Ludzie coraz częściej rezygnują z aktywności w mediach społecznościowych. Z wolna modne staje się niekorzystanie z tych serwisów, chociaż lęk przed odłączeniem od „socialu” wciąż odczuwają aż 4 miliony polskich internautów. Łakną go, mimo że zamiast radości i satysfakcji z dostępu do informacji i szerokich społecznych kontaktów media społecznościowe przynoszą głównie emocjonalny chaos i narastającą frustrację.

social media facebook glen carrie 773789 unsplashFot. Glen Carrie via Unsplash

– Mniej więcej w połowie poprzedniej dekady, czyli wraz z uruchomieniem Facebooka, zapanowała prawdziwie masowa moda na bycie aktywnym w mediach społecznościowych. Teraz jednak zaczynamy od Facebooka bardzo powoli odchodzić – mówi dr Helena Chmielewska-Szlajfer, socjolożka z Akademii Leona Koźmińskiego zajmująca się tematyką wpływu nowoczesnych technologii na zmiany społeczne.

Badania naukowe  dowodzą, że intensywne użytkowanie mediów społecznościowych nie czyni nas szczęśliwszymi. Coraz częściej w ostatnich latach mówi się np. o zjawisku określanym FOMO (ang. Fear of Missing Out) – chodzi tutaj o lęk przed odłączeniem od Internetu i mediów społecznościowych, a przez to „wypadnięciem z obiegu”. Jest to problem również w Polsce – według niedawnego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, FOMO odczuwa 16 proc. polskich internautów, czyli ponad 4 mln osób!

– Świadomość tego, że spędzamy za dużo czasu w mediach społecznościowych, jest jednak bardzo duża – mówi dr Chmielewska-Szlajfer i przywołuje wyniki polskiego badania: – Aż 36 proc. osób z wysokim poziomem FOMO przyznało, że czuje się uzależnionymi od mediów społecznościowych.

uzależnienie social media FOMO marc schafer unsplashFot. Marc Schäfer via Unsplash

Z kolei w innych badaniach, których wyniki niedawno opublikowano – tym razem przeprowadzonych na amerykańskim University of Pennsylvania, widać korelację pomiędzy korzystaniem z mediów społecznościowych a stanami depresyjnymi i poczuciem osamotnienia.

– Okazało się, że grupa uczniów, która przez kilka tygodni korzystała z Facebooka, Instagrama i Snapchata w ograniczonym zakresie, po upływie tego czasu miała znacznie lepsze samopoczucie niż grupa kontrolna, która nie ograniczała korzystania z tych mediów społecznościowych – opowiada dr Chmielewska-Szlajfer.

Jak podkreśla, w zachowaniach ludzi widać coraz większą świadomość tego typu problemów: – Firmy technologiczne wprowadzają różnego typu rozwiązania mające uświadomić ludziom, jak dużo czasu spędzają w Internecie – na przykład licznik pokazujący, ile i jak korzystamy z naszego smartfona. W opozycji do FOMO coraz częściej pojawia się skrót JOMO - czyli joy of missing out, radość z niebycia na bieżąco. Z kolei wśród rodziców w Dolinie Krzemowej panuje moda na ograniczanie dzieciom dostępu do nowych technologii – wylicza badaczka.

Jak dodaje, eksperci już od jakiegoś czasu zwracają uwagę na to, że nadmierne korzystanie z mediów może mieć wpływ na to, jak wchodzimy w relacje z ludźmi w prawdziwym świecie. – Sherry Turkle, wybitna psycholog społeczna z MIT, opisuje w swojej ostatniej książce między innymi przykład rodziny, w której nastoletni syn wolał się kłócić z matką nie na żywo, a przez... komunikator internetowy. Miał poczucie, że kłótnia przez komunikator będzie bardziej kontrolowana, łatwiej będzie wyłożyć swoje argumenty, trudniej będzie kogoś obrazić – opowiada. – Niby jest to logiczne, ale ta historia jest dobrym przykładem tego, jak media społecznościowe mogą wpływać na nasze życie. W założeniu mają nam pomóc w zaspokojeniu potrzeby kontaktu z innymi ludźmi – ale równocześnie wytracamy poprzez nie cały emocjonalny chaos, który może i jest znacznie trudniejszy do opanowania, ale też powoduje, że relacje międzyludzkie są tak głębokie – dodaje socjolożka.

smartfon tablet kawiarnia social media alejandro escamilla 2 unsplashFot. Alejandro Escamilla via Unsplash

Źródłem problemów nie są jednak media społecznościowe same w sobie, tylko ich użytkownicy. –  Media społecznościowe oczywiście dają nam niesamowite możliwości – nigdy wcześniej nie było tak łatwo utrzymywać kontakty z ludźmi przebywającymi daleko. Jest to prawdziwa rewolucja w stosunkach społecznych – mówi dr Chmielewska-Szlajfer. –  Sama technologia to jednak tylko narzędzie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ją wykorzystujemy, a robimy to czasem wbrew własnym interesom.

Badaczka zaznacza, że nie istnieje jeden obiektywny wyznacznik, po przekroczeniu którego można powiedzieć, że ktoś ma problem z mediami społecznościowymi. – To raczej pytanie o dobrostan psychiczny konkretnej osoby: o to, jak na przykład wpisy innych osób na Facebooku wpływają na naszą samoocenę, satysfakcję z życia. Jeśli sami odczuwamy, że tracimy kontrolę nad korzystaniem z mediów społecznościowych, to właśnie wskazuje, że prawdopodobnie powinniśmy je ograniczyć – stwierdza. 

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (20)

Ocena 5 z 5 na podstawie 1 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Takie wpisy dają mi nadzieję, że zmierzamy jednak w właściwym kierunku

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Wszystko jest dla ludzi, najważniejsze to zachować umiar i rozsądek

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Z jednej strony - racja, ludzie już trochę przeginają. Z drugiej - co my biedni blogerzy zrobimy, jak się ludzie od rzeczywistości wirtualnej odwrocą? Kto nas będzie czytał?

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Bardzo celna uwaga!

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Fantastycznie by było, gdyby ten odwrotny trend od social mediów się utrzymał, gdyby jak najwięcej populacji mu się poddało, owszem sprawna komunikacja w cenie, ale tu za sprawnością nie idzie jakość merytoryczna.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

To prawda, zdecydowanie zawartość merytoryczna leci na łeb na szyję.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Sama staram się ograniczać social media i właściwie dobrze m z tym... Ale trochę musiałam do tego dojrzeć

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

W zasadzie nie chodzi o ograniczanie samo w sobie, tylko korzystanie w sposób bardziej celowy i świadomy. Trudno nam sobie wyobrazić życie bez "socialu", bo stał się on po prostu częścią naszej rzeczywistości.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Bo kiedy social media przestają być nowością, musi pojawić się głos rozsądku

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Tak, nowości zawsze są atrakcyjniejsze od rzeczy dobrze znanych.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Ja na szczęście problemu z mediami społecznościowymi nie mam Korzystam z nich bardzo niewiele

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Ale zaglądaj do nas od czasu do czasu

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Rzeczywiście w dzisiejszych czasach świat kręci się wokół social mediów Ale przecież to ludzie wymyślili, a to teraz trzeba odkręcić i pomyśleć nad nową modą

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

To zjawisko chyba jednak zostanie z nami na dłużej. Może się zmienić formuła mediów społecznościowych, ich funkcjonalności, ale same w sobie tak szybko nie znikną.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Ciekawy artykuł. Ja ze względu na działalność bloga, muszę być w SM, pewnie gdyby nie to, byłoby mnie tam o wiele mniej.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

To przypadłość wielu nas. Social media to wspaniałe platformy do dzielenia się swoim blogami. Ciężko znaleźć balans.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Zgadzam się z tym artykułem:)***

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Cieszymy się, że przypadł Ci do gustu!

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Ciekawy wpis, to autentyczny problem dzisiejszych czasów.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Dziękujemy!

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ