"Lublin. Miasto inspiracji" to zastrzeżone logo i hasło, które od kilku lat pojawia się na odwrocie biletów miejskich, naklejkach, plakatach i wielu innych gadżetach promocyjnych. Trudno zaprzeczyć, że miasto jest wyjątkowe, a ilość odbywających się tu wydarzeń potrafi usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagającego odbiorcę. Prawdziwą perełką jest Noc Kultury, organizowana już po raz dziewiąty. W nocy z 6 na 7 czerwca Lublin po raz kolejny nabierze wyjątkowego blasku.

15 Lubelska noc kultury fot marcin butrynFot. Marcin Butryn

Nie zobaczysz tego nigdzie indziej

Noc Kultury to najbardziej szalona noc w lubelskim kalendarzu. Gdy zapada zmrok, w przestrzeni miasta jednocześnie odbywa się ponad dwieście wydarzeń kulturalnych, kumulując w sobie całą energię artystyczną. Podczas jednego wieczoru na lubelskich ulicach pojawiają się tysiące performerów, animatorów i blisko sto tysięcy uczestników. – Nigdzie w Polsce i Europie nie ma podobnej imprezy. To trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu i sprawdzić, jaka energia bije z serca Lublina – zachęca Karolina Skipirzepa, współorganizatorka wydarzenia.

"Zobacz energię miasta" to hasło tegorocznej edycji imprezy. Tym razem organizatorzy postawili - przede wszystkim - na sztuki wizualne. Dlatego, już na wstępie, każdy uczestnik Nocy Kultury, zmierzający w stronę starego miasta, z pewnością przejdzie przez Bramę Krakowską. Na jej sklepieniu umieszczona zostanie instalacja, składająca się ze specjalnie zaprogramowanych żarówek, które będą mienić się różnymi kolorami.

Żmigród najlepszy na randkę

Jednak jak twierdzą organizatorzy najciekawsza instalacja świetlana rozbłyśnie nad ulicą Żmigród, która w całości zostanie obwieszona lampionami z różnorakich sukien. Te znajdą się nad głowami przechodniów, tworząc najbardziej romantyczny i rozświetlony zakątek w całym Lublinie. – W ramach zorganizowanego konkursu w mieście pojawi się też siedem instalacji, stworzonych przez młodych lubelskich artystów – dodaje Karolina Skipirzepa.

Nie zabraknie emocji

Zwiedzający o mocnych nerwach będą mieli niepowtarzalną okazję, żeby przez okna zapomnianej kamienicy śledzić poczynania świetlnych duchów. Jak głosi legenda, w opustoszałym budynku, w którym już od dawna nikt nie mieszka, snują się duszę, które tylko w jedną noc w roku stają się widoczne. I ta noc nastąpi juz wkrótce. Gdyby ktoś chciał jeszcze większych emocji, powinien udać się pod Trybunał Koronny, gdzie na jednej ze ścian zawieszeni na alpinistycznych linach muzycy wykonają podniebny koncert. Dźwięki instrumentów wzbogacą wizualizacje świetlne. Publiczność o nieco słabszych nerwach będzie mogła przesiąść się na specjalne rowerki i sprawdzić, ile kwiatów rozjarzy się podczas pedałowania.

15 Lubelska noc kultury escape roomEscape room. Fot. I. Tokarczuk

Coś dla miłośników gier

Nowością w tym roku będzie też strefa gier “escape”, czyli modnej ostatnio formy rozrywki, polegającej na wykorzystaniu własnej inteligencji, sprytu i spostrzegawczości. Grupa 2-4 osób zostaje zamknięta w pomieszczeniu (stylizowanym np. na stary szpital psychiatryczny) i musi się z niego wydostać za pomocą ukrytych tam wskazówek i łamigłówek. Chętni będą mogli spróbować swoich sił na Placu Wolności, gdzie znajduje się specjalnie przygotowany do tej zabawy pokój.

Zrobi się muzycznie i tanecznie

W tym roku w Browarze Perła przy ul. Bernardyńskiej zagra Pablopavo i zespół Ludziki. Ich wspólny utwór „Dancingowa piosenka miłosna” stał się wielkim przebojem. Nostalgiczna kompozycja utrzymana w rock&rollowym klimacie wczesnych lat 60. urzekła tysiące słuchaczy. Muzycy zagrają w Lublinie premierowe piosenki, które zostały wyłonione w konkursie i nie były jeszcze emitowane w żadnej rozgłośni radiowej. Teksty przesyłane przez fanów oceni Pablopavo. Artysta wybierze trzy najlepsze, które publiczność usłyszy na Nocy Kultury. Wyjątkowy performance zobaczymy również na skarpie za klasztorem dominikanów, w miejscu, w którym zazwyczaj rośnie tylko trawa i kwiaty. Tancerze pod opieką Anny Żak ożywią tam liczące osiem stuleci sanktuarium.

Jak przeżyć 200 wydarzeń w jedną noc?

– Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Nocy Kultury. Jak co roku, również w punktach informacyjnych na Placu Litewskim, pod Trybunałem Koronnym i na Placu Łokietka będziemy rozdawać mapy. Osobiście, jako organizator i jednocześnie wieloletni uczestnik, polecam wybranie sobie kilku wydarzeń, które najbardziej nas interesują, żeby potem nie czuć niedosytu. Dobry plan to podstawa – śmieje się Karolina Skipirzepa.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Na dwadzieścia z dwustu imprez organizatorzy oferują darmowe wejściówki, które trzeba wcześniej zarezerwować przez Internet.

 

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ