Kubek aromatycznej czarnej herbaty wypędza demony. Sprawdzili to naukowcy z University College London (UCL), którzy przeanalizowali wpływ tego napoju na nasze zdrowie. Okazało się, że miłośnicy dużej czarnej znacznie szybciej pozbywają się napięcia wywołanego stresem, są mniej narażeni na choroby układu krążenia i szybciej regenerują siły po dniu pełnym intensywnych działań.

 duża czarna herbataFot. langll via Pixabay.com

Czarna herbata jest zwyczajnie niedoceniana. Zawarta w niej kofeina działa wolniej, ale skuteczniej, niż ma to miejsce w przypadku kawy. Mocny herbaciany napar jest idealny dla osób, które muszą być długotrwale aktywne. Zawarte w czarnej herbacie flawonoidy mają działanie antyoksydacyjne i nieznacznie obniżają krzepliwość krwi, zmniejszając ryzyko powstawania zakrzepów. Jednocześnie teina zwiększa ciśnienie krwi, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony. Niestety ta ostatnia właściwość sprawia, że do tego napoju ostrożniej powinny podchodzić osoby cierpiące na nadciśnienie. Co nie znaczy, że powinny z niej zrezygnować. Dodatkowym dobrodziejstwem herbaty jest duża zawartość fluoru - wspomaga zatem profilaktykę chorób uzębienia - i mocne działanie antyseptyczne, dzięki czemu jest niezastąpiona przy leczeniu zaburzeń trawienia i zatruć pokarmowych.

W badaniu UCL wzięło udział 75 osób, które przez sześć tygodni cztery razy dziennie piły napar z liści czarnej herbaty. W tym czasie zrezygnowali z ulubionych gorących napojów. Na potrzeby badania przygotowany został napar o smaku owocowym, posiadający wszystkie właściwości klasycznej filiżanki herbaty (w tym odpowiednią zawartość kofeiny). Grupa kontrolna popijała napój o identycznym smaku i kolorze, który pozbawiony był jednak herbacianych właściwości. Wszyscy badani zostali poddani szeregowi wymagających zadań i postawieni w trudnych sytuacjach (np. groźba utraty pracy, oskarżenie o kradzież w sklepie), które bez wyjątku powodowały duży stres, nagły wzrost ciśnienia krwi i tętna. Po niespełna godzinie blisko połowa „herbaciarzy” (47%) dochodziła do siebie, szybciej pozbywając się nadmiaru kortyzolu. Ci, którym w udziale przypadło placebo, osiągali taką równowagę prawie dwa razy rzadziej (27%). Co ciekawe, londyńskim naukowcom nie udało się ustalić, które składniki herbaty odpowiadają za jej odstresowujące działanie. „Herbata jest bardzo złożona pod względem chemicznym ze względu na dużą ilość znajdujących się w niej składników. Związki takie jak katechiny, polifenole, flawonoidy i aminokwasy mają wpływ na działanie neuroprzekaźników w mózgu, ale na podstawie tych badań nie potrafimy wskazać, które z nich odpowiadają za uzyskane efekty” - stwierdził prowadzący projekt prof. Andrew Steptoe.

O tym, czy czarna herbata nas pobudzi, czy uspokoi, decyduje nie jej pora dnia, ale sposób przyrządzenia. Liście zaparzane przez 3 minuty dadzą napar o właściwościach pobudzających – minie senność i uczucie zmęczenia, a mózg zacznie pracować na wysokich obrotach. Dłuższe zaparzanie (około 5 minut) sprawi, że teina zacznie się już wiązać z zawartymi w herbacie garbnikami i napój będzie działał relaksująco. Smak i aromat będą idealne, gdy wypijemy gorącą herbatę, najlepiej nie słodzoną. Dla dodatkowych doznań warto ją delikatnie przyprawić (np. imbirem, goździkami lub kardamonem). Gdy zaś gorzki smak herbaty jest trudny do zniesienia, można sięgnąć po niewielką ilość miodu lub cukru trzcinowego.

Zatem bez względu na to, która jest teraz godzina, nadszedł czas na dużą czarną.

 

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU