Uwielbiam rękodzieło, DIY, zrób to sam – jakkolwiek by tego nie nazwać, po prostu częściej trzymam w dłoni pistolet z klejem na gorąco niż tusz do rzęs. Lubię dawać przedmiotom drugie, często lepsze życie – pisze o sobie Agnieszka Bieńkowska na swoim blogu 321 Start DIY.

321startDIY poduszka z nadrukiem diy transfer na tkanineFot. Agnieszka Bieńkowska, 321 Start DIY

Od kiedy zaczęła się twoja przygoda z DIY? Od kiedy zaczęłaś patrzeć na daną rzecz i wymyślać, jak dać jej drugie życie?

Są tacy, którzy pasję wyssali z mlekiem matki, ale ja do nich nie należę. Mimo że moja mama jest utalentowaną osobą, która wiele rzeczy zrobić potrafi, nigdy mnie nie ciągnęło w tym kierunku. Wszystko się zmieniło prawie dziesięć lat temu, kiedy moja córka trochę podrosła i jako zaangażowany rodzic zaczęłam robić z nią takie przedszkolne dekoracje. Wtedy odkryłam, że te farby, kleje, pędzle – to wszystko wciąga mnie bardziej niż moje dziecko (śmiech). I tak powoli przekształciło się to w pasję i właśnie dzięki tej pasji nauczyłam się myśleć kreatywnie.

Czy masz jakieś kierunkowe, artystyczne przygotowanie, czy jesteś samoukiem?

Samoukiem. Nie mam wykształcenia plastycznego. Kiedyś nigdy bym nie pomyślała o takim kierunku. Jednak pewien artystyczny pierwiastek towarzyszy mojej rodzinie – dziadek robił przepiękne lampy, plótł kwietniki, hamaki, a moja mama odziedziczyła po nim manualne zdolności.

Kiedy odkryłam, że ten świat mi się podoba, zaczęłam się w niego zagłębiać. Nie było jeszcze wtedy Pinteresta ani takich świetnych tutoriali, które mamy teraz. Podstawowych technik uczyłam się z różnych książek, a często sama dochodziłam do pewnych rozwiązań. Do tej pory zresztą korzystam z podręcznika Adama Słodowego – ktoś kto lubi majsterkować, zapewne zna to nazwisko.

A jakie znalazłaś na przykład porady i wskazówki u niego, z których korzystasz?

Na trzystu stronach tej książki, gęsto zapisanej drobnym drukiem, jest cała masa wskazówek. Nie posądzam siebie o tak dobrą pamięć, aby odpowiedzieć dokładnie, ale na pewno większość wiedzy dotyczącej używania narzędzi nabyłam od niego. Ostatnio przypominałam sobie o używaniu farb w aerozolu i o szyciu skóry, a jego tipi zainspirowało mnie do stworzenia dekoracyjnej papierowej wersji.
Wiadomo, że pewne rzeczy się zdeaktualizowały, ale mimo to można z tej książki wynieść wiele wiedzy i na pewno jest świetnym źródłem inspiracji.

321startDIY jak robic torbe z papierupapierowe worki na biurkoFot. Agnieszka Bieńkowska,321 Start DIY

Ile czasu tygodniowo poświęcasz na swoją pasję?

Chyba muszę zacząć od tego, że dla mnie to nie jest jedynie pasja a styl życia, dlatego trudno jest mi postawić wyraźną granicę. DIY to przecież nie tylko majsterkowanie czy dekoracje, ale też część codzienności. Kiedy mamy ochotę na ciacho, zamiast je kupować często po prostu je piekę. A przed świętami czy urodzinami dzieci, czuję się trochę, jakbym miała firmę organizującą przyjęcia, bo prawie wszystko na taką okazję robię sama lub z pomocą domowników. Jednak jeśli miałabym ograniczyć się do tematu ozdób czy majsterkowania, to bywa, że jest to jednego dnia chwila, w ciągu której zrobię szybką dekorację, a innego dnia kilka godzin, bo zabrałam się za coś trudniejszego.

Czy myślałaś o tym, aby więc realizować się jako organizatorka kinder bali lub stylistka wystroju sal weselnych? Czy działasz tylko na tzw. polu domowym i blogowym?

Nie, to raczej nie dla mnie. W kwestii organizacji imprez wystarczy mi moje domowe poletko.

Co sprawia ci największą frajdę? Wymyślanie, proces twórczy, czy efekt końcowy?

To dla mnie połączone ogniwa i każdy etap sprawia mi radość. Czuję podekscytowanie, kiedy wpadnę na jakiś fajny pomysł i nie mogę się doczekać, kiedy zacznę tworzyć. Uwielbiam proces tworzenia, bo nie tylko obserwuję, jak coś powstaje, ale często najzwyczajniej w świecie przy takim zajęciu odpoczywam. A kiedy mogę patrzeć na ukończoną pracę własnych rąk, czuję satysfakcję.

W czym czujesz się najlepsza? Na twoim blogu widzę dużą rozpiętość od grafik przez dekoracje z tekstyliów lub papieru.

I właśnie w tej różnorodności czuję się najlepiej.

321startDIY Jak zrobic swiece plywajacaFot. Agnieszka Bieńkowska, 321 Start DIY

Żadnych ulubionych technik? Materii?

Lubię pracę z papierem, bo w prosty i szybki sposób można wyczarować z niego świetne dekoracje. Cenię też sobie wykorzystywanie przedmiotów, które przestały być użyteczne – to w moim pojęciu daje im drugie, lepsze życie.

Co cieszy się największym powodzeniem? Za co najbardziej chwalą cię czytelnicy twojego bloga? 

Za kreatywność, za  łatwe rozwiązania. Chętnie też korzystają z tworzonych przeze mnie grafik i szablonów. 

Czy było coś, co okazało się totalna klapą?

No jasne. Ostatnio uczyłam się ręcznie pleść podkładkę na stół. Musiałam zbyt mocno naciągać sznurek, bo po zdjęciu z formy wyszła mi miska (śmiech).

Ale nie ma co się takimi klapami stresować. Jeśli coś nam nie wyjdzie, nie powinniśmy się od razu załamywać i zrażać.

A co największym sukcesem?

Ja na to patrzę z innej strony. Staram się mieć takie podejście, aby każdy udany projekt tratować jak sukces. To mi daje wiatr w żagle i zachęca do dalszego działania.

Jakie masz plany na przyszłość? Czy jest dziedzina, która chciałabyś się zająć?

Po pierwsze i przede wszystkim robić to, co do tej pory. Tworzyć i zarażać ludzi pasją do twórczego życia.  

I tego Ci życzę!

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (2)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Jestem zachwycony, ja projektuje namiętnie tarcze do różnych form zegarów. Mam tego sporo i wciąż czuję w sobie pasję tworzenia nowych form. Chciałbym kiedyś rozpowszechniać moje twory, ale brak mi warsztatu. Nawet nie jestem grafikiem...

Jestem zachwycony, ja projektuje namiętnie tarcze do różnych form zegarów. Mam tego sporo i wciąż czuję w sobie pasję tworzenia nowych form. Chciałbym kiedyś rozpowszechniać moje twory, ale brak mi warsztatu. Nawet nie jestem grafikiem komputerowym, wszystko ręcznie. pozdrawiam serdecznie.

Czytaj więcej
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Trzymamy kciuki za Twój sukces! Koniecznie pokazuj swoje prace i poszukaj w sieci społeczności, które skupiają twórców takich jak Ty i Agnieszka Bieńkowska. Warto się chwalić swoim talentem

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ