Egoizm definiowany jest jako skupienie tylko na sobie i dbanie wyłącznie o swój własne korzyści. Już od dziecięcych lat wpaja nam się, że najpierw powinno się pomyśleć o innych, a na końcu o sobie. Interes rodziny jest ważniejszy od interesu pojedynczego jej członka. Natomiast interes danej społeczności jest ważniejszy od interesu indywidualnej jednostki. Egoizm jest powszechnie uznawany za postawę negatywną, a określenie „egoista” brzmi jak obelga, choć z drugiej strony bardziej jest to wyrzut, mający za zadanie trafić do sumienia ,,egoisty”.

zestresowana kobieta zdrowy egozimFot. geralt via Pixabay.com

Jednakże całkiem niedawno w psychologii, coachingu personalnym oraz w poradnikach poświęconych sztuce dobrego życia, pojawił się nowy termin - zdrowy egoizm.

Zdrowy egoizm polega na myśleniu o sobie, jednocześnie nie zapominając o innych. Jest złotym środkiem pomiędzy widzeniem jedynie czubka własnego nosa, a przesadnym altruizmem. Zdrowy egoizm to dbanie o swoją rodzinę, przyjaciół i otoczenie, ale także pamiętanie o tym, by zadbać także o siebie samego. Idea ta wzbudza niemałe kontrowersje. Jak bowiem egoizm może być czymś dobrym, a tym bardziej zdrowym? Na świecie jest coraz więcej okrucieństwa, chamstwa, coraz mniej empatii, a tu nagle pochwała egoizmu i jeszcze nazywanie go ,,zdrowym”?

Wypada, nie wypada...

Zapewne każdy z nas ma w swojej rodzinie lub znajomych osobę, która bezgranicznie poświęca się dla innych. Tutaj zdecydowanie prym wiodą kobiety. W końcu to babki, matki, żony najczęściej dbają o dom, rodzinę. Ofiarują siebie, swój czas, swoje plany i ambicje na rzecz najbliższych, nie oczekując - przynajmniej z pozoru - nic w zamian. Starsze pokolenia kobiet wręcz zatracają się w nadmiernym poświęceniu dla mężów, dzieci, wnuków. Robiąc wszystko dla innych, zapominają o tym, żeby choć raz na jakiś czas zrobić coś tylko dla siebie. W tym przypadku ogromną rolę odgrywa sposób wychowania i proces socjalizacji. Od najmłodszych lat większość z nas uczona była dzielenia się z innymi, przykładowo zabawkami w piaskownicy. O ile chłopcom pozwala się być spontanicznymi i przebojowymi, a walka o swoje cele i prawa jest wręcz dla nich wskazana, to u dziewcząt jest najczęściej na odwrót. Dziewczynkom wpaja się uległość, pokorę, ustępliwość. Wszelka zadziorność, upartość i stawianie na swoim jest tłumiona. Dziewczynka nie może się brudzić, rozrabiać. Musi pomagać w domu matce, opiekować się młodszym rodzeństwem. Już w dzieciństwie jest programowana na odsuwanie na bok swoich potrzeb oraz tłumienia swej prawdziwej natury.

Z drugiej zaś strony nierzadko to mężczyźni są zmuszani przez swoje partnerki do porzucania swoich pasji i zainteresowań na rzecz ,,rodziny”. Gdy stawiają opór, najczęściej słyszą, że są dziecinni, niedojrzali i skupieni tylko na sobie. Po ślubie mężczyzna musi zapomnieć o piłce, grach komputerowych i innych zainteresowaniach. Sportowy samochód musi zamienić na typowo rodzinne auto. Jego ,,pasją” musi być zapewnianie bytu żonie i dzieciom. O ile mężczyzna dla dobra rodziny może rozwijać karierę zawodową, tak od kobiety z chwilą przyjęcia roli żony i matki oczekuje się poświęcenia zawodowych aspiracji dla domu, męża i dzieci. Jeśli nie chce zrezygnować z kariery i ambicji, przylgnie do niej łatka egoistki i karierowiczki. Na jeszcze gorsze epitety narażają się panie, które deklarują niechęć do zakładania rodziny. Pomimo przemian obyczajowych w ostatnich dziesięcioleciach, myślenie na temat płci i ich ról pozostaje wciąż takie samo.

NIE zdrowy egoizmFot. staboslaw via Pixabay.com

Tam, gdzie swoje potrzeby są odsuwane na bok, a poświęcanie się rodzinie i innym stanowią cel i sens życia, wkracza idea zdrowego egoizmu. Pierwszą, elementarną jego zasadą jest nie zapominanie o sobie i swoich potrzebach. Żeby dobrze dbać o innych, należy najpierw umieć zadbać o siebie. Zdrowy egoizm pomaga zajrzeć w swoje wnętrze, zrozumieć siebie oraz nabrać dystansu do codzienności. Zrozumieć, że nie musimy brać wszystkiego na siebie i zbawiać świata. Nasz czas jest cenny i przynajmniej jego część powinna być zarezerwowana tylko dla nas. Dodatkowo zdrowy egoizm pomaga zwiększyć asertywność oraz uczy stawiania granic, dzięki czemu nikt nie będzie wchodzić nam na głowę. Uczy także szacunku do samego siebie, przez co inni ludzie również zaczynają nas szanować. W końcu osoby bezgranicznie poświęcające się innym i zapominające o sobie, chronicznie narzekają na brak wdzięczności ze strony otoczenia. Często dopada je frustracja i złość, że nikt nie dostrzega tego, co robią. Przyjmują pozę męczennika, mimo że nic z niej nie mają, oprócz niepotrzebnego cierpienia i pretensji do całego świata. Podobnie czują się nie tylko kobiety oddane rodzinie, ale też ludzie, którzy w pracy dają z siebie wszystko, ale nie potrafią wyegzekwować podwyżki bądź awansu, licząc na to, że gdy będą pokorni i odpowiednio pracowici, w końcu zostaną zauważeni. Zdrowy egoizm uczy życia w zgodzie ze sobą i nie robienia niczego wbrew sobie, co ogranicza powody do zmartwień i frustracji.

Trzymanie równowagi

Zatem dla własnego komfortu psychicznego i dobrego samopoczucia należy przynajmniej raz w tygodniu zrobić coś tylko dla siebie – jest to zdecydowanie łatwiejsze niż dogadzanie całemu światu. Życie w zgodzie ze sobą to szczęśliwe życie. Pod wpływem zdrowego egoizmu można stać się bardziej szczerym wobec siebie i otoczenia. Koniec z udawaną uprzejmością i robieniem dobrej miny do złej gry. Szczerość i słuchanie siebie pomagają odkrywać i jeszcze bardziej rozwijać własne „ja”. Zdrowy egoizm w przeciwieństwie do tego klasycznego nie kreuje człowieka zapatrzonego w siebie i nie widzącego nic poza czubkiem własnego nosa bufona. Wprost przeciwnie – inspiruje do pracy nad sobą, relacjami z rodziną i otoczeniem, pomaga odkryć siebie na nowo.

Warto zastanowić się nad znaczeniem i wartością egoizmu, nie myląc go jednak z egocentryzmem i narcyzmem. Można się zgadzać lub nie, ale egoizm jest naturalny. Nawet najbardziej bezinteresowna rzecz, jaką robimy, musi przynieść korzyść choćby w postaci satysfakcji i wdzięczności ze strony innych. W mniejszym lub większym stopniu każdy z nas jest egoistą. Każdy sam wybiera dla siebie to, co najlepsze. To dbanie o swój interes i swoje własne dobro zapewniło nam przetrwanie, a konsekwencji rozwój.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU