Najpiękniejszy widok na Warszawę rozciąga się ze szczytu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Nie tylko dlatego, że widać stamtąd jak na dłoni Stare Miasto i nabrzeża Wisły. Piękno tej panoramy tkwi w najbliższej scenerii – ogrodzie, który stworzony został na... dachu biblioteki.

 18 gmach biblioteki uniwersytetu warszawskiego  Fot. Jadwiga Antoniak   SadlakowskaFot. Jadwiga Antoniak Sadlakowska

Istniejący od 2002 r. ogród BUW to jeden z największych w Europie zielonych dachów. Jego powierzchnia wynosi ponad 1 ha. Jeszcze więcej zajmują ozdobne tereny rozciągające się wokół budynku. W tym miejscu wypoczywają nie tylko studenci i akademicy. Ogród dostępny jest dla wszystkich, którzy szukają relaksu w otoczeniu roślin. Już od maja w kolejce do wejścia na dach ustawiają się setki osób. Spora część z nich to turyści i uczniowie przyjeżdżający do pobliskiego Centrum Nauki Kopernik.

Ogród zaprojektowała architekt krajobrazu Irena Bajerska. Jednym z najważniejszych elementów jej koncepcji było dobranie roślin tak, by zieleń nie była kolorem dominującym. Na szczycie budynku znajduje się więc ogród srebrny, zloty i karminowy. Niedługo dołączy do nich część niebieska. Z każdego ogrodu można podziwiać inne miejsca w stolicy, a przez szklany dach zajrzeć do wnętrza biblioteki.

Zachwyt wszystkich odwiedzających to miejsce niezmiennie budzą wodne kaskady spływające z górnego ogrodu i staw dzielony pospołu przez ryby i kaczki. Liczne pergole, altany, mostki, ścieżki i rzeźby nadają ogrodowi uroku prawdziwego parku w centrum metropolii.

18 ogrod na dachu biblioteki uniwersytetu warszawskiego  Fot. Jadwiga Antoniak   SadlakowskaOgrod na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Fot. Jadwiga Antoniak Sadlakowska

 

- W ogrodzie nie ma egzotycznych roślin – opowiada Barbara Siedlicka, ogrodnik uniwersytecki. - Wszystkie sadzonki pochodziły z polskich szkółek. Mamy przecież w Polsce wystarczająco wiele pięknych gatunków drzew, krzewów i kwiatów, żebyśmy mogli z nich tworzyć równie piękne kompozycje. Ogrody kolorowe są tego niezbitym dowodem i to one – zaraz po widoku z dachu – najbardziej podobają się naszym gościom.

Ogród BUW jest czynny cały rok, lecz na dach można wejść od kwietnia do października. Wstęp do tej niewątpliwej atrakcji – nie tylko turystycznej - jest cały czas bezpłatny.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Bądź pierwszym Czytelnikiem, który skomentuje ten artykuł.

Skomentuj

Opublikuj komentarz jako gość.
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

ŚWIEŻO UPIECZONE

Herbaciany rytuał łączy ludzi
Z wizytą u świętego Mikołaja
Prezent: świąteczny planner i lista zakupów
Black Friday to dopiero początek!
Amarantus – jak to jeść?
Dlaczego szef sprawdza podwładnych?
Eko-moda: kurtka z 21 butelek
Smaczny start o poranku
Pomorze poza sezonem? Tak, to trzeba zobaczyć!
Na co komu zmiana czasu?
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider