Człowiek życzliwy jest zadowolony, kiedy inni są zadowoleni. Nie zazdrości sąsiadowi nowego auta i szczerze gratuluje koleżance awansu. Życzliwość to pozytywna i otwarta postawa wobec całego świata, która przynosi wielkie korzyści.

zyczliwość kindness uśmiech światowy dzien życzliwości dayne topkin 101955 unsplashFot. Dayne Topkin via Unsplash.com

Chociaż brzmi to paradoksalnie, autentyczna, niewymuszona życzliwość jest zbiorem zachowań i reakcji, którego używanie w skomplikowanej siatce społecznych powiązań jest po prostu bardzo opłacalne. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku życzliwości działa reguła wzajemności. Ludzie, którym kibicujemy, wspieramy ich i cieszymy się z ich osiągnięć, będą bardziej skłonni nam się odwdzięczyć, pomagając nam i dopingując w naszych staraniach.

– Osoba nieżyczliwa często bardzo szybko staje się osamotniona, bo przecież chcemy się otaczać ludźmi, którzy są do nas pozytywnie nastawieni, którzy dzielą się własną radością, ale też cieszą się z naszych sukcesów. Do takich ludzi się przyklejamy i bardzo chętnie tworzymy z nimi więzi, a odsuwamy się od tych, którzy mają jakąś srogą minę i widać, że nie do końca są szczerzy w wyrażaniu emocji – wyjaśnia dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS.

Człowiek życzliwy się nie rodzi. Jako dzieci jesteśmy zdecydowanie egocentryczni. Dopiero w procesie socjalizacji dowiadujemy się, że trzeba być dobrym, uprzejmym i miłym. Mały człowiek dostrzega, że na świecie są inni ludzie, a życzliwość względem nich przynosi lepsze rezultaty niż ukierunkowanie na „ja”. 

W naszym kręgu cywilizacyjnym bycie życzliwym łatwe nie jest. Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że uśmiech ułatwia załatwienie wielu spraw, to waga, jaką nadajemy indywidualnym osiągnięciom i związana z tym silna potrzeba rywalizacji, wpajana już w dzieciństwie, sprawiają, że życzliwość jest czymś czego musimy się uczyć. W dodatku ta nauka nie przychodzi łatwo. Dużo prościej jest nastawić się na zazdrość. 

W rezultacie tracimy społeczny kapitał w postaci sympatii otoczenia. W dodatku kiedy życzymy innym źle, żeby byli na niższej niż my pozycji, szkodzimy samym sobie – spalamy się wewnętrznie, tracimy energię jesteśmy pełni napięcia, zestresowani, warczący, nieprzyjemni. Uważnie obserwujemy innych, ale nie cieszymy się ich sukcesami i jednocześnie nie doceniamy własnych osiągnięć, niezależnie od ich skali.

Czy bycia życzliwym można się nauczyć? Dr Maj uważa, że tak: – Życzliwość to postawa wobec innych ludzi, wobec świata. To nie jest jednorazowy akt, tylko pewna filozofia życiowa, którą trzeba w sobie wytworzyć. Kluczowe jest uświadomienie sobie, co nam ta życzliwość daje.

A daje dużo – oprócz „długu życzliwości”, zaciąganego w sposób naturalny i spontaniczny, zdolność cieszenia się z tego, że nasi bliscy i dalsi osiągają swoje cele, pragnienia, marzenia działa w sposób podobny do dobroczynności. – Endorfiny po prostu fruwają w naszym organizmie – zapewnia psycholog.

Inna sprawa, że intuicja czasem nam podpowiada, że nie każdemu opłaca się pomóc i grać z nim w otwarte karty. Życzliwość nie oznacza ślepego zaufania i rezygnowania z naszych interesów. Z reguły, żeby rozpocząć jej praktykowanie, wystarczy wyciszyć wbudowanego w nas krytyka i plotkarza, a potem częściej się uśmiechać. Także do samego siebie.

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ