Założenie własnej hodowli warzyw i ziół nie jest trudne, a samodzielna uprawa roślin ma wiele zalet. Oto najważniejsze powody, dla których warto mieć swój – nawet niewielki – warzywnik.

 zioła w doniczkachFot. monicore via Pixabay.com

Zdrowie i smak

Jeśli sami uprawiamy warzywa mamy pewność, że są ekologiczne i nie zostały spryskane chemią. Rośliny zebrane tuż przed jedzeniem są świeże i pełne witamin, a ich smak jest nieporównywalny z produktami szklarniowymi, do których zaliczają się również pierwsze nowalijki na straganach. Młode warzywa, takie jak rzodkiewka, pomidor czy ogórki są znacznie smaczniejsze, gdy pochodzą z własnej grządki.

Wygoda

Zabrakło Ci pomidorów do śniadania? Chcesz doprawić obiad ziołami? Jeśli założyłeś warzywnik w przydomowym ogrodzie lub na balkonie, potrzebne rośliny masz na wyciągnięcie ręki bez konieczności chodzenia na zakupy.

Oszczędność

Warzywnik najłatwiej jest założyć, gdy mamy do dyspozycji działkę lub przydomowy ogródek, jednak nie ma większych przeszkód, żeby uprawiać warzywa na balkonie. W drugim przypadku grządki z powodzeniem zastępuje się doniczkami. Innym rozwiązaniem jest stół do sadzonek, do złudzenia przypominający zwykły mebel, który z powodzeniem można trzymać w domu. Stół to wprawdzie spora inwestycja, bowiem kosztuje on około 250 zł, ale za to może służyć przez lata i stanowić wyjątkową ozdobę wnętrza. Nasiona są bardzo tanie - torebka z ziarenkami pomidorów, fasolki szparagowej czy szczypiorku to wydatek 2-5 zł. We własną mini-uprawę początkowo trzeba zainwestować, ale wydatek zwróci się z nawiązką, nie tylko portfelowi, ale również zdrowiu.

Dekoracja

Odpowiednio zasadzone warzywa mogą przeobrazić się piękny, naturalny gobelin, który dla lepszego efektu warto urozmaicić ziołami lub jadalnymi kwiatami. Tego typu połączenia roślin uprawnych z przyprawowymi pełnią też pożyteczne funkcje i chronią nasze rabatki, ponieważ mogą odstraszać szkodniki i przyciągać pożyteczne owady.

Relaks

Praca przy warzywniku to dobry sposób na odpoczynek. Ogrodoterapia to uznana już na świecie metoda walki ze stresem i chorobami. Aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu pozwolą zapomnieć o trudnym dniu w pracy i „naładować akumulatory”. Nic nie daje większej satysfakcji, niż obserwacja (i smakowanie!) efektów pracy własnych rąk. Jeśli więc jeszcze nie macie własnego warzywnika, wiosna to idealna pora, by przemienić trawnik lub doniczki w grządki.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU