Bachata urodziła się na Dominikanie. Nie jest już młoda – liczy sobie ponad sto lat – ale wciąż piękna i zmysłowa. Dwie dekady temu owym pięknem zaczęła uwodzić mieszkańców wszystkich kontynentów. Dotarła też do Polski i w ciągu kilku zaledwie lat dorównała popularnością innym tańcom latynoamerykańskim.

07 Bachata taniec towarzyski

Bachaty (czytaj: baciaty) nie tańczy się z partnerem, choć jest to taniec towarzyski. Tańczy się ją z muzyką, poddając się jej rytmowi i nie skupiając się zbytnio na krokach. Jest znacznie bardziej spontaniczna, niż eleganckie tango i samba, równie seksowna, jak salsa i znacznie prostsza od nich wszystkich. Stworzyli ją mieszkańcy dominikańskiej wsi, podobnie jak pochodzący z głębokiego amerykańskiego południa blues. I podobnie jak blues jest romantyczna, nostalgiczna, momentami nieco smutna. Towarzyszące jej słowa mówią o miłości głębokiej, namiętnej, ale często niespełnionej.

– Tym, co różni bachatę od innych tańców pochodzących z Ameryki Południowej, jest wyjątkowa relacja partnerów – opowiada Klara Kupińska, instruktorka z wrocławskiej Szkoły Tańca Esens. – Tu kobieta powinna całkowicie zawierzyć swojemu partnerowi i dać się mu ponieść. To zaufanie w ruchu pozwala stworzyć bliskość, dzięki której taniec staje się bardzo naturalny, a przez to naprawdę piękny. Figury w bachacie są proste, można więc tańczyć ją w rytm prawie każdej muzyki.

Właśnie słowo „bliskość” najlepiej oddaje charakter bachaty. Tancerze są cały czas ze sobą złączeni, ich kroki podążają w tym samym kierunku, a cały niemal ruch wywodzi się z nóg i bioder. Do tego stopnia, że przez długi czas taniec ten uznawany był za wyjątkowo nieprzyzwoity.

To, co dla Latynosów jest naturalne, nam przychodzi z większym trudem. Polscy tancerze - amatorzy mocno koncentrują się na krokach, szukając wsparcia w tanecznym schemacie. Paniom sprawia niekiedy kłopot tak dalekie oddanie prowadzenia partnerowi. Tymczasem w bachacie liczy się przede wszystkim wsłuchanie w muzykę i swoje ciało. Tu nie ma złych ruchów i dlatego bachata urzeka swoją spontanicznością. Jej nieskomplikowany krok podstawowy sprawia, że przypada ona do gustu nawet niewprawnym tancerzom. Najmłodsza tancerka, jaka trafiła do Klary Kupińskiej, miała trzy lata. Najstarsza zanurzyła się w dominikańskie rytmy już po sześćdziesiątce. Obie bachatę pokochały.

Do popularności bachaty ostatnimi czasy bardzo przyczynił się dominikański zespół Aventura, którego utwory dziś rozpoznawane są na całym świecie. Jednym z nich jest piosenka „Obsesión”, w której – jak na prawdziwych bachateros przystało – muzycy snują opowieść o szalonej i nierozsądnej miłości, która niecierpliwie czeka na swój czas.

 


Komentarze (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Rate this post:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ

Cały świat zajada się plastikiem
Cały świat zajada się plastikiem
Milion składa się z groszy – oszczędzanie też jest slow
Milion składa się z groszy – oszczędzanie też jest slow
Czy kariera przedsiębiorcy jest dla ciebie?
Czy kariera przedsiębiorcy jest dla ciebie?
21 udowodnionych korzyści z ruchu
21 udowodnionych korzyści z ruchu
Lampy z natury
Lampy z natury
Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
Topinambur – kochaj albo rzuć
Topinambur – kochaj albo rzuć
Domowa wegeta na trzy sposoby
Domowa wegeta na trzy sposoby
previous arrow
next arrow
Slider