Weganizm i wegetarianizm wiążą się nie tylko z eliminacją produktów zwierzęcych z kuchni, ale coraz częściej również z szafy. Kupno wegańskich ubrań zazwyczaj nie sprawia większych problemów, ale znalezienie obuwia, które spełnia „bezmięsne” kryterium jest znacznie trudniejsze.

03 weganskie buty [Fot. Kaboompics]Fot. KaboompicsButy wegańskie to takie, do których produkcji na żadnym etapie nie użyto materiałów pochodzenia zwierzęcego. Z oczywistych względów na to miano nie zasługują buty w jakimkolwiek stopniu wykonane ze skóry naturalnej. Skórzany może być nie tylko wierzch, ale też wyściółka i podeszwa buta. W przypadku modeli zimowych „wegańskość” obuwia wyklucza także ocieplenie wykonane z naturalnej wełny. O tym, jakie materiały zostały wykorzystane przez producenta, informują specjalne oznaczenia.

03 ekologiczne buty weganskie

Teoretycznie każdy but, który nie jest zrobiony ze skóry naturalnej, powinien być wegański, ale to nie zawsze prawda. Producent nie informuje nas o pochodzeniu wszystkich materiałów używanych przy robieniu buta, a tymczasem zdarza się, że na przykład klej mocujący poszczególne elementy zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego.

A jak w tym kontekście wypada skóra ekologiczna? W teorii jest syntetycznym odpowiednikiem skóry powstającym bez udziału zwierząt, jednak jej produkcja mocno obciąża środowisko, co również przeczy światopoglądowi wegetarian i wegan. Jej producenci nie gwarantują również, że nie znajdziemy w niej żadnych elementów zwierzęcych. Czasami eko-skóra powstaje na bazie ścinków pozostałych po naturalnej skórze.

03 oznaczenie skory na butach

Czym więc zastąpić skórę? Producenci wegańskich butów mają na to sporo pomysłów. W przypadków lekkich butów na lato w grę wchodzi zastosowanie bawełny, lnu bądź płótna żaglowego, a dla obuwia na chłodne pory roku wykorzystywane są mieszanki na bazie włókien syntetycznych (np. mikrofibry) i naturalnych pochodzenia roślinnego. Ponieważ coraz więcej marek włącza wegańskie buty do swojej oferty, poszukiwania alternatywnych materiałów wciąż trwają. W 2013 roku prof. Richard Wool z Uniwersytetu w Delaware opracował ekologiczną odmianę skóry na bazie roślinnych włókien i olejów. Testowania jego wynalazku podjęły się między innymi popularne marki sportowe – Adidas, Puma i Nike, które planują poszerzyć lub wprowadzić wegańskie modele do swojej oferty. Na liście marek oferujących wegańskie buty znajdują się między innymi Keds, Arcopedico, Etnies i Native Shoes. Proponowana przez nie stylistyka dowodzi, że rezygnacja z tradycyjnej skóry w niczym nie ogranicza projektantów. Dodatkowym atutem przemawiającym za sięgnięcie po buty w stylu „vege” jest również fakt, że firmy specjalizujące się w produkcji ekologicznego obuwia przestrzegają zasad Sprawiedliwego Handlu.

 


Komentarze (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Rate this post:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Złote myśli 1 3

NA DOKŁADKĘ

Cały świat zajada się plastikiem
Cały świat zajada się plastikiem
Milion składa się z groszy – oszczędzanie też jest slow
Milion składa się z groszy – oszczędzanie też jest slow
Czy kariera przedsiębiorcy jest dla ciebie?
Czy kariera przedsiębiorcy jest dla ciebie?
21 udowodnionych korzyści z ruchu
21 udowodnionych korzyści z ruchu
Lampy z natury
Lampy z natury
Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
Topinambur – kochaj albo rzuć
Topinambur – kochaj albo rzuć
Domowa wegeta na trzy sposoby
Domowa wegeta na trzy sposoby
previous arrow
next arrow
Slider