Duży zeszyt wypełniony jest czarno-białymi liniami, z których na pierwszy rzut oka czasem trudno jest wyłuskać pełny obraz. Niekiedy trzeba się w te linie mocno zagłębić, by dostrzec przedstawione nimi postaci i miejsca. A prawdziwe zadanie jest jeszcze trudniejsze – trzeba wziąć do ręki kredkę lub zanurzyć pędzel w farbie i w skupieniu zacząć te linie wypełniać kolorami. Chwilę później domorosły artysta zapomina o całym świecie. Kolorowanka pochłania go bez reszty, a wysunięty koniuszek języka sprawia, że dorosły człowiek wygląda jak szczęśliwe dziecko.

 

kolorowanka dla dorosłychFot. Pixabay.com

Twórczą gorączkę zapoczątkowało w 2012 r. wydawnictwo Hachette, które jako pierwsze wydało album zawierający sto skomplikowanych ilustracji „antystresowych”. W ciągu dwóch lat kolejno wydawane albumy osiągnęły łączny nakład 1,2 miliona egzemplarzy! Każdy z nich wyprzedawany jest w ekspresowym tempie. Książki z kolorowankami dla dorosłych we francuskich księgarniach wypełniają całe regały. Ta forma twórczej zabawy stała się jedną z najpopularniejszych obecnie we Francji metod radzenia sobie ze stresem i bakcyl ten połykają mieszkańcy innych krajów. Od niedawna albumy do kolorowania i łączenia kropek dostępne są także w polskich sklepach.

Prowadzona w domowym zaciszu autoterapia sztuką jest łatwa i niebywale przyjemna. Jest też trudna, bo wbrew pozorom stworzenie ciekawej, kolorowej ilustracji wymaga dużego skupienia i uruchomienia obszarów mózgu odpowiadających za kreatywność i zdolności poznawcze. To, co przychodzi z wielką łatwością dzieciom, dla funkcjonujących w ramach niezliczonych schematów dorosłych stanowi nie lada wyzwanie.

Kolorowanki wykonywane są ze specjalnego papieru, który pozwala na użycie różnych technik: kredek, tuszu, pasteli, akwareli, gwaszy. Mają też różną tematykę – pejzaże, rośliny, mandale, zwierzęta, miasta – ale to nie ona jest tu istotna. Najważniejsza jest koncentracja, jaką mimowolnie osiąga się w pracy nad doborem barw i prowadzeniem artystycznego narzędzia. Koncentracja, która pozwala na równie mimowolne odreagowanie stresu, wyciszenie i uspokojenie myśli. Z pozoru niewinne, dziecinnie proste zajęcie przynosi równie dobre rezultaty, co sesje jogi i sesje medytacyjne. Pod pewnymi względami jest nawet lepsze – tworzenie, nawet amatorskie i niedoskonałe, jest źródłem dużej radości i satysfakcji.

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU