasjonujące.

Jakie są pani ulubione ćwiczenia w pilates?

Nie ma lekcji, na której nie zrobiłabym The Shoulder Bridge, bo uważam, że jest to bardzo dobre ćwiczenie dla osób, które dużo siedzą za biurkiem. A osobiście najbardziej lubię The Roll-Over. To ćwiczenie w cudowny sposób rozciąga moje mięśnie grzbietu i napięte mięśnie kulszowo-goleniowe po pracy przy biurku albo po snowboardzie.

W dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy siedzimy za biurkami. Z jednej strony nie ma na to rady, z drugiej cierpi na tym nasz kręgosłup i nie tylko. Proszę o wytłumaczenie, czym jest neutralny kręgosłup?

Neutralna pozycja kręgosłupa to pozycja, w której kręgosłup zachowuje swoje naturalne krzywizny i jednocześnie jest najmniej obciążony. Na pilatesie uczymy się, jak odnajdywać tę pozycję, aby korygować postawę i odciążać kręgosłup na co dzień, podczas stania czy siedzenia za biurkiem. Wygląda to tak, że najpierw poruszamy m.in. miednicą w poszukiwaniu miejsca między dwoma maksymalnymi wychyleniami i zatrzymujemy ją, kiedy pod plecami utworzy się przerwa, w której możemy zmieścić 3/4 palców. W przypadku skoliozy lub pogłębionej lordozy lędźwiowej to może nie zadziałać, dlatego na zajęciach korzystamy z różnego rodzaju pomocy, jak kocyk czy ręcznik. To też wymaga czasu i współpracy z instruktorem. Warto tego spróbować.

 

Zofia Knittel jest trenerem od 2004 r. Specjalizuje się w metodzie opracowanej przez Josefa Humbertusa Pilatesa, w której jako jedna z nielicznych otrzymała bezterminowy dyplom szkoły Open Mind. Prowadzi też zajęcia fitness, odchudzające i kształtujące sylwetkę oraz trening funkcjonalny (Functional Movement System). Jest trenerem zajęć grupowych oraz trenerem personalnym.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU