Oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga odchudzanie i działa bakteriobójczo. Sięgała po niego podobno sama Kleopatra, która wzbogacała nim swoje kąpiele. Ocet jabłkowy przebojem wraca nie tylko do naszych kuchni.

Ocet jabłkowy fot. PixabayFot. Pixabay.com

Ocet jabłkowy znany jest już od lat, ale teraz przeżywa swoistą „drugą młodość”. Potwierdzeniem panującej na niego mody są wyniki sprzedaży. W 2016 roku jego producenci odnotowali ponad 26-proc. wzrost w porównaniu do roku poprzedniego.

Dietetycy tłumaczą, że coraz większa popularność octu jabłkowego wynika z rosnącej świadomości konsumentów na temat zdrowego odżywiania. Wiele osób stara się ograniczać kupno przetworzonej żywności, a zamiast tego stawia na produkty naturalne. Ocet jabłkowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Może być używany do marynowania mięs i ryb, a także jako przyprawa do zup, sosów i sałatek. Jest bogaty w potas, żelazo i magnez. Wspiera również odchudzanie, ponieważ zawarty w nim kwas uruchamia w organizmie mechanizmy uwalniające tłuszcze.

– Ocet jabłkowy znany jest już od wieków. Wiemy, że prawdopodobnie Kleopatra używała go do swoich kąpieli. Legioniści rzymscy stosowali napój orzeźwiający właśnie z dodatkiem octu jabłkowego, a Hipokrates również wspomina o jego zdrowych zaletach – mówi Alicja Adamiec-Ślipy, dyrektor handlowy OCTIM.

Ocet wytworzony z jabłek bogaty jest w makro- i mikroelementy: potas, żelazo, magnez oraz witaminy.

– Na zlecenie OCTIM-u firma Millward Brown przeprowadziła badania, z których wynika, że ponad połowa osób, które stosują nasz ocet jabłkowy, ma bardzo wysoką świadomość na jego temat i są to głównie kobiety. Zastosowanie tego octu, jego moda, umiejscowiły się głównie w kuchni. Jest on stosowany do sosów zimnych, sałatek, zup czy ciepłych sosów – tłumaczy Adamiec-Ślipy.

Winny płyn jest też coraz chętniej wykorzystywany nie tylko w kuchni, lecz również medycynie naturalnej i kosmetologii. Uznawany za ojca medycyny Hipokrates w swoich pismach wspomina, że zalecał używanie octu jabłkowego na wiele dolegliwości. Również i teraz naukowcy radzą, by stosować go jako antidotum, m.in. na katar, ból gardła, gorączkę, grzybicę stóp, żylaki, hemoroidy, kurzajki i zaparcia. Produkt ten pomaga również zrzucić zbędne kilogramy.

Ocet jabłkowy Ove Tøpfer via FreeimagesFot. Ove Tøpfer via Freeimages.com

– Ocet jabłkowy teraz jest szczególnie doceniany dlatego, że oczyszcza organizm ze złogów. Kluczem jest stosowanie odpowiedniego roztworu albo nacieranie, jeżeli mówimy o odchudzaniu. Wiele osób już ma dużą świadomość na ten temat. Dużo sportowców czy celebrytów chwali się właśnie stosowaniem octu jabłkowego – podkreśla Alicja Adamiec-Ślipy.

Według niemieckiej badaczki Heike van Braak ocet jabłkowy oczyszcza organizm, poprawia trawienie i hamuje apetyt. Jego roztwór hamuje też ochotę na bomby kaloryczne, takie jak chipsy czy frytki.

– Octem jabłkowym zainteresowani są również mężczyźni, chociaż to jest dużo mniejszy procent niż kobiety. Ale mają oni też bardzo wysoką świadomość tego, że ocet jabłkowy oczyszcza organizm i pozwala być fit – mówi Alicja Adamiec-Ślipy.

Również profesor Michał Tombak, rosyjski biolog i chemik, w swoich publikacjach na temat zdrowia poleca stosowanie octu jabłkowego. Dowodzi on, że kwas w nim zawarty łącząc się z zasadami i minerałami, tworzy glikogen, który polepsza stan naczyń krwionośnych, reguluje cykl menstruacyjny oraz sprzyja tworzeniu się czerwonych krwinek. Najważniejszą jego cechą jest jednak wysoka zawartość potasu. Dodatkowo ocet jabłkowy sprzyja zatrzymaniu w organizmie wapnia, żelaza, magnezu, chloru i krzemu.

Niemiecki lekarz Joachim Angerstein opracował z kolei dietę opartą o ten ocet. Jej zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i pobudzenie metabolizmu. Popijanie wody z dodatkiem octu jabłkowego, uzupełnione ograniczeniem kaloryczności dziennych posiłków do 1200, pozwala dodatkowo zrzucić zbędne kilogramy.

Z badań wynika, że 30 proc. osób, które stosują ocet jabłkowy, zna jego właściwości oczyszczające organizm z toksyn, jedna czwarta badanych wymienia działanie bakteriobójcze, a nieco ponad 20 proc. zna jego działanie wspomagające odchudzanie. O pobudzaniu krążenia słyszała ponad jedna piąta badanych.

Ocet jabłkowy przepis

źródło: Newseria; /red/

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU