W chwili, gdy to piszę, czasu zostało mi niewiele. Równo tydzień. Wiadomość dotarła zbyt późno, bym zdążyła zorganizować podróż do Laponii i spędzić noc pod intensywnie błękitnym okiem Białego Wędrowca. Ale może ktoś z was pokusi się o takiego „lasta”? Drugiej takiej okazji nie będzie.

Snow Village Lapland Game of Thrones Gra o Tron 2Fot. Tuomas Kurtakko (materiały prasowe)

O tym, że na dalekiej północy wznosi się bajkowy hotel wykuty w lodowcu, kiedyś usłyszałam. Było to jednak dawno i po drodze mnóstwo innych atrakcji przykuło moją uwagę i zapadło w pamięć. SnowVillage powróciło do mnie znienacka kilkanaście dni temu i tym razem galeria zdjęć mnie zelektryzowała, zwłaszcza że sieć HBO oficjalnie zapowiedziała, iż na finałowy sezon „Gry o Tron” przyjdzie mi czekać jeszcze długi rok. Tymczasem 200 kilometrów od koła podbiegunowego…

Snow Village Lapland Game of Thrones Gra o Tron 1Fot. Tuomas Kurtakko (materiały prasowe)

Od siedemnastu lat w pobliżu narciarskich kurortów Ylläs and Levi w zachodniej Finlandii projektanci i rzeźbiarze z całego świata – w tym także z Polski – budują spektakularny kompleks SnowVillage. Wykorzystują do tego około 20 tysięcy ton śniegu i około 350 ton krystalicznie czystego lodu, wycinając kształty uwodzące turystów z całego świata.

SnowVillage Gra o Tron Westeros smokFot. Tuomas Kurtakko (materiały prasowe)

Kompleks zajmujący powierzchnię około 20 tys. metrów kwadratowych obejmuje śnieżny hotel z pokojami i apartamentami, lodową restaurację, bar i kaplicę, w której można wziąć ślub. Każdego roku urządzone są one w innej konwencji. Tym razem wzrok gości pada na starannie wycyzelowaną mapę Westeros – motywem sezonu 2017/2018 jest „Gra o Tron”. Wciąż jest, bo piszę ten tekst na tydzień przed zamknięciem ośrodka, zaplanowanym na 8 kwietnia.

Snow Village Lapland Game of Thrones Gra o Tron 4Fot. Tuomas Kurtakko (materiały prasowe)

W SnowVillage można dziś znaleźć rzeczywistych rozmiarów żelazny tron, smoki, braavoską Świątynię Boga o Wielu Twarzach i wiele innych motywów doskonale znanych miłośnikom „Gry o Tron”. Jestem pewna, że niejeden gość błądząc po śnieżnobiałych korytarzach, układając się do snu na wykutych z lodu łóżkach lub zasiadając do kolacji przy zmrożonym stole przypomniał sobie dewizę rodu Starków: „Winter is coming”.

Snow Village Lapland Game of Thrones Gra o Tron 3Fot. Tuomas Kurtakko (materiały prasowe)

Co roku budowa hotelu zaczyna się, gdy temperatura spada do -10ºC, co w tej części Finlandii ma miejsce na przełomie października i listopada. Konstruktorzy sięgają po nowatorskie technologie, a architekci starają się nadać kompleksowi coraz wymyślniejsze formy. W SnowVillage można zjeść posiłek, przenocować lub po prostu go zwiedzić. Trzeba jednak ubrać się ciepło, ponieważ temperatura w lodowych komnatach wynosi od -5 do -2 stopni. „Whisky on the rocks” nabiera tu zupełnie innego smaku...

Snow Village Lapland Game of Thrones Gra o Tron 5Fot. Tuomas Kurtakko (materiały prasowe)

W hotelu powstaje około 30 pokoi, z których każdy wygląda inaczej. Specjalną ofertę SnowVillage ma dla par, które szukają wyjątkowej scenerii ślubnej – w tym miejscu można wypowiedzieć sakramentalne „tak” w kaplicy lodowej lub bardziej przytulnej, wyłożonej drewnem.

Wszystkie wnętrza kompleksu ozdobione są odpowiednio dobranym oświetleniem, dzięki czemu zimne, śnieżnobiałe przestrzenie wyglądają po prostu bajecznie.

Snow Village Lapland Game of Thrones Gra o Tron 7Fot. Tuomas Kurtakko (materiały prasowe)

Jeśli macie ochotę i możliwość, by skorzystać z ostatniej okazji do odwiedzenia mroźnej Północy, to z Polski można łatwo dotrzeć samolotem. Powrotny bilet z Warszawy do Kittilä, skąd do Westeros zabierze was samochód lub skuter śnieżny, kosztuje około 2,5 tys. zł. Mnie się to niestety nie uda, ale z pewnością sprawdzę w październiku, co tym razem przyszło do głowy pomysłowym Finom.

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (1)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

No nieźle. Przegapiłam ale fajne ludzie mają pomysły!

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

ŚWIEŻO UPIECZONE