Jak zwykle z takimi historiami bywa, Anię Ignatów znalazłam przypadkiem. Na jednej ze społecznościowych grup traktującej o wnętrzach pokazywała swoją pracownię. Z ciekawości weszłam na jej profil i... przepadłam. Przeglądałam zdjęcia, czytałam opisy i mój podziw rósł z minuty na minutę. Ania tworzy niepełnosprawne lalki, które trafiają do rąk dzieci dotkniętych konkretną chorobą.

Anna Ignatow niepelnosprawne lalki PovoliFot. Anna Ignatów/Ignatow Repaint Dolls

Skąd się wzięła twoja pasja? Czy powinnam raczej powiedzieć: misja?

Moja przygoda z lalkami rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy przeglądając Internet przeczytałam artykuł o australijskiej artystce Sonii Singh z Tree Change Dolls. Myślałam, że tworzenie takich zabawek to zupełna nowość, ale okazało się, że na świecie od lat funkcjonuje takie przerabianie lalek – ich totalna metamorfoza. Z zainteresowaniem zaczęłam zgłębiać ten temat i okazało się, że w Polsce zajmuje się tym bardzo duża – chociaż dość zamknięta – grupa osób. Są fora internetowe i grupy, które zrzeszają miłośników lalek, którzy są często również kolekcjonerami. Poznałam mnóstwo fantastycznych ludzi, którzy bardzo mnie wspierają w tym, co robię i zawsze służą pomocą, kiedy mam jakiś problem techniczny nad lalką.

Jak długo się tym zajmujesz?

Lalkami zajmuję się od 2015 roku i już wtedy zrobiłam pierwszą lalkę niepełnosprawną, choć docelowo pierwotnie nie taki był mój cel. Myśl, aby robić wyłącznie lalki niepełnosprawne, narodziła się pod koniec roku 2017, gdy miałam rozpoczętą lalkę z rozszczepem podniebienia i postanowiłam ją dokończyć i póki co tworzyć tylko takie.

Ignatow Repaint Dolls Anna Ignatów niepełnosprawne lalkiFot. Anna Ignatów/Ignatow Repaint Dolls

Która lalka była dla ciebie największym wyzwaniem pod względem technicznym?

Każda nowa jest dla mnie wyzywaniem, jeśli wcześniej nie tworzyłam danej niepełnosprawności. Na pewno aparatura medyczna czy sprzęt rehabilitacyjny są trudne do wykonania, ponieważ nigdzie nie ma tutoriali pokazujących, jak stworzyć ortezy czy inhalator dla lalki w takiej skali. Najdłużej zajmuje zrobienia wózka inwalidzkiego.

A która pod względem emocjonalnym?

Najbardziej emocjonalna lalka? Hmm… Myślę, że to była lalka dla Lilki po chemii i dla Kajtka-Motylka, który cierpi na pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. Choć tak naprawdę do każdej jestem przywiązana i bardzo emocjonalnie do nich podchodzę.

Anna Ignatow niepelnosprawne lalki Povoli Ignatow Repaint DollsFot. Anna Ignatów/Ignatow Repaint Dolls

Czy o lalki częściej proszą rodzice, czy same dzieci też się do ciebie zwracają?

Rodzice piszą i proszą, ale bardzo często same dzieci widzą te lalki na mojej stronie i mówią: „O, ta lala ma takie same ortezy, jak ja!”, albo: „Mamo, zobacz ta laleczka ma takie same okulary, jak ja” . Dzieci także uczestniczą i są zaangażowane równie mocno, co ich rodzice.

Jakie niepełnosprawne lalki robisz najczęściej?

Z tego, co widzę na moich listach, często pojawiają się lub pojawią się lalki z rozszczepami, aparatami i implantami słuchowymi, na wózkach inwalidzkich i w ortezach.

Anna Ignatow niepelnosprawne lalki Ignatow Repaint Dolls PovoliFot. Anna Ignatów/Ignatow Repaint Dolls

Czy lalki kupujesz sama?

Od lat kupowałam sama, między innymi na pchlich targach i portalach ogłoszeniowych. Ostatnimi czasy zapotrzebowanie na moje lalki było tak ogromne, że moja kolekcja zaczęła stopniowo się kurczyć i wtedy na pomoc ruszyli moi Czytelnicy,. Otrzymałam kilka paczuszek z lalkami, które chcieli mi podarować.

Ile czasu zajmuje ci przygotowanie lalki dla chorego dziecka? Pracujesz zawodowo, sama masz dzieci...

Wszystko zależy, czy dane schorzenie już kiedyś realizowałam. Jeśli na przykład wcześniej nie robiłam ortez czy inhalatora, najpierw kilka dni zajmuje stworzenie prototypów danej aparatury medycznej. Testuję różne materiały, jak się ze sobą zachowują, jak się sprawdzają w czasie zabawy, czy są odpowiednie. Staram się tworzyć z materiałów, które można bez problemu dostać w sklepach plastycznych lub budowlanych. Wykorzystuję nawet to, co znajdę w domu, jak na przykład nakrętki do mleka. Całkowity czas stworzenia lalki od podstaw to kilka dni, maksymalnie do tygodnia. A to dlatego, że z reguły robię je wieczorami.

Bardzo dziękuję ci za rozmowę i bardzo nisko chylę czoło przed twoją działalnością.


Komentarz eksperta

Marta Shepherd, psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży:

Zabawa lalkami, poprzez kontakt z namacalnym wizerunkiem samych siebie, ułatwia dzieciom rozwój poczucia tożsamości i kształtowanie obrazu ciała. Kiedy dostępne w sklepach lalki odbiegają znacząco od wyglądu dziecka, ten proces jest utrudniony, a wręcz może negatywnie wpłynąć na samoocenę. Ania Ignatów przełamuje bariery tworzone przez zabawki o nienaturalnie perfekcyjnym wyglądzie, umożliwiając dziecku identyfikację z lalką, która jest „zupełnie taka, jak ja”.

Artystka poprzez przemalowanie lalki i upodobnienie jej do dziecka, nadaje jej również terapeutyczną moc. Dziecku zmagającym się z problemami zdrowotnymi i upośledzeniami, identyfikacja z lalką pomaga zredukować poczucie inności i odizolowania. Pozytywna relacja z zabawką może podświadomie przyczyniać się do budowy akceptacji własnej choroby czy wyglądu. Dziecko może również poprzez zabawę wyrażać skomplikowane, często bolesne emocje związane z chorobą i jej wpływem na wygląd.


Ania Ignatów to twórczyni niepełnosprawnych lalek, które wykonuje charytatywnie dla chorych dzieci. Możecie ją znaleźć na Facebooku oraz Instagramie. Jeżeli chcecie wesprzeć działalność Ani, zajrzyjcie tutaj.


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ