Wspólne czytanie czas zacząć!

Z reguły biblioteki kojarzymy ze skupieniem i obowiązkiem zachowania absolutnej ciszy. Udajemy się tam, by w milczeniu odnaleźć konkretną książkę, zapoznać się z jej treścią i zbadać pożądany temat. Możemy to zrobić na miejscu - pod okiem strzegącej bezgłosu bibliotekarki - lub też w domu.

biblioteki społeczneFot. Pixabay.com

Ani jedno, ani drugie wyście nie daje nam okazji do rozmowy, a to nie brzmi zbyt zachęcająco. Na szczęście są wyjątki od tej reguły - miejsca bardziej ludziom przyjazne i otwarte na dialog. Miejsca, w których książki są tylko pretekstem do rozpoczęcia dyskusji...

Biblioteki Sąsiedzkie to instytucje społeczne - gromadzą, przechowują i udostępniają materiały biblioteczne, jednak przede wszystkim integrują ludzi. Idea powstała w 2012 roku z potrzeby małych społeczności - tęsknoty za miejscem, które byłoby wspólnym dla wszystkich mieszkańców danej okolicy, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Dają one bliskim sąsiadom możliwość bycia razem, wymiany pomysłów, opinii i rad. Możliwość budowy lokalnej więzi i tworzenia rzeczy wartościowych.

A dlaczego akurat w bibliotece? Jedna z założycielek Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej Maria Dąbrowska-Majewska mówi otwarcie, że książki znalazły się u podstaw tego projektu, gdyż to właśnie od nich najłatwiej jest zacząć rozmowę. Literatura jest tym, co spaja ludzi, nawet jeśli deklarują, że na co dzień nie czytają. Zbiór i wymiana książek stała się zatem w tym przypadku fundamentem aktywizacji i rozwoju mikrogrup.

Wszystkie Biblioteki Sąsiedzkie funkcjonują na tych samych zasadach. Najważniejszą jest wsłuchanie się w potrzeby lokalnego społeczeństwa - to gwarancja powodzenia przedsięwzięcia. Powstanie każdej z bibliotek poprzedziły badania danej okolicy i rozmowy z jej mieszkańcami. W ten sposób zaadoptowane przestrzenie zdobyły ich uznanie i codzienne wsparcie. Instytucje te nie korzystają z żadnych dotacji na bieżącą działalność. Ludzie bezinteresownie pomagają w remontowaniu, wyposażaniu i prowadzeniu bibliotek. Nie tylko przynoszą książki i tworzą księgozbiory, ale też dbają o wnętrze lokalu. Malują ściany, wieszają żyrandole, przynoszą ze swoich piwnic stare regały, stoliki i krzesła. Przestrzeń ta stała się dla nich miejscem spotkań. Chętnie o nią dbają.

Biblioteki Sąsiedzkie pozwalają mieszkańcom nie tylko się poznać i wspólnie podejmować działania na rzecz swojej małej społeczności, ale też zaspokajać ambicje. Organizowane są w nich różne warsztaty, które prowadzone są przez sąsiadów dla sąsiadów. Ludzie uczą się nawzajem rozmaitych rzeczy. Pomagają sobie, a przez to czują się spełnieni. Filantropijność przejawia się także w różnorodnych akcjach społecznych. Jedną z nich jest zbiórka książek do zakładów karnych - „Książki w Pudle”. Dzięki ludzkiej życzliwości i dobrej organizacji do zakładów karnych przekazanych zostało już 24 000 książek. A to dopiero początek.

Takie miejsca sprawiają, że czas płynie nieco wolniej. Sąsiedzi zaczynają zwracać na siebie uwagę i stają się sobie bliscy. Jednoczą się i dbają o wspólne dobro. Pomagają innym. Porzucają anonimowość i wyzbywają się nieufności. A przy tym wspierają czytelnictwo i rozmaite działania kulturalne. Oby było ich jak najwięcej!

 

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ