Przy ich produkcji pracownicy muszą zabezpieczać twarze maskami. Zawierają kilkadziesiąt złożonych i często toksycznych składników chemicznych, w tym rakotwórcze dioksyny, benzol i furan. Mimo to są przeznaczone dla dzieci.

 wielorazowe pieluszki noweFot. Pixabay.com

Choć może to zabrzmieć górnolotnie, pieluszki jednorazowe są nie tylko przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych, ale także jednym z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Podobnie jak podpaski i wkładki higieniczne, są używane masowo, ale – jako że dotyczą szczególnie intymnej sfery – najlepiej się nad nimi zbytnio nie zastanawiać i jak najszybciej pozbyć.

Każde dziecko przez pierwsze dwa lata swojego życia ma stały kontakt z pieluszkami. Przez ten czas z powodu niewiedzy rodziców może odczuwać dyskomfort, nawet ból. Problem zwykle zaczyna się dość „niewinnie” – delikatnym podrażnieniem skóry. Opiekuńczy rodzice zazwyczaj pośpiesznie udają się wtedy do pobliskiej apteki, by nabytymi tam dermokosmetykami pomóc maleństwu. Pielęgnacyjne kremy mogą jednak co najwyżej przynieść dziecku chwilową ulgę, ale nie sprawią, że owinięta tworzywem sztucznym skóra zacznie oddychać. I tak początkowo drobna dolegliwość przeistacza się w bolesne odparzenie, wysypkę czy zapalenie skóry. Kanadyjski pediatra dr Fred Wiener z McGill University w Montrealu przeprowadził badania, w których porównał rezultaty stosowania pieluszek jednorazowych oraz wielorazowych z plastikowymi majteczkami i bez nich. Wykazały one, że przyczyną całego zła są materiały nieprzepuszczające powietrza - 10 na 12 dzieci korzystających z pieluszek jednorazowych cierpiało na poważne dolegliwości skórne. Podobnie było w przypadku dzieci, które oprócz naturalnych materiałów nosiły sztuczne majteczki. Jedynie maluchy, którym nie zakładano plastikowych osłon, nie miały żadnych dolegliwości skórnych. Podobne bolączki dotyczą także kobiet. Regularne korzystanie z jednorazowych podpasek czy wkładek higienicznych często prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. Pieczenie ujścia dróg moczowych i uciążliwe podrażnienia skórne to tylko niektóre zmartwienia żeńskiej części społeczeństwa.

Jednorazowe produkty higieniczne to także problem środowiskowy. Tylko na europejskie wysypiska trafia rocznie 20 miliardów jednorazowych pieluch. Zgodnie z danymi brytyjskiej Environment Agency ich rozkład trwać będzie około 500 lat. Aby móc je wyprodukować, ścięto 7 milionów drzew. Ilość dwutlenku węgla, jaką wytworzą pieluchy wykorzystane przez jedno dziecko w ciągu dwóch pierwszych lat jego życia, wynosi 550 kg. Nietrudno sobie zatem wyobrazić, jak ich powszechne używanie może wpłynąć na wygląd naszej planety za kilkadziesiąt lat.

Wielorazowe pieluchy, podpaski i wkładki higieniczne mogą temu zapobiec. Dlaczego więc nie są popularne? Winę za to ponosi nasze nowoczesne umiłowanie wszelkiego typu „jednorazówek”, które pozwalają się wymigać od obowiązku jak najbardziej ekologicznego gospodarowania odpadami. Jednorazowe akcesoria higienicznie są bezdyskusyjnie wygodne, szczególnie w trakcie angażującej opieki nad dzieckiem. Warto jednak przyjrzeć się współczesnym produktom, które nie mają już nic wspólnego z tetrowymi płachtami, jakie zapamiętała większość z nas.

Dzisiejsze produkty higieniczne są nie tylko naturalne i zdrowe, ale też bardzo funkcjonalne i innowacyjne. Swoją budową do złudzenia przypominają produkty jednorazowe. Korzysta się z nich równie szybko i wygodnie. Diametralnie różnią się natomiast wykorzystanymi w nich materiałami. W przypadku pieluch wielorazowych samoprzylepne paski zastąpione są napami, a zewnętrzna warstwa plastiku - wełną lub oddychającym poliestrem. Dzięki temu produkt pozostaje na swoim miejscu, przepuszcza powietrze, ale nie przecieka. Wkład chłonny wykonywany jest z bardzo absorbujących i przyjaznych skórze tkanin - włókien bambusa, konopi, bawełny oraz mikrofibry. Od skóry oddziela go dodatkowo warstwa polaru lub mikropolaru. Tkaniny te odprowadzają wilgoć na zewnątrz i nie pozwalają na jej powrót. W podobny sposób wykonywane są podpaski i wkładki higieniczne z tą różnicą, że ich zewnętrzna powłoka jest w całości bawełniana. W przeciwieństwie do dawnych, niechętnie wspominanych rozwiązań, współczesne akcesoria nie są kłopotliwe w użytkowaniu. Można je bez trudu prać w pralce w 40 stopniach razem z innymi ubraniami.

Powrót do wielorazowych produktów higienicznych jest wyborem nie tylko ukierunkowanym na zdrowie, ale i korzystnym pod względem finansowym. Wielorazowa pieluszka kosztuje około 30 złotych, a ekologiczna podpaska - niespełna 20. Do tego w portfelu zostają kwoty, które być może trzeba byłoby zostawić w aptece. Komfort dla skóry – bezcenny.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU