Duży zeszyt wypełniony jest czarno-białymi liniami, z których na pierwszy rzut oka czasem trudno jest wyłuskać pełny obraz. Niekiedy trzeba się w te linie mocno zagłębić, by dostrzec przedstawione nimi postaci i miejsca. A prawdziwe zadanie jest jeszcze trudniejsze – trzeba wziąć do ręki kredkę lub zanurzyć pędzel w farbie i w skupieniu zacząć te linie wypełniać kolorami. Chwilę później domorosły artysta zapomina o całym świecie. Kolorowanka pochłania go bez reszty, a wysunięty koniuszek języka sprawia, że dorosły człowiek wygląda jak szczęśliwe dziecko.

 

kolorowanka dla dorosłychFot. Pixabay.com

Twórczą gorączkę zapoczątkowało w 2012 r. wydawnictwo Hachette, które jako pierwsze wydało album zawierający sto skomplikowanych ilustracji „antystresowych”. W ciągu dwóch lat kolejno wydawane albumy osiągnęły łączny nakład 1,2 miliona egzemplarzy! Każdy z nich wyprzedawany jest w ekspresowym tempie. Książki z kolorowankami dla dorosłych we francuskich księgarniach wypełniają całe regały. Ta forma twórczej zabawy stała się jedną z najpopularniejszych obecnie we Francji metod radzenia sobie ze stresem i bakcyl ten połykają mieszkańcy innych krajów. Od niedawna albumy do kolorowania i łączenia kropek dostępne są także w polskich sklepach.

Prowadzona w domowym zaciszu autoterapia sztuką jest łatwa i niebywale przyjemna. Jest też trudna, bo wbrew pozorom stworzenie ciekawej, kolorowej ilustracji wymaga dużego skupienia i uruchomienia obszarów mózgu odpowiadających za kreatywność i zdolności poznawcze. To, co przychodzi z wielką łatwością dzieciom, dla funkcjonujących w ramach niezliczonych schematów dorosłych stanowi nie lada wyzwanie.

Kolorowanki wykonywane są ze specjalnego papieru, który pozwala na użycie różnych technik: kredek, tuszu, pasteli, akwareli, gwaszy. Mają też różną tematykę – pejzaże, rośliny, mandale, zwierzęta, miasta – ale to nie ona jest tu istotna. Najważniejsza jest koncentracja, jaką mimowolnie osiąga się w pracy nad doborem barw i prowadzeniem artystycznego narzędzia. Koncentracja, która pozwala na równie mimowolne odreagowanie stresu, wyciszenie i uspokojenie myśli. Z pozoru niewinne, dziecinnie proste zajęcie przynosi równie dobre rezultaty, co sesje jogi i sesje medytacyjne. Pod pewnymi względami jest nawet lepsze – tworzenie, nawet amatorskie i niedoskonałe, jest źródłem dużej radości i satysfakcji.

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU

Medycyna wsłuchana w pacjenta
Medycyna wsłuchana w pacjenta
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
Maseczka z kwiatu paproci
Maseczka z kwiatu paproci
Cudowny eliksir z jabłek
Cudowny eliksir z jabłek
Rocznie zjadamy 2 kg chemii. NIK bije na alarm
Rocznie zjadamy 2 kg chemii. NIK bije na alarm
Jawa we śnie
Jawa we śnie
Black Friday to dopiero początek!
Black Friday to dopiero początek!
Uważnie przez życie
Uważnie przez życie
previous arrow
next arrow
Slider