handNa co komu stary talerz satelitarny? Albo nieczynna już kuchenka mikrofalowa? Ano do stworzenia rzeczy unikalnych w swojej formie i przydatnych w swej nowej roli. A gdzie najłatwiej je znaleźć? Na internetowej giełdzie Oddam Odpady.

 

stary fotel Twórcze przetwórstwoFot. Pixabay.com

Na początku był blog poświęcony rękodziełu i upcyklingowi, czyli kreatywnemu wykorzystywaniu starych i niechcianych już przedmiotów. Wokół bloga zebrała się duża grupa zwolenników tej idei, których aktywność i realizowane projekty podsunęły kolejny pomysł. Tak w 2014 r. powstało jedyne w Polsce wirtualne miejsce, w którym spotykają się posiadacze i poszukiwacze staroci.

Na Oddam Odpady właścicieli zmienia wszystko. Oprócz zużytego sprzętu elektronicznego, makulatury i plastikowych opakowań powodzeniem cieszą się stare meble, tkaniny, guziki, dętki rowerowe, kasety magnetofonowe, a nawet rtęciowe termometry i deski sedesowe. Portal przyciąga projektantów i twórców, którzy tym przedmiotom darowują drugie życie. Z odpadów powstają m.in. meble, abażury, przedmioty dekoracyjne. Surowce trafiają też do organizacji prowadzących warsztaty edukacyjne. Od niedawna platformę zaczęli dostrzegać przedsiębiorcy, nie tylko ci zajmujący się recyklingiem.

– Zaskoczyło mnie zainteresowanie portalem ze strony dużych firm, które zaczynają doceniać wartość upcyklingu – mówi Kaśka Barc, współzałożycielka Oddam Odpady. – Wprowadzają ten wątek m.in. do swoich działań w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie ma ich jeszcze wokół nas wiele, bo świadomość ekologiczna naszych przedsiębiorców jest wciąż niewielka. Mam jednak nadzieję, że uda nam się ich zachęcić do szerszej współpracy szczególnie wtedy, gdy odbiorcą jest np. organizacja non-profit.

Odpady chętnie przygarniają również osoby, które hobbystycznie zajmują się rękodziełem. Korzystają z serwisu tym chętniej, iż zużyte produkty zmieniają właściciela bezpłatnie, a twórcy portalu dodatkowo podsuwają rozmaite pomysły na ich wykorzystanie. W ciągu zaledwie kilku miesięcy w serwisie zarejestrowało się ponad 500 osób z całego kraju. Oddam Odpady aktywnie uczestniczy też w kampaniach społecznych, festiwalach i warsztatach, które łączy jeden cel - pokazanie, że upcykling jest znacznie bardziej wartościowy niż zwyczajne oddzielanie szkła od plastiku.

 

.


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ