Co osiem sekund polskojęzyczni internauci zostawiają po sobie niechlubny ślad w postaci językowego błędu. Najwięcej z nich można znaleźć na Facebooku. Grzechem głównym jest „napewno” – ten zapis w sieci pojawił się w zeszłym roku ponad 600 tys. razy.

komputer social media facebook laptop notebook

Po raz pierwszy gramatyczne i ortograficzne zwyczaje polskich internautów zostały dokładnie zbadane. Na ten pomysł wpadli właściciele serwisów Nadwyraz.com i Polszczyzna.pl. Posługując się specjalistycznymi narzędziami do monitoringu Internetu wytypowali kilkaset najczęstszych błędów i sprawdzili, ile razy pojawiły się one w wirtualnej przestrzeni w całym roku 2018.

Wnioski nie są wesołe: średnio co osiem sekund ktoś udowadnia, że jest na bakier z rodzimą ortografią i gramatyką.

Spośród 4 481 361 błędów aż 40,2 proc. badacze znaleźli na Facebooku. Lepiej radzą sobie z polszczyzną użytkownicy YouTube – tu swoje miejsce miało 20,8 proc. błędów. Internetowe fora przyniosły 10,8 proc. z nich. Z głębin Instagramu i Twittera wyłowić udało się o 9,8 proc. Pozostałe źródła błędów to inne serwisy społecznościowe, portale informacyjne i blogi.

Fakt, że w tym zestawieniu dominuje Facebook, wynika z ogromnej popularności tej platformy oraz faktu, że sprzyja on – w odróżnieniu od np. Twittera – dłuższym formom wypowiedzi. Jest więc sporo okazji do tego, by popełnić językowy faux pas.

Razem czy osobno – oto jest pytanie. Okazuje się, że pisownia łączna i rozłączna jest dla Polaków najtrudniejszą kwestią. Oprócz wspomnianych w tytule „napewno” i „na prawdę” z wielkim upodobaniem używają też pleonazmów, potocznie określanych jako „masło maślane”. Internauci zawzięcie piszą, że mają „dzień dzisiejszy”, często „cofają się do tyłu” i „nacodzień” zdają się „wogule” nie dbać o poprawność swoich wypowiedzi – zarówno w mowie, jak i piśmie.

raport 100 najczestszych bledow w internecie w 2018 roku 004

Kłopotliwy jest również fundament języka polskiego, czyli odmiana czasowników i rzeczowników przez przypadki. Również pewne związki frazeologiczne dla wielu z nas nie są wcale oczywiste. I tak pojawiają się konstrukcje w rodzaju „dlatego bo”, „ubrać sukienkę” czy „pod rząd”.

Osobną i bardzo ciekawą kategorią są memobłędy, pochodzące z internetowych memów i żartów. „Madki” posiadające „hore curki”, ludzie, którzy czegoś innym „zazdraszczają” lub którzy „śmiechnęli” na widok czegoś szczególnie zabawnego zawładnęły naszą zbiorową świadomością.

raport 100 najczestszych bledow w internecie w 2018 roku 015

Te neologizmy z jednej strony pokazują, że nadal potrafimy się językiem bawić, z drugiej strony jednak stwarzają ryzyko, że w pewnym momencie błędne formy zaczną być powszechnie uważane za poprawne. Autorzy raportu podkreślają bowiem, że większość Polaków wzorce językowe czerpie obecnie z sieci, a nie książek.

Pełny raport można pobrać tutaj.

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (12)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Straszna jest ta niefrasobliwość językowa. Niestety wiele błędów występuje również na blogach.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Blogerzy wypadli w tym raporcie najlepiej. Tylko 1,37 proc. błędów to ich sprawka.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Jeszcze uwielbiam "tutaj pisze", zamiast "jest napisane".

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

hihi w tych statystykach jestem i ja:0 nie raz sprawdzam jak się pisze;) człowiek w domu cofa sie w rozwoju przy dzieciach i zapomina nie raz jak sie prawidłowo pisze

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Polecamy stale włączoną opcję autokorekty. Sprawdzone na własnej klawiaturze

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Oczywiście, że robię błędy! Ale od tego jest automatyczne podkreślanie błędów, nie wiem dlaczego ludzie to ignorują. Ja lubię czytać o tych co są: kobietą albo dziewczyną. I ciągle mnie bawi: flustracja - naprawdę często to widzę. Sprawdzam...

Oczywiście, że robię błędy! Ale od tego jest automatyczne podkreślanie błędów, nie wiem dlaczego ludzie to ignorują. Ja lubię czytać o tych co są: kobietą albo dziewczyną. I ciągle mnie bawi: flustracja - naprawdę często to widzę. Sprawdzam kolokwia i zawsze wynotowuję co ciekawsze kąski, męższczyzna należy do moich ulubieńców : )

Czytaj więcej
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Moim "ulubieńcem" jest pisanie "także" zamiast "tak że", gdy ktoś używa tego zwrotu jako synonimu "więc"

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Och, myślę, że lista błędów-grzechów jest znacznie dłuższa. Jakiś czas temu nie wytrzymałam i też poruszyłam kwestię błędnej pisowni „napewno” i „na prawdę”. Niektóre błędy rażą szczególnie, bo wydają się być oczywiste, ale najwyraźniej nie dla...

Och, myślę, że lista błędów-grzechów jest znacznie dłuższa. Jakiś czas temu nie wytrzymałam i też poruszyłam kwestię błędnej pisowni „napewno” i „na prawdę”. Niektóre błędy rażą szczególnie, bo wydają się być oczywiste, ale najwyraźniej nie dla wszystkich.

Natomiast co do memobłędów to oczywiście są to błędy robione celowo, a nie świadomie.

Czytaj więcej
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Memobłędy są nawet zabawne, ale rzeczywiście mogą przekonać niektórych internautów, że powinno się pisać "dej", a nie "daj". Jak widać, na twórcach internetowych treści spoczywa bardzo duża odpowiedzialność za kulturę języka, z której zapewne...

Memobłędy są nawet zabawne, ale rzeczywiście mogą przekonać niektórych internautów, że powinno się pisać "dej", a nie "daj". Jak widać, na twórcach internetowych treści spoczywa bardzo duża odpowiedzialność za kulturę języka, z której zapewne wielu z nich nie zdaje sobie sprawy.

Czytaj więcej
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Często napotykam błędy, zdarza się, że i w książkach, niektóre mocno drażnią, inne traktuję z uśmiechem.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Ooo, błąd w książce to już poważna sprawa, skoro to książki mają być tym dobrym wzorcem językowym.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ