Tegoroczna, 21. edycja Bolesławieckiego Święta Ceramiki odbędzie się w dniach 19-23 sierpnia. Warto już teraz pomyśleć o rezerwacji noclegów, ponieważ do dolnośląskiej miejscowości co roku ściągają tłumy.

13 Bolesławieckie Święto Ceramiki [Fot. Mariusz Cieszewski dla PolandMFA Flickr]Fot. Mariusz Cieszewski dla Poland MFA. Flickr

Tradycje wyrobu ceramiki w Bolesławcu sięgają XIV wieku. Prawdziwy rozkwit nastąpił w XVIII i XIX w., kiedy to powstały nowe techniki produkcji i zdobienia oraz otwarto Ceramiczną Szkołę Zawodową. Unikalność powstającej tu ceramiki polega na jej szczególnej trwałości oraz charakterystycznym wzornictwie, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Wszystkie produkty są zdobione ręcznie tzw. techniką stempelkową. Miękkie stemple o odpowiednim kształcie zanurza się w farbie, a następnie odciska na naczyniu. Bardziej skomplikowane wzory malowane są pędzelkiem.

Bolesławiecka ceramika cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród miłośników tradycji, ale też oryginalnego designu. Polscy rzemieślnicy nadążają za duchem czasu i obok talerzy, waz, łyżek czy filiżanek oferują np. zestawy do sushi i przygotowywania zielonej herbaty oraz tematyczne gadżety, w tym bombki i pisanki. Większość produkcji trafia na eksport, w tym do Japonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i krajów skandynawskich.

W związku z tym, że ceramikę wypala się w bardzo wysokiej temperaturze (powyżej 1200° C), jest bardzo wytrzymała. Można jej używać w kuchenkach mikrofalowych, piekarnikach i zmywarkach bez obawy o to, że straci fakturę i kolor.

Dolnośląskie miasto co roku organizuje specjalne wydarzenie. – Bolesławieckie Święto Ceramiki jest ceramiczno - interaktywnym działaniem mającym wymiar artystycznego wydarzenia, którego celem jest promocja ceramiki oraz regionu bolesławieckiego – mówi Ewa Lijewska - Małachowska, dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury - Międzynarodowego Centrum Ceramiki. Impreza dawniej odbywała się w weekendy, jednak bardzo duże zainteresowanie sprawiło, że obecnie trwa 5 dni. Szacuje się, że co roku do Bolesławca zjeżdża 100 000 osób, które podziwiają cuda wyczarowane z gliny.

13 Bolesławieckie Święto Ceramiki [Fot. Mariusz Cieszewski dla Ministerstwo Spraw Zagranicznych Flickr]Fot. Mariusz Cieszewski dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych Flickr

Podczas święta odbywa się jeden z największych w Europie targów ceramicznych, na którym można kupić ceramikę użytkową i dekoracyjną, a także biżuterię. Goście z Azji, którzy przybywają autokarami, wywożą całe walizki bolesławieckich rękodzieł. Przyznajemy, że tłumy i gwar niekoniecznie kojarzą się z wypoczynkiem w stylu slow, jednak Bolesławieckie Święto Ceramiki warto odwiedzić m.in. przez wzgląd na możliwość nauki rzemiosła.

– Chętni do zwiedzania mogą obserwować proces produkcji ceramiki w lokalnych zakładach - mówi Ewa Lijewska - Małachowska. – W ceramicznych piecach zbudowanych w plenerze według autorskich projektów znanych artystów ceramików, publiczność poznaje proces wypału ceramiki. W Miasteczku Animacji Ceramicznych, pod okiem mistrzów garncarstwa, każdy może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wyrobów z gliny: tocząc na kole garncarskim, lepiąc i ręcznie malując swoje oryginalne prace.

Jak co roku, Świętu towarzyszyć będą prezentacje ceramiczne umalowanych postaci ,,Zdobinek” (w zeszłym roku miastem zawładnęły „Glinoludy”), giełda staroci, wystawa prac artystów z całego świata, happeningi, spektakle i teatralne oraz wybory Miss i Mistera Święta Ceramiki. W Bolesławcu wystąpią Kamil Bednarek, Farben Lehre, Electric Light Orchestra Classic – Phil Bates oraz zespół Piersi. Odwiedzając w te dni Bolesławiec pod żadnym pozorem nie wolno zrezygnować z wędrówki po straganach, na których znajdować się będą dzieła naprawdę niepowtarzalne. My jednak szczególnie zachęcamy do ubrudzenia rąk gliną.

 

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Bądź pierwszym Czytelnikiem, który skomentuje ten artykuł.

Skomentuj

Opublikuj komentarz jako gość.
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ

Gwiazdkowe prezenty, którym nic nie dorówna
Gwiazdkowe prezenty, którym nic nie dorówna
Herbaciany rytuał łączy ludzi
Herbaciany rytuał łączy ludzi
Z wizytą u świętego Mikołaja
Z wizytą u świętego Mikołaja
Prezent: świąteczny planner i lista zakupów
Prezent: świąteczny planner i lista zakupów
Black Friday to dopiero początek!
Black Friday to dopiero początek!
Amarantus – jak to jeść?
Amarantus – jak to jeść?
Dlaczego szef sprawdza podwładnych?
Dlaczego szef sprawdza podwładnych?
Eko-moda: kurtka z 21 butelek
Eko-moda: kurtka z 21 butelek
Arrow
Arrow
Slider