Holi to indyjskie święto zwiastujące nadejście wiosny. Jego najbardziej widowiskową częścią jest festiwal kolorów, w czasie którego tysiące ludzi tańczą, śpiewają i... wzajemnie oblewają się farbami. Barwne świętowanie dotarło także do Polski za sprawą Stowarzyszenia Festiwal Kolorów. 30 maja mieszkańcy Torunia jako pierwsi rozpoczną zabawę, która w naszym rodzimym wydaniu będzie celebrowaniem lata.

Eksplozja kolorów HOLIFot. Pixabay.com

Święto Holi ma korzenie religijne – upamiętnia zwycięstwo boga Kryszny nad demonem Putaną. Z czasem - podobnie, jak w przypadku naszych świąt Bożego Narodzenia – tradycja religijna przerodziła się w obyczajową. Holi to okazja do podzielenia się z innymi ludźmi radością i przebaczenia im wyrządzonych niegdyś krzywd. Polski Festiwal Kolorów ma wymiar zdecydowanie kulturalny. Jego ideą jest po prostu zaproszenie ludzi do wspólnej zabawy. Każda impreza ma charakter flash mobu - oprócz jednoczesnego wyrzucenia w powietrze barwnych proszków uczestnicy festiwalu wspólnie tańczą zumbę i bawią się przy muzyce. Jedną, z przyjętych przez Stowarzyszenie zasad, jest wykorzystywanie festiwali do promocji młodych polskich artystów.

Kolejne edycje barwnego szaleństwa zdobywają coraz większą popularność. W zeszłym roku kolorami bawiło się łącznie około stu tysięcy osób. Okazało się, że możliwość spontanicznego „ubrudzenia” się farbami przyciąga zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych w każdym wieku.

W czasie festiwalu używamy wyłącznie specjalnego pudru, wykonanego na bazie naturalnych składników – mówi Ilona Glanowska, koordynatorka projektu. - W ten sposób gwarantujemy przede wszystkim bezpieczeństwo. Ważne jest też, że te barwniki łatwo spierają się z ubrań. Część proszków rozdajemy dzięki wsparciu sponsorów. Można także dokupić większą ilość, jeśli ktoś ma ochotę na dodatkową zabawę.

Tegoroczny festiwal zawita już do kilkunastu miast, m.in. Warszawy, Poznania, Wrocławia, Katowic, Lublina i Mrzeżyna. Ich harmonogram dostępny jest na stronie http://festiwalkolorow.pl.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ