„W ułamku sekundy” to najlepszy film Fatiha Akina od czasów „Głową w mur”. To również przełomowa rola w karierze Diane Kruger. Parę niemieckich artystów połączyły w tym projekcie wielki gniew i sprzeciw wobec przemocy, która odbiera to, co najważniejsze w życiu, i sprawia, że w ułamku sekundy bezkresna miłość zmienia się w bezgraniczną, palącą nienawiść.

W ułamku sekundy film Fatih Akin Diane KrugerFot. materiały prasowe Gutek Film

Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i tytuł najlepszej aktorki na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes dla odtwórczyni głównej roli – te tytuły „W ułamku sekundy” zdobył nie bez powodu. Do realizacji filmu skłoniła Akina seria zabójstw na tle ksenofobicznym.

– Zainspirowały mnie wydarzenia, jakimi była seria morderstw dokonanych przez członków organizacji NSU w 2011 roku. Niemiecka neonazistowska grupa Nationalsozialistischer Untergrund (Narodowosocjalistyczne Podziemie – przyp. red.) dopuściła się w Niemczech w latach 2000-2007 serii zabójstw na tle ksenofobicznym. Jako Turek z pochodzenia byłem tym zszokowany. Mój brat znał jedną z ofiar w Hamburgu. Wielkim skandalem okazało się to, że policja szukała sprawców wśród społeczności, z której wywodziły się ofiary, przyjmując za – oczywisty, ich zdaniem - motyw hazard lub narkotyki. Służby wywierały tak wielką presję, że nawet prasa i środowisko emigrantów zaczęły w to wierzyć – opowiada reżyser.

W ułamku sekundy Fatih Akin WarnerBros.EntFot. materiały prasowe Gutek Film

Pochodzący z tureckiej rodziny Fatih Akin doskonale wie, z jakimi stereotypami mierzą się na co dzień żyjący w Niemczech imigranci. I z tymi stereotypami rozprawia się w swoim najnowszym filmie. Oto w ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym, zorganizowanym przez międzynarodową siatkę neonazistów. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać ją na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Kobieta szybko przekonuje się jednak, że na niemiecką temidę liczyć nie może. Sama ustala tożsamość podejrzanych o udział w zamachu i z wolna poddaje się narastającej potrzebie zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

W ułamku sekundy film Fatih Akin photobyBorisLaewenFot. Boris Laewen (materiały prasowe Gutek Film)

Właśnie ta wielka strata, której ogromu być może nigdy nie uda się Katji oswoić, jest głównym motywem filmu w opinii Diane Kruger. Pragnienie zemsty aktorka postrzega jako przejaw szukania sposobu, by z ową stratą móc się pogodzić. O ile to w ogóle możliwe… Kruger fenomenalnie przenosi na widza całe spektrum emocji, które owładnęły graną przez nią postacią. Rozpacz, strach, bezsilność, gniew i wreszcie zimna, czysta nienawiść płyną z ekranu z siłą, która nakazuje myśleć o tym filmie jeszcze długo po tym, jak znikną już napisy końcowe.

W ułamku sekundy film Fatih Akin photobyGordonTimpenFot. Gordon Timpen (materiały prasowe Gutek Film)

„W ułamku sekundy” na polskie ekrany wszedł pod koniec lutego. Obejrzeć go trzeba, między innymi po to, by pamiętać, że łatwe i pochopne wkładanie ludzi do szufladek może sprowadzić nas na głębokie manowce. Rzeczywistość bardzo nie lubi być opatrywana etykietkami. A najgorsze niespodzianki sprawiają zawsze ci, po których spodziewamy się tego najmniej...

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ