Grafika: Zdrowie.pap.pl

Tzw. sowy, czyli ludzie, którzy lubią późno kłaść się spać i mają kłopoty z rannym wstawaniem, statystycznie wcześniej umierają niż „skowronki” – osoby lubiące wczesną pobudkę. Naukowcy proponują, by dopasować warunki pracy do indywidualnego chronotypu, ale dają też rady, jak „sowa” może przystosować się do świata „skowronków”.

Fot. Pixabay

Wiele osób wciąż ma w tej sprawie duże wątpliwości. I nic dziwnego, bo w mediach co jakiś czas pojawiają się informacje, że nie należy pić herbaty z cytryną, gdyż zawiera szkodliwy dla zdrowia cytrynian glinu. Jak jest naprawdę?

Fot. rawpixel via Unsplash

Praca psychodietetyka zaczyna się tam, gdzie kończą się już pomysły, jak zrzucić znienawidzone kilogramy i pozbyć się innych dolegliwości związanych z niewłaściwą dietą. Osobom, które nigdy nie przeżyły efektu jo-jo, może się to wydawać fanaberią. Gdy jednak w grę zaczyna wchodzić nie tylko szczupła sylwetka, ale też walka z chorobą, często dietetyczny mentor może odegrać rolę równie ważną jak lekarz.

Fot. rawpixel via Unsplash

Dwa kilogramy barwników, konserwantów, stabilizatorów, zagęszczaczy i innych substancji dodatkowych – tyle konsumuje przeciętny Polak w ciągu roku. Informacja taka pojawiła się w jednym z pierwszych w 2019 roku raportów Najwyższej Izby Kontroli, wzbudzając ożywioną dyskusję na temat jakości jedzenia, po które codziennie sięgamy.

Fot. Pixabay

Maleńkie plastikowe drobiny zjadają ludzie na całym świecie. Mikroplastik trafia do naszych organizmów z rybami i owocami morza, solą morską, a nawet piwem, miodem i wodą butelkowaną. Teraz przed naukowcami stoi trudne zadanie sprawdzenia, jakie skutki będzie to miało dla naszego zdrowia.

Fot. Pixabay

Każdy z nas słyszał, że ruch to zdrowie, a w zdrowym ciele tkwi zdrowy duch. Tylko co to konkretnie znaczy? Przedstawiamy 21 najważniejszych, potwierdzonych naukowo korzyści z regularnej aktywności fizycznej.

Zdrowym jedzeniem interesuję się już od dość dawna, więc gdy podczas ostatniego pobytu w polskiej księgarni zauważyłam książkę o znaczącym tytule „Happy food. Przez żołądek do szczęścia”, od razu chwyciłam ją do ręki i pobiegłam do kasy.

Fot. Pixabay.com

Wyglądają jak leki, a nimi nie są, to znaczy nie leczą. Mogą mieć za to – tak jak leki – działania niepożądane, których na dodatek nie ma gdzie raportować. Mowa o ulubionych przez Polaków suplementach diety.

Trzeba mieć niesamowite umiejętności, żeby trenować acroyogę – to stwierdzenie włóż między bajki! Ta dyscyplina jest świetnym przykładem, że tkwią w nas olbrzymie, uśpione możliwości i umiejętności, w które sami nie wierzymy. Efekty ćwiczeń szybko widać okiem i… sercem.

SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU