Fot. Carlos Somonte (materiały prasowe Netflix)

„Roma” jest dla mnie jak „Zimna wojna” – biało-czarna, nieco senna, bez nieoczekiwanych zwrotów akcji, piękna. Gdy się skończyła, długo jeszcze siedziałam przed ciemnym już ekranem, próbując odpowiedzieć na pytanie, co takiego urzekło mnie w tej nieśpiesznie opowiedzianej historii.

Na wernisaż przyszłam spóźniona, ale swojego przyszłego rozmówcę wyłuskałam w tłoczącej się w galerii publiczności błyskawicznie. Wpięta w klapę marynarki brosza, odsyłająca do lamusa kolorową poszetkę, poprowadziła mnie prosto do człowieka, przed którym srebro nie ma już żadnych tajemnic. Andrzej Kupniewski od lat pracuje w twórczym tandemie z żoną Jolantą. Wspólnie eksperymentują i fascynują rezultatami swoich poszukiwań. Jak magnes przyciągają innych artystów, a ich nazwisko znane jest wszystkim szanującym się miłośnikom unikatowej biżuterii. Im bardziej ich poznaję ja, tym bardziej rośnie we mnie myśl o pakcie zawieranym z diabłem. Ta para podpisała jednak inny cyrograf: z drapieżnym szlachetnym metalem i jego uwodzicielskimi kompanami, których grono w dodatku stale rośnie...

Fot. TourismPEI via Flickr

Od kilku lat kolekcjonuję książki kucharskie inspirowane literaturą. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, jak zrobić pachnące cynamonem kanelbullar, którymi zajada się Ericka Falck z książek Camilli Läckberg, gotując owsiankę czuliście się niczym Claire Fraser w siedemnastowiecznej Szkocji, a na myśl o sałatce śledziowej wracacie duchem do czasów, gdy w dzieciństwie śmialiście się nad kartkami „Dzieci z Bullerbyn”, to mam dla was dobrą wiadomość: nie jesteście sami.

Fot. Pixabay.com

Wśród wielu atrybutów Świąt Wielkanocnych, takich jak baranek, zajączek, palma czy bazie, najważniejszym elementem było i jest jajko. Jego obecność w świątecznym koszyczku, a także na stołach to nieodzowny element tradycji chrześcijańskiej, jednak wiara w symbolikę jaja jest znacznie starsza i wiąże się z nie tylko religijnymi aspektami kultury.

Fot. materiały prasowe Gutek Film

„W ułamku sekundy” to najlepszy film Fatiha Akina od czasów „Głową w mur”. To również przełomowa rola w karierze Diane Kruger. Parę niemieckich artystów połączyły w tym projekcie wielki gniew i sprzeciw wobec przemocy, która odbiera to, co najważniejsze w życiu, i sprawia, że w ułamku sekundy bezkresna miłość zmienia się w bezgraniczną, palącą nienawiść.

Fot. Urszula Smorawska/Kulinarny Oliwek

Kobiety zdecydowanie częściej czytają kryminały, romanse i powieści obyczajowe, z kolei mężczyźni chętniej stawiają na pozycje techniczne, historyczne, biznesowe oraz literaturę faktu. Im jesteśmy starsi, tym bardziej interesujemy się literaturą z wyższej półki. Do najpoczytniejszych autorów należą Stephen King, Agatha Christie, Remigiusz Mróz, Zygmunt Miłoszewski i Andrzej Sapkowski – tak wynika z badania serwisu lubimyczytac.pl.

Fot. materiały prasowe / Spectator

Za oknem prószy śnieg. Jest wieczór, niedzielny wieczór tuż przed mikołajkami. Ciemno, zamglone niebo, nie widać księżyca, który jeszcze wczoraj świecił mi prosto w oczy. Czuję zimę i powoli niknę we wspomnieniach.

Fot. Pixabay.com

Dla wielu osób ostatnia weekendowa noc w październiku jest jedną z najprzyjemniejszych – śpimy wtedy godzinę dłużej. Może się jednak okazać, że w tym roku zegarki przestawimy po raz ostatni…

Fot. Komplizen Film

Gdybym miała układać listę filmów, które zapadają w pamięć, pozostawiając w niej „coś”, do czego powracają myśli, w tym spisie na pewno znalazłby się „Toni Erdmann” Maren Ade.

Jeśli już musisz wyjść dziś z domu, sprawdź kilka razy, czy zamknąłeś drzwi, ostrożnie przechodź przez jezdnię i jak najszybciej wracaj w bezpieczne cztery kąty. Dziś piątek trzynastego. Licho nie śpi!

NA DOKŁADKĘ

Trzy składniki miłości na całe życie
Trzy składniki miłości na całe życie
Pizza – wszystkie chwyty dozwolone!
Pizza – wszystkie chwyty dozwolone!
Psychodietetyk to nie fanaberia
Psychodietetyk to nie fanaberia
Lubimy pogawędzić w pracy. Co nas ciekawi najbardziej?
Lubimy pogawędzić w pracy. Co nas ciekawi najbardziej?
Blue Monday – dzień, którego... nie ma
Blue Monday – dzień, którego... nie ma
Era sztucznych zwierząt
Era sztucznych zwierząt
„Roma”: nostalgiczna podróż przez wieloświat
„Roma”: nostalgiczna podróż przez wieloświat
Rocznie zjadamy 2 kg chemii. NIK bije na alarm
Rocznie zjadamy 2 kg chemii. NIK bije na alarm
previous arrow
next arrow
Slider