Las łagodzi obyczaje. To miejsce, w którym każdy oddycha pełną piersią, chłonie zapachy, zbiera szyszki, jagody i grzyby, a potem wraca do domu całkowicie odprężony. Las także leczy. Bezpośredni kontakt z drzewami to element prawdziwej terapii psychologicznej.

 drzewna energiaFot. Bergadder via Pixabay.com

Sylwoterapia stosowana jest już w wielu krajach cywilizacji zachodniej. Ich mieszkańcy zdążyli już oddalić się od natury tak bardzo, że powrót na jej łono odczuwają szybko i intensywnie. Nazwa metody wywodzi się z łacińskiego słowa silva – las. Badania dowiodły, że bliskość drzew i fizyczny kontakt z nimi poprawia samopoczucie psychofizyczne, reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom kortyzolu. Przytulenie do drzewa ułatwia skupienie się na tym, co się dzieje tu i teraz, dlatego w tradycji taoistycznej powszechnie praktykowana była medytacja w otoczeniu tych majestatycznych roślin. Mnisi wierzyli, że drzewa pochłaniają negatywną energię i w zamian przekazują dobrą i zdrową.

Żyjący pod dużą presją mieszkańcy Japonii do dziś praktykują „leśną kąpiel” (shinrin-yoku), która jest popularną i cenioną metodą redukcji poziomu stresu, lęku i złości. W tym niewielkim kraju są aż 44 lasy, które oficjalnie zostały akredytowane jako ośrodki zażywania drzewnego relaksu. W Finlandii, która ma wyjątkowo duży potencjał sylwoterapeutyczny, las traktowany jest jako miejsce o zdecydowanie duchowym charakterze. Finowie odwiedzają swoje lasy często i zachęcają do tego turystów, propagując tzw. leśny dobrostan (forest wellness).

Europejskie korzenie sylwoterapii sięgają dawnych rytuałów celtyckich, w których drzewa otoczone były kultem. Symbolizowały wiedzę, mądrość i cykl życia. Druidzi nadawali im indywidualne cechy i właściwości. W mitologii celtyckiej prym wiódł dąb, uosabiający siłę i zdolność zwyciężania. Jesion znamionował życie i początek, olcha dawała moc poznania przyszłości. Jarzębina związana była ze sferą magii i chroniła przed złymi mocami, a leszczyna i jej owoce były źródłem mądrości.

Dziś mistyczne właściwości drzew są już legendą, ale ich dobroczynny wpływ na człowieka pozostaje faktem. Wspólne badania prowadzone przez zespół kanadyjskich i amerykańskich naukowców pod przewodnictwem dr. Marca Bermana z Rotman Research Institute w Toronto dowiodły, że zaledwie godzina spędzona w lesie zwiększa koncentrację i zdolności poznawcze aż o 20% w porównaniu z godziną spędzoną w środowisku miejskim. Tak pozytywny wpływ lasu odnotowany został w trakcie badań z udziałem osób cierpiących na depresję kliniczną. W tych badaniach uczestniczyli także naukowcy z University of Michigan - ta uczelnia w 2010 r. uczciła 40. rocznicę ustanowienia Międzynarodowego Dnia Ziemi happeningiem, w czasie którego dwieście osób przytulało się do drzew rosnących na terenie kampusu. Do dziś drzewa są przedmiotem wielu kampanii realizowanych przez ten ośrodek akademicki.

Metody terapeutyczne oparte o kontakt z naturą często spotykają się ze sceptycyzmem osób wierzących przede wszystkim w nauki ścisłe i przyrodnicze. Także sylwoterapia bywa traktowana z przymrużeniem oka, ale wycieczka do lasu z pewnością nie zaszkodzi. Warto samemu się przekonać, czy i jak zadziała na nas spontaniczne uściskanie drzewa.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU

Medycyna wsłuchana w pacjenta
Medycyna wsłuchana w pacjenta
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
Maseczka z kwiatu paproci
Maseczka z kwiatu paproci
Cudowny eliksir z jabłek
Cudowny eliksir z jabłek
Rocznie zjadamy 2 kg chemii. NIK bije na alarm
Rocznie zjadamy 2 kg chemii. NIK bije na alarm
Jawa we śnie
Jawa we śnie
Black Friday to dopiero początek!
Black Friday to dopiero początek!
Uważnie przez życie
Uważnie przez życie
previous arrow
next arrow
Slider