Na wernisaż przyszłam spóźniona, ale swojego przyszłego rozmówcę wyłuskałam w tłoczącej się w galerii publiczności błyskawicznie. Wpięta w klapę marynarki brosza, odsyłająca do lamusa kolorową poszetkę, poprowadziła mnie prosto do człowieka, przed którym srebro nie ma już żadnych tajemnic. Andrzej Kupniewski od lat pracuje w twórczym tandemie z żoną Jolantą. Wspólnie eksperymentują i fascynują rezultatami swoich poszukiwań. Jak magnes przyciągają innych artystów, a ich nazwisko znane jest wszystkim szanującym się miłośnikom unikatowej biżuterii. Im bardziej ich poznaję ja, tym bardziej rośnie we mnie myśl o pakcie zawieranym z diabłem. Ta para podpisała jednak inny cyrograf: z drapieżnym szlachetnym metalem i jego uwodzicielskimi kompanami, których grono w dodatku stale rośnie...

Fot. TourismPEI via Flickr

Od kilku lat kolekcjonuję książki kucharskie inspirowane literaturą. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, jak zrobić pachnące cynamonem kanelbullar, którymi zajada się Ericka Falck z książek Camilli Läckberg, gotując owsiankę czuliście się niczym Claire Fraser w siedemnastowiecznej Szkocji, a na myśl o sałatce śledziowej wracacie duchem do czasów, gdy w dzieciństwie śmialiście się nad kartkami „Dzieci z Bullerbyn”, to mam dla was dobrą wiadomość: nie jesteście sami.

Fot. Pixabay.com

Wśród wielu atrybutów Świąt Wielkanocnych, takich jak baranek, zajączek, palma czy bazie, najważniejszym elementem było i jest jajko. Jego obecność w świątecznym koszyczku, a także na stołach to nieodzowny element tradycji chrześcijańskiej, jednak wiara w symbolikę jaja jest znacznie starsza i wiąże się z nie tylko religijnymi aspektami kultury.

Fot. materiały prasowe Gutek Film

„W ułamku sekundy” to najlepszy film Fatiha Akina od czasów „Głową w mur”. To również przełomowa rola w karierze Diane Kruger. Parę niemieckich artystów połączyły w tym projekcie wielki gniew i sprzeciw wobec przemocy, która odbiera to, co najważniejsze w życiu, i sprawia, że w ułamku sekundy bezkresna miłość zmienia się w bezgraniczną, palącą nienawiść.

Fot. Urszula Smorawska/Kulinarny Oliwek

Kobiety zdecydowanie częściej czytają kryminały, romanse i powieści obyczajowe, z kolei mężczyźni chętniej stawiają na pozycje techniczne, historyczne, biznesowe oraz literaturę faktu. Im jesteśmy starsi, tym bardziej interesujemy się literaturą z wyższej półki. Do najpoczytniejszych autorów należą Stephen King, Agatha Christie, Remigiusz Mróz, Zygmunt Miłoszewski i Andrzej Sapkowski – tak wynika z badania serwisu lubimyczytac.pl.

Fot. materiały prasowe / Spectator

Za oknem prószy śnieg. Jest wieczór, niedzielny wieczór tuż przed mikołajkami. Ciemno, zamglone niebo, nie widać księżyca, który jeszcze wczoraj świecił mi prosto w oczy. Czuję zimę i powoli niknę we wspomnieniach.

Fot. Komplizen Film

Gdybym miała układać listę filmów, które zapadają w pamięć, pozostawiając w niej „coś”, do czego powracają myśli, w tym spisie na pewno znalazłby się „Toni Erdmann” Maren Ade.

Jeśli już musisz wyjść dziś z domu, sprawdź kilka razy, czy zamknąłeś drzwi, ostrożnie przechodź przez jezdnię i jak najszybciej wracaj w bezpieczne cztery kąty. Dziś piątek trzynastego. Licho nie śpi!

Co się stało, że w końcu – trudno się przyznać, ale po kilku miesiącach – poszłam do kina? Co się stało, że zmusiłam się, aby wsiąść w samochód w mroźny wieczór na początku 2017 roku i zdecydowałam, iż spędzę prawie dwie godziny w sali kinowej, która ani nie nowoczesna, ani dobrze ogrzana? Powód był jeden – nowy Jarmusch na ekranie.

Siła rażenia dokumentów zasadza się na ich wiarygodności. I choć filmowi Malika Bendjelloula krytyka zarzuca pewną nierzetelność, mitologizację, częściowe rozminięcie z rzeczywistością, to jednak historia jest wiarygodna. Dotyczy mianowicie jednego z aspektów biografii Sixto Rodrigueza – piosenkarza nieznanego w kraju urodzenia (Stanach Zjednoczonych), który odniósł niewiarygodny sukces w RPA.

NA DOKŁADKĘ

Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
E-maile od szefa wpływają na zdrowie twoich bliskich
E-maile od szefa wpływają na zdrowie twoich bliskich
Polki po godzinach: Facebook i kawa
Polki po godzinach: Facebook i kawa
Słoik śmieci rocznie – zero waste wg Bei Johnson
Słoik śmieci rocznie – zero waste wg Bei Johnson
Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta
Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
Arbuzowy pogromca upałów
Arbuzowy pogromca upałów
Smaczny półmetek – warzywna zapiekanka z kaszą gryczaną
Smaczny półmetek – warzywna zapiekanka z kaszą gryczaną
previous arrow
next arrow
Slider