Do Gdańska jedziemy na spotkanie z Makbetem, do Łomży na lalki, Bydgoszczy – na operowe arie, a do Krakowa – by przenieść się w czasie. Podróże po Polsce szlakiem teatralnych festiwali to świetny sposób nie tylko na zwiedzenie kraju. To przede wszystkim okazja do obejrzenia najlepszych zespołów artystycznych, polskich i zagranicznych, których kunszt nie ma sobie równych.

W Międzynarodowy Dzień Teatru przedstawiamy dziesięć wyjątkowych wydarzeń, które są jeszcze przed nami.

Warszawskie Spotkania Teatralne

Warszawskie Spotkania Teatralne 

Tu można będzie w jednym miejscu i krótkim czasie obejrzeć najważniejsze premiery ubiegłego roku. Tym razem na zaproszenie Teatru Dramatycznego do stolicy przyjedzie piętnaście zespołów, które przedstawią swoje głośne, oryginalne, odważne i kontrowersyjne spektakle, które przykuły uwagę krytyków i publiczności.

3-16 kwietnia 2019
http://www.warszawskie.org

 

Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA, Toruń

Festiwal Klamra The HIDEOUT Kryjówka neTTheatre 

Ten przegląd słynie z tego, że w jego programie znajdują się najciekawsze spektakle polskich teatrów niezależnych, o których publiczność często słyszy po raz pierwszy. Teatralna alternatywa to ogromne zróżnicowanie form i artystycznych narzędzi, po które sięgają artyści. Monodramy, performance, multimedia, taniec, muzyka, bogactwo rekwizytów i świetne fabuły – to wszystko KLAMRA spina w efektowną całość. Nie ma tylko nobliwego jury – najlepsze przedstawienie opuszcza przegląd z nagrodą publiczności.

6-13 kwietnia 2019
http://www.klamra.umk.pl

 

Bydgoski Festiwal Operowy

Romeo i Julia Opera Slaska w Bytomiu Bydgoski Festiwal Operowy 

Pierwszym widowiskiem tegorocznego święta opery w Bydgoszczy będzie „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Ostatnim – „Blaszany bębenek” na podstawie powieści Güntera Grassa. Między nimi scena nowoczesnej Opery Nova będzie miejscem prezentacji kilku innych przedstawień, które z pewnością urzekną miłośników teatru muzycznego. Ponieważ tu nie wystawia się przeciętnych widowisk, bydgoski przegląd to idealna okazja do pierwszego flirtu z operą.

27 kwietnia – 12 maja 2019
http://www.opera.bydgoszcz.pl

 

Festiwal Szkół Teatralnych, Łódź

Prawie my Festiwal Szkol Teatralnych 

Na to wydarzenie obowiązkowo muszą się wybrać artystyczni łowcy głów. Każdego roku można tu zobaczyć obiecujących studentów polskich szkół teatralnych. Być może wśród nich są osoby, których nazwiska na afiszach będą w przyszłości przyciągać tłumy na widownię.

6-12 maja 2019
http://festiwalszkolteatralnych.pl

 

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych „R@PORT”, Gdynia 

Festiwal Polskich Sztuk Wspolczesnych Rport Gdynia 2017 

Nazwa tego wydarzenia ściśle związana jest z jego ideą – gdyński przegląd pokazuje, co nowego wydarzyło się w polskiej dramaturgii. Ten odwieczny spiritus movens teatru każdego roku niesie nowe myśli, będące często pokłosiem aktualnych wydarzeń w kraju. Jeśli jesteście ciekawi, o czym się mówi, co jest ważne i czemu warto poświęcić uwagę, ten festiwal będzie najlepszym kompendium wiedzy.

12-26 maja 2019
http://raport13.festiwalraport.pl/

 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA, Łomża

Chlopiec i szczescie Miedzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka 

Są teatry, które mieszczą się – dosłownie – w walizce. Gdy zamknięte w nich lalki wychodzą na spotkanie z publicznością, okazuje się, że zabawne z pozoru postaci często mają do opowiedzenia przejmujące historie, na długo zostające w głowie.

12-15 czerwca 2019
http://teatrlomza.pl/informacje-ogolne-walizka/

 

Malta Festival Poznań

plac Wolnoci Malta Festival Poznan 2018 fot.K.Schubert 

Kilkaset wydarzeń artystycznych – nie tylko w formie spektakli – rozsianych na mapie Poznania to powód sam w sobie, by przyjechać na Maltę. Tu każdy znajdzie dla siebie coś inspirującego. W tym roku hasło festiwalu to „Armia jednostki ”. Artyści z różnych części świata będą skłaniali nas do zastanowienia nad tym współczesnymi granicami wojny i pokoju oraz licznymi odcieniami konfliktu, wolności i indywidualizmu.

21-30 czerwca 2019
http://malta-festival.pl

 

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, Kraków

harmonia mundi 2018 Tomek Cracovia Danza 

Balet Cracovia Danza zaprasza latem swoich przyjaciół z całego świata, by pokazali festiwalowej publiczności, jak bawili się tańcem nasi przodkowie. O tym, jak dawne tańce – barwne, spektakularne, z misterną choreografią – zdobywają coraz więcej sympatyków, możecie przeczytać tutaj: „Historycznie, romantycznie, skandalicznie”. A w Krakowie przekonajcie się sami, jak uwodzicielskie potrafią być dworskie kontredanse i nie tylko. Motywem przewodnim jubileuszowej, dwudziestej edycji będą baśnie, bajki i legendy.

21-28 lipca 2019
http://cracoviadanza.pl/festiwal/

 

Festiwal Szekspirowski, Gdańsk

Festiwal Szekspirowski Sen Nocy Letniej Mostagel Theatre Iran fot Dawid Linkowski

Miłośnicy twórczości Williama Szekspira przyjeżdżają do Gdańska, by zobaczyć, co jeszcze można wymyślić w dziedzinie inscenizacji jego dzieł. Ponieważ lista utworów z natury rzeczy jest już zamknięta, reżyserzy, scenografowie, choreografowie i aktorzy mogą „tylko” prześcigać się w operowaniu formą, by zasłużyć na festiwalową nagrodę – Złotego Yoricka. „Być albo nie być” każdego roku brzmi tutaj inaczej.

26 lipca – 6 sierpnia 2019

http://festiwalszekspirowski.pl

Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA

W repertuarach polskich teatrów komedie stanowią mniejszość, oczywiście za wyjątkiem scen, które w tym gatunku się specjalizują. Dlatego jesienna wizyta w Tarnowie to dobry pomysł, by posmakować sztuki lżejszej, co nie znaczy gorszej.

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego dba o to, by publiczność dobrze się bawiła i miała w czym wybierać, głosując na najlepszą sztukę festiwalu.

A oto próbka tego, co można na Talii zobaczyć:

21-29 września 2019, Tarnów
http://www.teatr.tarnow.pl/

Oprócz wybranych przez nas międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali warto wybrać się na jedną z wielu imprez teatralnych, które organizowane są jak Polska długa i szeroka. Ośrodki kultury w małych miejscowościach ambitnymi programami swoich przeglądów zachwycają dziś niejednego wytrawnego teatromana.

 

 

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (6)

Ocena 3.5 z 5 na podstawie 1 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Jest szansa skuszenia się na Toruń. Ciekawie się zapowiada skoro tyle alternatywnych możliwości

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Tak Toruń wygląda obiecująco Powodzenia! Może się uda?

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Aż żałuję, że zadne z tych wydarzeń nie ma miejsca w Szczecinie... Do Łodzi, Poznania czy Krakowa ciężko byłoby mi sie wybrać

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Też żałujemy, że tak wspaniałe imprezy kulturalne nie mają większego zasięgu i są tylko w wybranych, dużych miastach.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Co za fantastyczne wydarzenia! Chciałbym móc choć pojechać w jedno miejsce i zobaczyć na żywo!

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

To życzymy, aby się w przyszłości udało, bo naprawdę warto

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ