Gdybym miała układać listę filmów, które zapadają w pamięć, pozostawiając w niej „coś”, do czego powracają myśli, w tym spisie na pewno znalazłby się „Toni Erdmann” Maren Ade.

 

Kadr z filmu Toni Erdmann 3Kadr z filmu "Toni Erdmann" (fot. KomplizenFilm)

W tym roku jeszcze nie nadziałam się na minę. Ruszyłam do kina na początku stycznia i od tego czasu wciąż stykam się z obrazami, o których po prostu nie chce się zapomnieć. Niemiecko-austriacki film z 2016 roku był miłym rozpoczęciem roku następnego. Ale czy przymiotnik „miły” jest tutaj odpowiedni? Nie sądzę – mimo że sklasyfikowany jako komedia, wywarł na mnie tak mocne wrażenie, że wyszłam z kina wstrząśnięta. Podczas pokazu nawet grymas uśmiechu nie pojawił się na mojej twarzy, a 162 minuty spędziłam w napięciu z ciągłym niecierpliwym oczekiwaniem, jakie będzie rozwiązanie akcji.

Toni jako alter ego rozwiedzionego nauczyciela Winfrieda Conradi (w tej roli doskonały Peter Simonischek) stał się przewrotnym koszmarem codzienności córki Ines (równie doskonała Sandra Hüller), która z pełną determinacją próbuje osiągnąć zawodowy sukces jako konsultantka biznesowa i wydostać się z Bukaresztu na wymarzoną posadę w Singapurze. Rumunia jest przystankiem, gdzie Ines prowadzi projekt outsourcingowy dla przemysłu naftowego. Podczas odwiedzin w domu rodzinnym kreuje świat, w którym świetnie radzi sobie z pracą i czasem. Jednak ojciec przypadkiem jest świadkiem łez dziewczyny. A ponieważ ojciec to człowiek niezwykły, także i dalsza część filmu zaskakuje niespodziewanymi rozwiązaniami.

Kadr z filmu Toni Erdmann 1Kadr z filmu "Toni Erdmann" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

Winfried wyrusza do Bukaresztu, gdzie podając się to za coacha personalnego, to za ambasadora, powoli zmienia rzeczywistość Ines. Sztuczna szczęka, peruka i ekstrawaganckie zachowanie Erdmanna początkowo irytują córkę, której znajomych mocno intryguje postać ojca. W bezwzględnym świecie biznesu naraz pojawiają się wartości. I to wartości nie byle jakie, bo poparte humanizmem i wiarą w emocje. Usztywniona Ines, zawsze ubrana w doskonale dopasowane kostiumy, zrazu broni się przed hipisowską postawą Toniego, by wreszcie odkryć, że jej nastawienie to chyląca się w fundamentach fasada, a bezduszność i wyrachowanie to ścieżka prowadząca donikąd.

Wiele scen mogłoby służyć za cytaty. Uniwersalne przesłanie i zabarwione groteską odtworzenie rzeczywistości sprawiają, że nie tylko ja nie śmiałam się podczas projekcji. Słyszałam jednak za sobą głośne salwy śmiechu młodej dziewczyny; po seansie próbowałam odnaleźć ją wzrokiem. Niestety, nie udało się, choć miałam ogromną chęć sprawdzenia jak wygląda ten „uchachany” widz. Nie sądzę, żeby nosiła świetnie odprasowaną garsonkę, raczej hipsterską perukę – w końcu czerpała z filmu gagi Erdmanna.

Kadr z filmu Toni Erdmann 2Kadr z filmu "Toni Erdmann" (fot. Komplizen Film)

Ja też nie miałam na sobie sztywnej sukienki, jednak czułam, że bardzo blisko mi do zagubienia głównej bohaterki, że jeszcze za mało we mnie dystansu Toniego. Stary nauczyciel pokazywał, co istotne, że szczęście to zawsze tylko mgnienia. Niby trywialne stwierdzenie, niby wyświechtana prawda, ale jak dobrze ją słyszeć i w chwilach, gdy dopada złe powtórzyć: Pamiętaj, jesteś w stanie przewidzieć tylko następne dziesięć sekund. Mam nadzieję, że w końcu założę sztuczną szczękę jak Ines w finale, gdy moment szczęścia znowu uciekł w otchłani egzystencjalnego smutku. 

Oficjalny zwiastun:

 

 

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (2)

Ocena 5 z 5 na podstawie 1 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Nie oglądałam, nadrobi zaległości bo zapowiada się interesująco. :-)

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Przeczytałam recenzję po obejrzeniu filmu. Bardzo ciekawa interpretacja filmu.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ