Skórę trzeba starannie pielęgnować, by nie straciła zbyt szybko swego uroku, nie zestarzała przedwcześnie lub nie wymagała bezustannych wizyt u dermatologa. Dbałość o jej kondycję nie może sprowadzać się tylko do doboru odpowiedniego kremu lub toniku. Potrzebna jest też harmonia między skórą a ulubionymi perfumami.

perfumyFot. kaboompics via Pixabay.com
Najważniejsze jest odpowiednie rozpoznanie rodzaju własnej skóry. Wszystkie kosmetyki używane na co dzień powinny odpowiadać jej specyfice, zwłaszcza jeśli jest podatna na podrażnienia lub ma tendencję do szybkiej utraty nawilżenia. W dodatku wraz z upływem czasu maleje zdolność skóry do regeneracji. Właściwy dobór kosmetyków dotyczy nie tylko kremów i maseczek, lecz również perfum. Pachnidło bowiem nie może mieć tylko ładnego aromatu.

Skóra sucha

Łatwo ją poznać po jasnożółtej lub delikatnie różowej barwie. Jest ona również trochę szorstka i często odczuwamy jej napięcie. W razie wątpliwości wystarczy lekko przesunąć po niej paznokciem – jeśli naskórek się złuszcza albo pojawia się uczucie swędzenia lub pieczenia, mamy potwierdzenie tego właśnie typu.

Taka skóra nie posiada dobrze rozwiniętej zdolności do odnowy swoich komórek. W przypadku każdego rodzaju cery odpowiednia pielęgnacja jest jednym ze zdrowotnych priorytetów, ale skóra sucha ma szczególne wymagania. Jest najbardziej narażona na podrażnienia i reakcje alergiczne. Użycie niewłaściwych kosmetyków może doprowadzić do powstania trwałych, nieestetycznych zmian.

Osoby z tym typem skóry zdecydowanie powinny unikać perfum o dużym stężeniu alkoholu, ten bowiem dodatkowo wysuszy naskórek. Najlepsze są w tym przypadku zapachy stworzone bez użycia alkoholu, ale są one stosunkowo rzadkie. Warto zatem poszukać perfum, w których stężenie alkoholu nie przekroczy 75%. Odpowiednie informacje – oznaczenie „vol.” - znajdują się na flakonie lub opakowaniu zewnętrznym.

Przy skórze suchej zaleca się stosowanie linii zapachowych (np. balsamu i wody toaletowej), gdyż ten typ cery „szuka” nawilżenia w każdej sytuacji, absorbując wodę ze wszystkich nałożonych na nią preparatów. To powoduje, że perfumy nie wspomagane dodatkową pielęgnacją znacznie szybciej stracą swój aromat.

Latem trzeba niestety zrezygnować z wyrazistych zapachów. Sucha skóra nie zniesie naraz szybkiej utraty wody, dużej dawki promieni UV i potencjalnej walki z alergią na kosmetyk.

Skóra tłusta

Perfumy
Fot. Alain Papin / Flickr

Ten rodzaj skóry odznacza się lekko szarawym odcieniem, a choć jest ona jędrna i miękka, wydziela dużo sebum (łoju), przez co ma tendencję do świecenia i szybkiego zanieczyszczania. Z jej niedoskonałościami borykają się zarówno nastolatki, jak i dorośli. Skóra tłusta ma jednak swoje zalety - jest odporna na reakcje alergiczne, gdyż posiada odpowiednią warstwę ochronną w postaci tłuszczu. Jej proces starzenia jest o wiele wolniejszy, niż w przypadku innych rodzajów cery. Wbrew obiegowej opinii nadmierne wysuszenie jej szkodzi, należy więc ją tonizować i równomiernie nawilżać.

Specyfika tego typu skóry pozwala stosowań perfumy o dużym stężeniu alkoholu, bez obaw o podrażnienia lub uczulenia. Ważne jednak jest to, że im bardziej skóra jest tłusta, tym mocniej podkreśla zapach perfum. Dlatego też osoby posiadające ten rodzaj cery muszą zachować umiar w dozowaniu swoich pachnideł – najlepiej sprawdzają się w tym przypadku tzw. „mgiełki” i lekkie aromaty.

Skóra normalna

Marzenie większości z nas... Nie za sucha, nie za tłusta – normalna. Niestraszny jej żaden rodzaj perfum, jednak ich duża ilość może łatwo zaburzyć tę naturalną harmonię i wywołać reakcję alergiczną lub podrażnienie.

Niezależnie od posiadanego typu skóry, zawsze trzeba uważać na promienie. Zarówno te naturalne, słoneczne, jak i emitowane w solarium mogą wejść w interakcję z chemicznymi składnikami perfum. Szkody tym spowodowane mogą być trudne do naprawienia.

 

Materiał powstał dzięki wiedzy naszego eksperta sygnującego markę Passion.

Passion

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU