Piątkowy, ciepły i nieco leniwy wieczór. Przyjechaliśmy z wizytą do znajomych, z którymi długo się nie widzieliśmy, zatem nowin do przekazania jest sporo. Jednak zamiast towarzyskich opowieści, wśród których niebezpiecznie często pojawia się wątek pracy, na stole ląduje karton. Wyskakują z niego pionki, kostki i kartoniki. Za chwilę ktoś spogląda na zegarek i od niechcenia stwierdza, że jest trzecia nad ranem. A rozgrywka trwa w najlepsze...

20 Gra planszowa [©tookapic   Pixabay]Fot. ©tookapic Pixabay.com

 

Gry planszowe zawładnęły sercami Polaków – dorosłych i dzieci. Poczciwe warcaby i bierki zastąpiły fabularne opowieści, które uruchamiają wyobraźnię i rozpalają emocje. Planszówki stały się bardzo popularną zabawą rodzinną oraz towarzyską i z roku na rok ich miłośników przybywa. Fakt, że ceny gier sięgają czasem kilkuset złotych, wcale w tym nie przeszkadza. Dobrze zaprojektowana gra potrafi zapewnić doskonałą rozrywkę przez całe lata.

Jeszcze nie tak dawno słysząc „gra planszowa”, myśleliśmy „Monopol”, „Eurobiznes”, „Chińczyk”. Potem do tego kanonu dołączyły „Scrabble”. Dziś każdego roku na naszym rynku ukazuje się kilkaset tytułów, wydawanych już nie tylko przez zagranicznych twórców.

Powszechnie znane są sukcesy polskich twórców gier komputerowych - wystarczy przywołać serię „Wiedźmin” studia CD Projekt RED. O projektantach planszówek jest mniej głośno, a tymczasem ich dzieła zdobywają uznanie graczy na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych autorów gier jest Ignacy Trzewiczek, którego „Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Isnald” zajęła 19. miejsce w ubiegłorocznej edycji światowego rankingu BoardGameGeek. Rankingu, w którym o sukcesie danego tytułu decydują wyłącznie głosy graczy i w którym ocenie podlega... kilkadziesiąt tysięcy gier. Od premiery w 2012 r. „Robinson Crusoe” niezmiennie utrzymuje się w pierwszej dwudziestce.

Ogromny sukces odniosła też gra „K2” stworzona przez Adama Kałużę, w której kierowani przez gracza himalaiści muszą zdobyć jeden z najtrudniejszych szczytów na Ziemi. „K2” jest pierwszą polską grą, która w 2012 r. zdobyła nominację do najważniejszej nagrody w świecie gier planszowych – niemieckiej „Spiel des Jahres”, będącej planszowym odpowiednikiem Oscarów. O ile nagradzane statuetką filmy często szybko zostają zapomniane, o tyle gry docenione w „Spiel des Jahres” cieszą się zasłużoną popularnością przez wiele lat. Jednym z najlepszych tego przykładów jest seria „Carcassonne”, która od piętnastu już lat utrzymuje się na czołowych miejscach wszystkich światowych rankingów. Od czasu jej premiery gra, której uczestnicy budują średniowieczne miasta, została poszerzona o dwadzieścia dodatków i wciąż ukazują się kolejne.

- Popularność Carcassonne wynika z tego, że przełamała ona schemat gry planszowej, w której obowiązkowym elementem były pionki i kostka – wyjaśnia fenomen gry Wojciech „WRS” Sieroń, redaktor naczelny portalu Games Fanatic. - Dla wielu graczy, zwłaszcza początkujących, konstrukcja gry oparta na losowaniu kartoników, z których układa się kolejne elementy krajobrazu, do dziś jest dużym zaskoczeniem. To losowanie jest tu zresztą jedynym elementem przypadkowości. Wszystko inne zależy wyłącznie od gracza, a najbardziej emocjonujące jest to, że do końca gry nie da się przewidzieć, kto w niej zwycięży.

Planszówkowa mania ogarnęła cały kraj. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy, wypożyczalnie i kluby graczy. Od kilku lat w dużych miastach organizowane są konwenty i turnieje. Ubiegłoroczna edycja jednego z największych festiwali – warszawskich „Planszówek na Narodowym” - przyciągnęła ponad 5 tys. uczestników. Przy stolikach siedzieli dorośli i dzieci, często całymi rodzinami, grając w gry przygodowe, logiczne, strategiczne. Organizatorzy festiwalu zorganizowali także kampanię informacyjną dla szkół, zachęcając je do wykorzystywania gier planszowych jako formy edukacji. Gry służą bowiem nie tylko zabawie – rozwijają kreatywność, refleks i umiejętność strategicznego myślenia. W zależności od mechaniki gry uczą pracy zespołowej lub twórczej rywalizacji. Pomagają też często w zdobyciu nowej wiedzy, zwłaszcza na temat historii.


- W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele tytułów, które w całości traktują o historii Polski – mówi Wojciech Sieroń. - Jedną z ciekawszych byli tu „Mali Powstańcy”. Ich opracowaniu patronowało Muzeum Powstania Warszawskiego, a wynik pracy projektantów oceniali uczestnicy tamtych wydarzeń. Wielu z nich przeżywało bardzo silne wzruszenia, patrząc na tę grę. Sam ostatnio polubiłem „Boże igrzysko: Magnaci”, która doskonale obrazuje skomplikowaną i burzliwą historię Polski w czasach Unii Polsko-Litewskiej.

„Magnaci” powstali w opolskim studiu Phalanx dzięki zbiórce zorganizowanej na jednym z portali crowfundingowych. Autorom udało się w krótkim czasie zebrać kwotę ponad dwukrotnie przewyższającą założony przez nich budżet. Atrakcyjność planszówek doceniają też firmy i samorządy, które często wybierają je jako formę promocji. Tak zrobiły m.in. władze Sieradza, wydając „Źródło” - otoczoną aurą tajemnicy i fantastyki opowieść o historii miasta.

Wybór gier jest ogromny i ktoś, kto jeszcze się w nich nie rozsmakował, może zacząć przygodę z grami planszowymi od wizyty w wypożyczalni – stacjonarnej lub internetowej. A potem – jak z muzyką czy książkami – wybrać ulubiony gatunek i zarazić tą pasją rodzinę i znajomych. Mało kto oprze się urokowi tej zabawy.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ