Chemii nie sposób uniknąć, ale można nad nią zapanować. To, co początkowo zakrawało na modę, dziś staje się codziennością – wracamy do naturalnych sposobów dbania o zdrowie, urodę i czystość.

35 miseczka ze sproszkowana biala glinkaFot. Benjamin Lefebvre via Fotolia 

Zwolennicy domowej ekologii powinni poznać Terre de Sommières – substancję, która w Polsce jest mało znana, a która jak mało co ułatwia zaprowadzenie porządku. Ten naturalny puder uzyskiwany jest z montmorylonitu – minerału odkrytego po raz pierwszy we Francji, w miejscowości Montmorillon. W pełni bezpieczna dla środowiska glinka jest jednym z najlepszych środków czyszczących. Za pomocą „Ziemi z Sommières” można usunąć praktycznie każdą plamę, nawet bardzo wiekową. Warstwa pudru doskonale absorbuje zanieczyszczenia, bez trudu radząc sobie np. z tłuszczem lub rozlanym winem. Jej naturalny charakter pozwala bezpiecznie stosować proszek na wszystkich powierzchniach, w tym tkaninach, skórze i drewnie.

Używanie sproszkowanego montmorylonitu jest bardzo proste – plamę posypuje się warstwą substancji i zostawia na co najmniej kilkadziesiąt minut. Potem puder wytrzepuje się lub usuwa szczotką, ewentualnie odkurzaczem. Jeśli usuwane zabrudzenia są zastarzałe, zabieg trzeba będzie powtórzyć. Glinka ta nie jest oczywiście cudownym środkiem na wszystko (może nie rozwiązać problemu np. plam z atramentu), ale skutecznie usunie ślady pochodzenia organicznego. Zabierze ze sobą także przykre zapachy – w tym celu można ją wykorzystać podczas prania lub dodać szczyptę pudru do wody wlewanej do żelazka.

Czyszcząca moc Terre de Sommières znana i wykorzystywana jest już od XIX w. Do dziś niepozorny proszek cieszy się zasłużoną dobrą opinią. Niestety w Polsce jego zakup wciąż graniczy z niemożliwością. Jeśli nie uda się znaleźć tego specyfiku w jakimkolwiek sklepie internetowym, warto poszukać pomocy wśród znajomych mieszkających blisko kraju nad Sekwaną. Wówczas chemiczne odplamiacze można będzie raz na zawsze odłożyć na bok.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU