Maleńkie plastikowe drobiny zjadają ludzie na całym świecie. Mikroplastik trafia do naszych organizmów z rybami i owocami morza, solą morską, a nawet piwem, miodem i wodą butelkowaną. Teraz przed naukowcami stoi trudne zadanie sprawdzenia, jakie skutki będzie to miało dla naszego zdrowia.

picie plastikowa słomka napójFot. Pixabay.comO tym, że mikroplastik można już znaleźć w stolcu ludzi z całego świata, poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG), zorganizowanego w drugiej dekadzie października 2018 r. w Wiedniu. Zjawisko to będzie miało coraz większą skalę, ponieważ globalna produkcja wszechobecnych w życiu codziennym tworzyw sztucznych, wynosżaca setki milionów ton rocznie, nadal rośnie. W sumie wytworzono ich już ponad 8 miliardów ton.

Choć najwięcej plastikowych odpadów pozostaje na lądzie, to ze względu na trudności techniczne związane z badaniami laboratoryjnymi znacznie lepiej zbadano jednak zanieczyszczenie wód. Szacuje się, że 2-5 proc. wszystkich produkowanych tworzyw sztucznych trafia do mórz. Tam są spożywane przez zwierzęta morskie i wchodzą do łańcucha pokarmowego, a w ostatecznym rozrachunku mogą być konsumowane przez ludzi.

Mikroplastik to kawałki tworzyw sztucznych o średnicy poniżej 5 mm. Wykorzystywane są w różnego rodzaju produktach (np. kosmetykach), powstają także w sposób niezamierzony na skutek rozpadu większych kawałków plastiku pod wpływem działania sił przyrody, starzenia czy mechanicznego zużycia. Wiadomo, że spożycie mikroplastiku przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologicznych. Mikroplastik może również ułatwiać przenoszenie toksycznych związków chemicznych i patogenów.

Znaczne ilości mikroplastiku wykryto w tuńczykach, homarach i krewetkach. Poza tym jest wysoce prawdopodobne, że żywność zostaje skażona tworzywami sztucznymi podczas różnych etapów przetwarzania lub w wyniku pakowania. Innym źródłem mikroplastiku w ludzkiej diecie jest sól morska, uzyskiwana przez odparowanie słonej wody. Mikroplastik wykrywano też w piwie, miodzie i wodzie butelkowanej.

mięso opakowanie tworzywo sztuczne plastikFot. Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz austriackiej agencji ochrony środowiska Umweltbundesamt monitorowali grupę ośmiu osób z różnych krajów (Austrii, Finlandii, Holandii, Japonii, Polski, Rosji Wielkiej Brytanii i Włoch). W tygodniu poprzedzającym pobranie próbek kału każda z tych osób prowadziła dziennik spożywanych pokarmów. Okazało się, że wszyscy uczestnicy byli narażeni na działanie tworzyw sztucznych poprzez spożywanie żywności opakowanej plastikiem lub picie z plastikowych butelek. Żaden z uczestników nie był wegetarianem, a sześciu z nich spożywało ryby morskie.

Pobrane próbki zostały przetestowane za pomocą specjalnie opracowanej procedury analitycznej pod kątem obecności 10 rodzajów tworzyw sztucznych. Znaleziono aż dziewięć różnych tworzyw – ich fragmenty miały od 50 do 500 mikrometrów średnicy. Mikroplastik był obecny w każdej z próbek – przeciętnie 20 cząstek na 10 gramów kału. Najbardziej rozpowszechnionymi tworzywami były polipropylen (PP) oraz politereftalan etylenu (PET).

butelka wody PET tworzywo sztuczneFot. Pixabay.com

Typowe składniki kału to woda (około 70 proc.) oraz niestrawne lub niestrawione pozostałości pokarmów spożytych dwa, trzy dni wcześniej – głównie błonnik, cząsteczki skrobi i tłuszczów, tkanki łącznej i mięśni. Są też złuszczone komórki jelita, śluz, resztki enzymów trawiennych oraz wielkie ilości bakterii.

– To pierwsze badanie tego rodzaju i potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy, że tworzywa sztuczne ostatecznie docierają do ludzkiego jelita – komentuje główny autor badań, dr Philipp Schwabl. – To bardzo niepokojące, zwłaszcza w przypadku pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego. Podczas badań prowadzonych na zwierzętach najwyższe stężenia mikroplastiku zostały wykryte w jelitach, jednak jego najmniejsze cząsteczki są w stanie przedostać się do krwioobiegu, układu limfatycznego, a nawet dotrzeć do wątroby. Mamy pierwsze dowody na obecność mikroplastiku w ludzkim ciele, teraz potrzebujemy dalszych badań, aby zrozumieć, co to oznacza dla ludzkiego zdrowia – podsumowuje naukowiec.

źródło: Paweł Wernicki / Nauka w Polsce PAP

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (12)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Wiedziałam, że to problem, choć nie zdawałam sobie sprawy, że niesie za sobą aż tak duże zagrożenie.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Polecamy obserwowanie ruchu Zero Waste. Takich problemów mamy dookoła nas znacznie więcej

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Przyznaję, że nie miałam pojęcia, że problem plastiku jest tak poważny i może trafiać do naszego organizmu!

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Tak, dlatego woda w plastikowych butelkach też ma termin przydatności do spożycia. Nie chodzi o samą wodę, bo ona się nie zepsuje. Chodzi o uwalnianie mikroplastiku właśnie.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Powaznie? Trzeba znalezc srodki zastepcze...

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

... ale nie popadać przy tym w inne skrajności. Zdrowy rozsądek i zmniejszenie konsumpcji na dobry początek wystarczą.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Bardzo niepokojący wpis, ale niestety badania będą pewnie coraz bardziej dokładne i wykryją pogłębianie sie tego zjadania plastiku.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Też tak sądzimy. Widać chyba tylko czubek góry lodowej.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Dobrze, że zaczynamy być coraz bardziej świadomi

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Lepiej późno niż wcale

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

o peelingach słyszałam ale że to problem znacznie szerszy to mnie zaskoczyłaś ;/

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Tak, wykorzystujemy tworzywa sztuczne w zdecydowanie zbyt dużej ilości. Ruch Zero Waste nie powstał bez powodu.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU