Niedaleko toruńskiej Starówki znajduje się jedno z tych miejsc, w których czas na chwilę się zatrzymuje. Otwarty przez cały rok Toruński Ogród Zoobotaniczny liczy już 200 lat i stanowi jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych miasta.

 

Toruń pd gotyckimi muramiFot.Pixabay.com

Utworzony został na terenie średniowiecznej osady rybaków i flisaków, ale dokładna data powstania nie jest znana. Jego początek datuje się na koniec XVII stulecia, kiedy istniejący tu majątek dworski przeszedł w ręce Johanna Gottlieba Schultza - botanika, który uporządkował tutejszy drzewostan, wprowadził wiele okazów roślin pochodzących z różnych stron Europy, urządził aleje, wybudował altany, zegar słoneczny i ptaszarnię. Schultz zmarł w1827 r. i zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie został pochowany w grobowcu na terenie Ogrodu, a cały majątek przekazał Królewskiemu Gimnazjum w Toruniu na cele dydaktyczne. Do końca XIX w. Ogród świetnie prosperował, jednak wkrótce potem zaczął powoli podupadać - drzewa i krzewy zostały przesadzone w inne miejsca, a pozostałe rośliny zostawiono samym sobie. Po I wojnie światowej był już niemal całkiem zdewastowany - zamiast pięknych drzew i krzewów pojawił się dziko zarośnięty park, a reszta zamieniła się w publiczny warzywnik. Sytuacja uległa poprawie dopiero w 1920 r., kiedy obiekt został przejęty przez Państwowe Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Kopernika. W 1965 roku sprowadzono tu pierwsze zwierzęta - jaka tybetańskiego, arę i lamy. Dekadę później umożliwiono publiczne zwiedzanie Ogrodu. Ostatnie dwadzieścia lat to czas prawdziwego odrodzenia tego miejsca - wybudowane zostały woliery dla ptaków i wybiegi dla surykatek oraz rysi, wyremontowano herpetarium. W 2009 r. Ogród stał się pełnoprawnym członkiem prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, co ułatwia pozyskiwanie ciekawych gatunków zwierząt oraz umożliwia udział w międzynarodowych projektach mających na celu ochronę zwierząt zagrożonych wyginięciem.

14 rysie w ogrodzie zoobotanicznym w toruniu   Fot. Toruński Ogród ZoobotanicznyFot. Toruński Ogród Zoobotaniczny

Dosyć historii. Jak Ogród wygląda dziś? Jest po prostu piękny... Bogata, kolorowa roślinność uprzyjemnia odwiedzającym zwiedzanie. Lemury wari i katta rozbawią nas do łez, zobaczymy tu także majestatycznego żubra, skoczne markury turkmeńskie, wyniosłe alpaki, zwinne marmozety białoczelne, pigmejki, tamaryny białoczube, miko czarnego i wyciągające swoje szyje surykatki. Jeśli będziemy mieć szczęście, będziemy mogli podziwiać też wyciągniętego na drzewie rysia euroazjatyckiego i tuż obok - dostojne niedźwiedzie himalajskie, dumnie przechadzające się po swoim terytorium.

Gdy poczujemy zmęczenie, możemy usiąść przy fontannie i rozkoszować się cichym szmerem wody. Dzieci mogą dać upust energii na placu zabaw. A dalej? Dalej są konie huculskie, kangury Bennetta, mundżak chiński, owca grzywiasta, goral chiński, karakale i jeżozwierz indyjski. W herpetarium podziwiać możemy warana mangrowego, kameleona jemeńskiego, gekona madagaskarskiego, agamę błotną i teju, wiele gatunków żółwi i oczywiście węże - boa, sanzinię i pytony. W ptaszarni i w boksach zobaczymy wiele gatunków ptaków - w tym robiącego prawdziwą furorę Oskara - kakadu, która nieustannie krzyczy. W zoo znajdziemy też nasze rodzime gatunki - kozy, owce i upartego osiołka.

14 motyl w ogrodzie zoobotanicznym w toruniu

Toruński Ogród Zoobotaniczny jest oazą spokoju w samym centrum tętniącego życiem miasta. Zwierzęta są bardzo zadbane i odpowiednio pielęgnowane - sama byłam świadkiem karmienia lemurów przez jedną z pracownic Ogrodu, do której zwierzęta wręcz lgnęły. Wiosną i latem park inspiruje do dalekich, egzotycznych podróży, a w jesienne i zimowe wieczory staje się idealnym miejscem do spokojnych spacerów.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

ŚWIEŻO UPIECZONE