Street art coraz częściej uznawany jest za gałąź sztuki, murale cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców miast, a ich autorzy zapraszani są do współpracy przez instytucje kultury oraz władze. Niestety, poza dziełami artystów, elewacje cennych nieraz budynków wciąż pokrywane są także napisami i rysunkami, które są wyrazem zwykłej głupoty lub – o wiele bardziej szkodliwej społecznie – skrajnej nietolerancji wobec innych. Na szczęście w walce o wspólne dobro, jaką jest dzielona na co dzień przestrzeń nie tylko materialna, ludzie potrafią się jednoczyć i podejmować zdecydowane kroki.

graffitiFot. Pixabay.com

Powstrzymać wrogą mowę

Ogólnokrajowa inicjatywa „Hejt Stop”, organizowana przez Stowarzyszenie Projekt: Polska ma na celu powstrzymywanie wszelkich przejawów nienawiści, zwanych potocznie właśnie „hejtami”. W związku z tym w różnych miastach Polski urządzane są akcje grupowego zamalowywania oszpeconych przez wandali murów, a także debaty, imprezy plenerowe, konkursy czy warsztaty edukacyjne. Podczas takich wydarzeń można zdobyć zarówno praktyczne informacje na temat technik zamalowywania ścian, jak i teoretyczną wiedzę o mowie nienawiści w przestrzeni publicznej i w Internecie.

Działacze zwracają bowiem uwagę na równie ważny problem wrogości w sieci i w myśl hasła „Widzisz hejta? Reaguj” zachęcają także do zgłaszania niewłaściwych zachowań na portalach społecznościowych. Przykładem może być tu akcja „Wielkie sprzątanie FB. Stop mowie nienawiści, faszyzmowi i agresji”. Organizatorzy kampanii zachęcają do współpracy także placówki edukacyjne. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób „zamalowywać nienawiść” oraz jak rozmawiać o niej z młodzieżą i tworzyć scenariusze zajęć na ten temat, można m.in. pobrać specjalne publikacje z instrukcjami ze strony internetowej projektu.

Osiedlowi Pogromcy Bazgrołów

Dwa lata temu mieszkańcy krakowskiego osiedla Kliny mieli już tak dość rasistowskich, antysemickich sloganów, swastyk, wulgarnych rysunków czy zwyczajnych, szpecących ścian bohomazów, że nie czekając reakcje instytucji publicznych sami postanowili podjąć odpowiednie działania i pokryć mowę nienawiści „milczeniem farby”. Przyświecało im hasło „po prostu reaguj” i chęć budowania w ludziach poczucia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. Stworzyli poradnik dotyczący zamalowywania napisów, zaangażowali uczniów krakowskich szkół oraz proboszcza swojej parafii.

Od tamtej pory ta grupa sąsiadów, artystów oraz pracowników administracji organizuje też zbiórki farb, które zostały ludziom po remontach i nie są im już potrzebne, zaprasza artystów i studentów kierunków plastycznych do tworzenia murali, apeluje do przedstawicieli lokalnej władzy o poparcie i domaga się wprowadzenia surowszych kar za każdy akt wandalizmu. Na osiedlowych Piknikach Sąsiedzkich, oprócz zamalowywania bazgrołów i przeprowadzania warsztatów edukacyjnych, odbywają się także wspólne zabawy przy muzyce i poczęstunku.

Kraków przeciwko antysemityzmowi

„Zmaluj to! Mowie nienawiści mówimy nie. Kraków przeciw antysemityzmowi” to roczny projekt Stowarzyszenia Festiwal Kultury Żydowskiej, realizowany głównie na terenie innych krakowskich dzielnic, Podgórza i Kazimierza, który potrwa do końca września tego roku. Jak wskazuje nazwa akcji, jej organizatorzy skupiają się przede wszystkim na problemie wciąż obecnego antysemityzmu. Poza usuwaniem z budynków nienawistnych graffiti, w porozumieniu z mieszkańcami i urzędami prowadzone są także szkolenia dla wolontariuszy i warsztaty uświadamiające dla młodzieży.

Stowarzyszenie utworzyło również Mapę Wstydu, która pozwala monitorować skutki wandalizmu. Dzięki niej każdy, kto zobaczył i sfotografował obraźliwy lub dyskryminujący napis czy rysunek, może włączyć się do akcji. Podobna internetowa mapa opracowana została przez twórców projektu „HejtStop”. Wystarczy przesłać na stronę zdjęcie wraz z opisem miejsca, by zbudować mapę miejsc, które domagają się zmiany. Jak widać, współtworzyć przyjazną rzeczywistość można na różne sposoby, wystarczy tylko być uważnym i nie pozostawać biernym, gdy jesteśmy świadkami jakichkolwiek przejawów wrogości.

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ