Zdecydowana większość obowiązków domowych w polskich rodzinach wciąż spoczywa na barkach kobiet. Panie zajmują się gotowaniem, praniem, sprzątaniem i załatwianiem spraw urzędowych, ich partnerzy natomiast – odwożeniem i odbieraniem dzieci ze szkoły i przedszkola, wyrzucaniem śmieci oraz zarabianiem pieniędzy – wynika z badania IRCenter przeprowadzonych dla Tchibo. Ulubioną formą relaksu w przerwie od pracy jest dla Polek aktywność w mediach społecznościowych oraz picie kawy. Polki piją nawet trzy kubki tego napoju dziennie, najczęściej wybierając kawę rozpuszczalną.

ipad tablet kawaFot. Pixabay

W corocznym indeksie równouprawnienia kobiet i mężczyzn, publikowanym przez magazyn „The Economist”, Polska zajmuje wysokie, czwarte miejsce z 71 pkt. na 100 możliwych do zdobycia. Okazuje się jednak, że rosnąca pozycja pań na ryku pracy nie idzie w parze z dążeniem do równego i sprawiedliwego podziału obowiązków domowych. Badanie przeprowadzone przez IRCenter na zlecenie firmy Tchibo, pokazuje, że większość tego rodzaju zadań wciąż spoczywa na barkach pani domu – spośród 24 obowiązków, o które zapytano, aż 19 w dużej mierze pozostaje po stronie kobiety.

– Kobiety ciągle są przywiązane do swoich tradycyjnych ról. Gotują, piorą, sprzątają – to deklarują najczęściej. Mężczyznom zostawiają wynoszenie śmieci, odwożenie, odprowadzanie dzieci do szkoły, przedszkola i zarabianie pieniędzy – mówi agencji informacyjnej Newseria Barbara Kowalik-Kamińska, dyrektor marketingu w Tchibo.

90 proc. uczestniczek badania stwierdziło, że do ich obowiązków należy pranie i przygotowywanie posiłków dla pozostałych domowników. Ponad 60 proc. pań domu zajmuje się kontaktem z urzędami i załatwianiem spraw formalnych, takich jak płacenie rachunków. Do kobiet należy również opieka nad dziećmi: 83 proc. mam zajmuje się maluchami, gdy są chore, 73 proc. dba o codzienną toaletę dzieci, 69 proc. szykuje je do snu, a rano wyprawia do szkoły, a także chodzą na szkolne wywiadówki.

– Kobiety lubią zajmować się dziećmi w sposób tradycyjny: higiena poranna, wieczorna, usypianie, przygotowywanie jedzenia, czytanie do łóżka. Aczkolwiek w tym zakresie podział jest coraz częściej partnerski i mężczyźni także takie zajęcia w domu przy dzieciach spełniają – twierdzi Barbara Kowalik-Kamińska.

odkurzacz dywanFot. Pixabay
Choć Polki mają dni mocno wypełnione obowiązkami zawodowymi i domowymi, potrafią znaleźć czas przeznaczony wyłącznie dla siebie. 77 proc. uczestniczek badania relaksuje się, przeglądając media społecznościowe. 71 proc. kobiet przerwę w pracy poświęca na picie kawy, 32 proc. oddaje się krótkiej drzemce, a 26 proc. spotyka się w tym czasie ze znajomymi. Badanie pokazuje więc, że Polki sięgają po kawę nie tylko w celu pobudzenia organizmu, ale również by odpocząć i zrelaksować się. Przerwa na kawę w ciągu dnia stanowi dla kobiet ważny codzienny rytuał.

– Kobiety bardzo często sięgają po kawę, żeby mieć chwilę relaksu, przyjemności, czy samej, czy z koleżanką. Czasem jako pretekst do przerwy, czasem towarzysz jakiejś pracy, ale generalnie kawa towarzyszy nam codziennie, w ilościach całkiem sporych, bo to są 2–3 filiżanki dziennie od rana niemalże do wieczora – mówi Barbara Kowalik-Kamińska.

Zgodnie z wynikami badania Polki najchętniej piją kawę w domu: 43 proc. robi to samotnie w przerwach między innymi obowiązkami, 48 proc. natomiast z goszczącymi u nich znajomymi. Tylko 7 proc. lubi wybierać się w pojedynkę do kawiarni, by w samotności delektować się ulubionym napojem. Ponad 80 proc. ankietowanych kobiet stwierdziło, że kawa to ich drugi, po wodzie, ulubiony napój codzienny, spożywany w takich samych ilościach podczas dni pracujących, jak i w czasie urlopu. Polki najchętniej piją kawę zaparzaną wrzątkiem lub parzoną metodą ciśnieniową.

– Bardzo lubimy trzymać się tego, co wynieśliśmy z domu – tradycyjne parzenie bezpośrednio w kubku, czy to jest kawa mielona, czy rozpuszczalna; dodawane często jest mleko, cukier, czyli przyjemnościowe dodatki. Okazuje się, że my, kobiety mamy swój ukochany kubek, częściej niż filiżankę, w którym najlepiej nam ta kawa smakuje – mówi Barbara Kowalik-Kamińska.

kawa kubekFot. Pixabay
Kawę rozpuszczalną Polki wybierają ze względu na szybkość i wygodę jej przygotowania. Gdy mają czas i ochotę delektować się rytuałem picia kawy, wybierają raczej tę ze zmielonych ziaren, coraz częściej parzoną w ekspresie. Kobiety lubią celebrować moment picia kawy np. poprzez używanie ulubionego naczynia – najczęściej jest nim kubek ceramiczny. Bardzo rzadko panie wybierają kubki plastikowe lub papierowe. Badanie Tchibo pokazało, że 90 proc. polskich rodzin zna ulubione przyzwyczajenia pań domu w kwestii picia kawy, tylko 29 proc. stara się jednak je realizować.

– Chciałybyśmy, żeby nasi partnerzy przynosili nam kawę do łóżka na dobre rozpoczęcie dnia. 80 proc. pań stwierdziło, że to jest bardzo przyjemna rzecz dostać kawę do łóżka, ale niecałe 30 proc. pań tego od czasu do czasu doświadcza. Myślę, że jest duże pole do popisu dla partnerów, którzy chcą zrobić przyjemność kobiecie – podsumowuje Barbara Kowalik-Kamińska.

Badanie Tchibo zostało przeprowadzone na grupie 1002 kobiet w wieku 21–45 lat, których dzieci nie ukończyły jeszcze 18. roku życia.

źródło: Newseria

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (15)

Ocena 5 z 5 na podstawie 1 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

To chyba mam szczęście, od lat codziennie rano dostaje od męża kawę do łózka:-)

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Super! Tego się oboje trzymajcie

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Zgadzam się i jestem potwierdzeniem na statystyki Uwielbiam SM i właśnie robię sobie trzecią kawę

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

W takim razie jedziemy na tym samym wózku

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Kawa to u mnie punkt obowiązkowy -jednak nie jest to przerwa w pracy, a sposób na miły początek dnia

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Właściwie pora jest chyba mniej istotna. Ważniejsze okoliczności i towarzystwo, w jakim się te kawuchę popija

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

To chyba nie ze mną przeprowadzali to badanie :-D

Ja ograniczam na maksa obowiązki domowe, które spadają na mnie i piję mniej kawy :-)

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Ograniczane obowiązków rozumiemy, ale żeby zaraz kawę odstawiać?

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Kawę piję w pracy;) choć uwielbiam się niat raczyć w.samotnosci na ogrodzie, co zdarza się bardzo rzadko bo jestem mamą trzy latka;)

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Trzylatki szybko rosną. Za jakiś czas może razem będziecie popijać małą czarną, rozmawiając w ogrodzie

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

To ja się trochę powyłamuję: u mnie podział obowiązków domowych jest bardziej na moją korzyść, partnera mam intensywnie sprzątającego i (świetnie) gotującego I... nie piję kawy (mam nadzieję, że to nie obciach się przyznać :D). Z kaw lubię tylko...

To ja się trochę powyłamuję: u mnie podział obowiązków domowych jest bardziej na moją korzyść, partnera mam intensywnie sprzątającego i (świetnie) gotującego I... nie piję kawy (mam nadzieję, że to nie obciach się przyznać :D). Z kaw lubię tylko cappuccino, piję je, gdy mam ochotę na coś słodkiego do wypicia.
Ale za to przyłączam się do kubkolubnych: też mam swoje ulubione kubki, w tym osobny na cappuccino, i nie cierpię, gdy ktoś mi w nich chce pić coś innego. Kubki w ogóle są cudowne.

Czytaj więcej
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

To nie wstyd nie pić kawy. Zrehabilitowałaś się tymi kubkami

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Mnie najbardziej smakuje kawa przygotowana przez mojego męża a poza tym najtrudniejsze w ciąży i przy karmieniu piersią było to, że musiałam bardzo ograniczać kawę. Cierpiałam.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Twoje cierpienie jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Ja kawy nie pijam, ale na Facebooku trochę czasu spędzam.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ