Czy potrafisz odpocząć bez poczucia winy? Chwila relaksu dostarcza ci przyjemności czy wyrzutów sumienia? Czy w ogóle jesteś w stanie znaleźć czas na prawdziwy relaks? Jeśli na te pytania możesz odpowiedzieć twierdząco, gratulujemy wyboru właściwego sposobu życia. Jeśli nie, polecamy ci książkę Ulricha Schnabela „Sztuka leniuchowania. O szczęściu nicnierobienia”.

27 Hamak relaks lenistwo pies sjesta odpoczynek [©Pexels   Pixabay]Fot. Pixabay.com

Schnabel jest redaktorem naukowym tygodnika „Die Zeit”. Po latach życia w skrajnym pośpiechu i nieustannym stresie podjął wątek kultu, jakim otoczyliśmy pracę i potępienia, jakim obdarzyliśmy słodkie lenistwo. W swojej książce wyjaśnia, jak doszło do tego, że stale odczuwamy deficyt czasu mimo tego, że dysponujemy osiągnięciami techniki teoretycznie pozwalającymi na jego łatwiejsze zagospodarowanie i w rezultacie zaoszczędzenie. Jako głównych „sprawców” pościgu za brakującym czasem wskazuje nas samych, podążającymi za nowymi wyzwaniami i poddającymi się presji społecznej, którą nazwał „kulturą silnych doznań”. W rezultacie szukamy wytchnienia w dalekich podróżach i sportach ekstremalnych, nie dostrzegając walorów najbliższego otoczenia.

W pracy nad „Sztuką nicnierobienia” autor dotarł do osób, które dzięki odmiennemu od przeciętnego podejściu do czasu i aktywności osiągnęły spektakularne sukcesy. Jedną z nich Yvon Chouinard, założyciel znanej wszystkim miłośnikom outdooru firmy Patagonia. Szef zatrudniającego ponad 1 500 osób i stale rozwijającego się przedsiębiorstwa bez żadnych zahamowań pozwala sobie na wyłączenie telefonu lub kilkumiesięczny wyjazd w głąb amazońskiej dżungli. Pracownikom zapewnia ruchomy czas pracy oraz możliwość odejścia od biurek, gdy czują potrzebę uwolnienia się na chwilę od codziennych zajęć i np. pojeżdżenia na nartach. Na drugim biegunie Schnabel stawia Suzanne Beyer, redaktorkę znanego tygodnika „Der Spiegel”, która w poszukiwaniu spokoju wybrała się do ekskluzywnego kurortu, by w czasie krótkiego pobytu wellness połączonego z szybkim kursem medytacji „zregenerować” siły. Prawdopodobnie pomysł po prostu wyłączenia na kilka dni telefonu i odpoczynku w domu przy filiżance kawy w ogóle nie przyszedł jej do głowy...

Tempo życia, jakie przyjęliśmy, nie pozwala na znalezienie czasu, w którym możemy sięgnąć do pokładów własnej kreatywności. A to w niej leżą najlepsze sposoby na realizację planów i marzeń, rozwiązanie problemów lub zwyczajnie uszczęśliwienie się. Książka zawiera mnóstwo przykładów potencjału tkwiącego w bezczynności, ciszy i kontakcie tylko ze sobą samym. Opisuje także proste sposoby na naukę nicnierobienia i zdobycia w ten sposób bezcennego czasu wolnego.

O tym, jak ważne dla współczesnego człowieka stało się lenistwo, świadczyć może fakt, że jest już ono przedmiotem poważnych badań naukowych. Uznana w Niemczech za najlepszą pozycję naukową roku 2006 książka Ulricha Schnabela to bardzo dobrze napisany wstęp do psychologii nicnierobienia. Jej lektura z pewnością ułatwi wejście na osobistą drogę leniuchowania.

Osobny rozdział Schnabel poświęca komunikacji, a właściwie nieumiejętności jej prowadzenia. Nowoczesne technologie, obecne w naszym życiu prywatnym i zawodowym, powodują nadmierny przepływ informacji, których każdego dnia generujemy i otrzymujemy za dużo. Zdaniem autora współczesny homo sapiens jest wręcz uzależniony od informacji. Aby tego dowieść, opracował specjalny test, zaczynający się od pytania „Czy po przyjściu do pracy otwieracie państwo swoją pocztę elektroniczną, zanim zrobicie cokolwiek innego?”. Jak brzmi wasza odpowiedź?

27 Sztuka leniuchowania Ulrich Schnabel

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ