Zaczynamy z nim dzień i zasypiamy, mając go pod ręką. Smartfon jest pierwszą rzeczą, po którą ponad połowa Polaków sięga tuż po przebudzeniu. Aż dwie trzecie z nas deklaruje, że ostatnie chwile przed zaśnięciem spędza także ze smartfonem. A co dziesiąta osoba śpi z nim w łóżku! Taki obraz naszych najnowszych zwyczajów wyłonił się z sondażu „Smart(fonowe) relacje”, przeprowadzonego przez Ipsos.

iphone telefon smartfonFot. Pixabay

Badanie zrealizowane w styczniu tego roku na zlecenie Huwei dowodzi, że większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez smartfonu – ponad 40 proc. badanych przyznaje, że zawróci do domu po zapomniany telefon, nawet jeśli ryzykuje spóźnienie do pracy.

Smartfon na dobranoc i dzień dobry

Nasza potrzeba bycia w kontakcie i śledzenia aktywności znajomych czy wydarzeń ze świata jest tak wielka, że 66 proc. z nas tuż przed zaśnięciem nadrabia czytanie służbowych maili, wymienia się wiadomościami z przyjaciółmi czy przegląda serwisy społecznościowe. Prawie trzy czwarte respondentów (74 proc.) przed snem kładzie swój smartfon w pobliżu łóżka, a 11 proc. zabiera go do łóżka i przechowuje do rana na przykład pod poduszką. Zaledwie 5 proc. z nas zostawia wieczorem swojego elektronicznego kompana w pokoju innym niż sypialnia.

Równie mocno jesteśmy związani z naszymi smartfonami w dzień. Ponad połowa badanych (51 proc.) zaraz po przebudzeniu sięga nie po filiżankę kawy, ale po telefon i rozpoczyna dzień przeglądem najnowszych informacji czy przesłaniem „dzień dobry” najbliższym osobom. Prawie jedna trzecia (28 proc.) dociera ze smartfonem do łazienki, gdzie staje się on towarzyszem porannej toalety.

mężczyzna smartfon kawaFot. Pixabay

Bez smartfonu ani rusz

Aż 95 proc. Polaków deklaruje, że zabiera ze sobą telefon wychodząc z domu. Co drugi z nas zabiera go nawet wtedy, gdy wychodzi tylko na chwilę i ma telefon pod ręką przez ponad 13 godzin w ciągu doby, niezależnie od tego, czy go używa. 27 proc. respondentów przyznało, że używa telefonu aktywnie przez nawet cztery godziny dziennie. Z kolei 43 proc. badanych stwierdziło, że gdy zapomni telefonu, wróci po niego - nawet jeśli będzie oznaczało to spóźnienie do pracy lub szkoły.

Telefonu używamy przede wszystkim do wysyłania wiadomości przez różne komunikatory (88 proc.), do robienia zdjęć (84% proc. i bycia obecnym w mediach społecznościowych (73 proc.).

social media facebook twitter linkedin pinterest smartfon

Smartfon – nowy członek rodziny?

Fakt, że mamy telefon przy sobie będąc w pracy bądź w drodze, nie budzi większego zdziwienia. Okazuje się jednak, że wielu z nas nie rozstaje się z nim spędzając czas w domu. Pomijając poranne i wieczorne sesje ze smartfonem, co drugi Polak zabiera telefon do kuchni, 32 proc. zabiera go ze sobą udając się do pokoju dziecięcego (pytanie dotyczyło rodziców dzieci do lat 12) lub do... toalety.

Wyniki sondażu pokazują, że zjawisko nomofobii, czyli panicznego strachu przed brakiem telefonu, nie jest wymysłem mediów i szukających rozgłosu psychologów, lecz prawdziwym problemem społecznym (czytaj: W pułapce wszystkomatu). „Smart(fonowe) relacje” są częścią kampanii #AddictedToYou, w której producent telefonów (sic!) zachęca do refleksji nad naszym przywiązaniem do tych urządzeń, nad ilością poświęcanego im czasu i uwagi oraz celom, do których je wykorzystujemy.

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ