Energooszczędny dom, wykonany z wysokiej jakości materiałów, pozwalający na wygodne życie w duchu ekologii nie musi być drogi. Rumuński inżynier Justin Capră stworzył budynek, który spełnia wszystkie kryteria domu pasywnego, ale koszt jego budowy zaczyna się już od 39 tysięcy euro.

 06 Soleta ekologiczny domFot. www.soleta.ro

Soleta zeroEnergy to estetyczna i starannie przemyślana koncepcja. Podstawowym budulcem jest drewno, które wykorzystywane jest jako materiał konstrukcyjny i dekoracyjny. Zastosowane przez jej twórcę rozwiązania techniczne pozwalają na wygodne mieszkanie przy minimalnym zużyciu energii i redukcji kosztów utrzymania domu. Dostarczający świeże powietrze rekuperator, ogrzewanie podłogowe, oświetlenie LED i instalacje solarne to sposoby oszczędzania energii, które już się u nas zadomowiły. Energię geotermalną, wiatrową i wodną stosuje się w polskich domach dużo rzadziej. Ale już instalacje zasilające dom w wodę odzyskaną z deszczówki lub magazynujące energię w podłodze, kominek z systemem kontrolującym obieg powietrza i dymu oraz ściany malowane farbami wykonanymi wyłącznie z naturalnych olejów z dodatkiem roślinnych i mineralnych pigmentów to prawdziwe nowinki technologiczne. Całość zarządzana jest oczywiście komputerowo – system inteligentnego domu odpowiada za 45 proc. energetycznych oszczędności.

06 ekologiczny dom soleta zeroenergy designFot. www.soleta.ro

Niewątpliwy urok Solety to zasługa nie tylko dużej ilości drewna, lecz także dużych okien z potrójnymi szybami, które zapewniają odpowiednią temperaturę niezależnie od pory roku, mnóstwo światła i widok na otaczającą dom zieleń. Ogród nie pełni tu jednak tylko funkcji ozdobnej. Zasadzane w bezpośrednim otoczeniu domu rośliny i drzewa mają za zadanie pochłaniać dwutlenek węgla.

06 Soleta ekologiczny dom 1Fot. www.soleta.ro

Uwagę zwraca też wyjątkowo pomysłowe i efektywne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz budynku. Najmniejsza wersja Solety ma powierzchnię niespełna 50 metrów kwadratowych, ale mieści salon z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, łazienkę i trzy miejsca na przechowywanie rzeczy. Jednym z takich pomysłów było umieszczenie szaf bezpośrednio pod schodami. Cały dom ma charakter modułowy, co oznacza, że można łatwo dopasować jego konstrukcję do indywidualnych upodobań.

06 Soleta ekologiczny dom lazienkaFot. www.soleta.ro

Budynek jest nie tylko ekologiczny, jest również bardzo efektowny. Jego stylistyka z pewnością różni się od tradycyjnej polskiej architektury. Chociaż największym atutem domu jest jego znikome oddziaływanie na środowisko, to już samo patrzenie na niego dostarcza dużej przyjemności.

 

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Zote myli 1 4

NA DOKŁADKĘ