Ile czasu potrzebujesz na wypicie 21 półtoralitrowych butelek wody? W takim czasie dostarczasz materiału na sportową kurtkę, która w tym roku stała się hitem eko-mody na całym świecie.

Fot. materiały prasowe Columbia SportswearFot. materiały prasowe Columbia Sportswear

Amerykańska firma Columbia Sportswear – mająca swoją siedzibę w najzieleńszym stanie Stanów Zjednoczonych, czyli Oregonie – wyprodukowała kurtkę sportową do zadań specjalnych, która została stworzona wyłącznie z materiałów uzyskanych z recyklingu. Jest wodoodporna, przepuszcza powietrze i wykonano ją właśnie z 21 butelek PET.

– Kurtka OutDry Extreme ECO została wykonana w 100 procentach z materiałów z recyklingu, od materiału wykorzystanego do samej produkcji kurtki, poprzez nici, ściągacze, suwaki – wszystko zostało wykonane z materiałów uzyskanych z recyklingu. Co więcej, do jej produkcji nie wykorzystano żadnych barwników – wyjaśnia Rafał Tyszkiewicz z firmy Columbia Sportswear. – Dzięki temu zaoszczędziliśmy przy produkcji każdej z tych kurtek 49 litrów wody. Kurtka została wyprodukowana bez wykorzystania tzw. perfluorowęglowców, co jest bardzo istotne, bo związki te się nie rozkładają – podkreśla.

Standardowe kurtki przeciwdeszczowe nie przepuszczają wody, ponieważ wyposażono je warstwę zawierającą perfluorowęglowce (PFC), czyli związki tworzące silne wiązania cząsteczkowe. Tworzą skuteczną, wodoszczelną warstwę ubrania, ale niestety są równocześnie szkodliwe dla środowiska, a nawet zdrowia. Konstrukcja eko-kurtki oferowanej przez Columbia Sportswear eliminuje wymóg stosowania PFC (chociaż na swojej stronie internetowej firma zastrzega, że śladowe ilości tych związków mogą się w niej znajdować).

– Ta kurtka skonstruowana jest z dwóch warstw, podczas gdy klasyczna kurtka wodoodporna zbudowana jest z trzech: warstwy odprowadzającej wilgoć od ciała, membrany i warstwy zewnętrznej, która chroni kurtkę przed działaniem czynników zewnętrznych, wodą i wnikaniem jej do wewnątrz. I to ta warstwa kumulowała całe mnóstwo perfluorowęglowców – wyjaśnia Rafał Tyszkiewicz i dodaje: – Dzięki eliminacji tej warstwy i wyciągnięciu membrany na zewnątrz udało nam się pozbyć wszystkich szkodliwych czynników, a jednocześnie stworzyć kurtkę, która jeszcze lepiej chroni przed wodą i umożliwia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, gwarantując cyrkulację powietrza na najwyższym poziomie.

Columbia OutDryEcoDown kurtka z butelek PETFot. materiały prasowe Columbia Sportswear

Kurtka otrzymała znak Bluesign – organizacji, która śledzi produkcję produktów tekstylnych, od materiałów źródłowych do produktu finalnego. Pod uwagę wzięła ona nie tylko wykorzystany surowiec, lecz również fakt, że do uszycia kurtki potrzeba dużo mniej energii.

Innowacyjne ubranie doceniło też czasopismo „National Geographic”, które oznaczyło ją jako najbardziej ekologiczną kurtkę w historii w ramach nagrody „Gear of the Year”. To także przykład tego, że producenci z branży sportowej są coraz bardziej świadomi i częściej myślą o ochronie środowiska.

Niestety minusem może być cena – lekka kurtka kosztuje ponad 800 zł, dlatego nie będzie u nas zapewne powszechnym widokiem na ulicach. Szkoda, bo idea produkowania różnych rzeczy z innych rzeczy jest bardzo ciekawa, nie tylko dlatego, że pozwala dać wytchnienie naszej ciężko pracującej planecie.

Recykling użytkowy – tak nazywam dziedzinę przemysłu, która skupia się na produkcji przedmiotów codziennego użytku z surowców wtórnych – to bardzo duże wyzwanie dla projektantów i technologów. Z jednej strony więc pozwala wykazać się naszej kreatywności, z drugiej – daje szansę na wypracowanie nowych rozwiązań, które mogą okazać się przydatne w innych sferach naszego życia.

W Szwecji powstał już duży dom handlowy ReTuna, w którym można kupić wyłącznie towary wyprodukowane dzięki różnym metodom recyklingu. W Legnicy natomiast otwarto niedawno bajecznie kolorowy plac zabaw, którego wszystkie elementy wykonano z przetworzonych plastikowych nakrętek. Marzy mi się, że z czasem do świata handlu na stałe wejdzie ładny znak pokazujący, że dany produkt powstał wyłącznie z tego, co ktoś kiedyś wyrzucił do śmieci. I że tak oznaczone rzeczy staną się szalenie modne, przez wszystkich pożądane i sprzedawane w cenach przyjaznych dla przeciętnego zjadacza chleba. Bardzo ponosi mnie fantazja?

ReTuna centrum handloweReTuna Recycling Gallery (fot. materiały prasowe)

21 półtoralitrowych butelek po wodzie mineralnej to odpad, na wyprodukowanie którego potrzeba mi kilku dobrych tygodni, bo nie należę do osób potrafiących wypić dwa litry wody dziennie. Policzyłam, że w ciągu roku generuję surowiec na dziewięć sportowych kurtek. To więcej, niż potrzebowałabym przez resztę mojego życia, bo o rzeczy dbam i zmieniam je rzadko. W trakcie pisania tego tekstu uzmysłowiłam sobie, że picie kranówki będzie zatem właściwym wyborem. Zwłaszcza, że z rur płynie mi woda naprawdę dobrej jakości.


Przy pisaniu tego artykułu korzystałam z materiałów prasowych Columbia Sportswear, udostępnionych przez agencję informacyjną Newseria Innowacje.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ