Dla ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez książek, są niczym świątynie. Spędzają w nich długie godziny, snując się wzdłuż kilometrów półek zastawionych bezcennymi nieraz egzemplarzami. Niezależnie od tego, czy unosi się w nich zapach historii liczonej w stuleciach czy nuta nowoczesności i architektonicznej ekstrawagancji, biblioteki niezmiennie pozostają miejscami, w których czas rządzi się szczególnymi prawami. Zabieramy was w krótką podróż po tych, które zdecydowanie warto wpisać na listę „do odwiedzenia jeszcze w tym życiu”.

Dublin – Trinity College Library

W liczącej ponad 500 lat bibliotece zgromadzono ponad sześć milionów książek, czasopism, manuskryptów, map i utworów muzycznych. Każdego roku to miejsce przyciąga setki tysięcy gości. Tu znajduje się największy skarb kulturowy Irlandii, jakim jest Book of Kells – pochodzący z IX w. bogato zdobiony manuskrypt zawierający cztery Ewangelie.

Trinity College Library Rob Hurson via FlickrFot. Rob Hurson via Flickr

Stuttgart  Biblioteka Miejska

Nowoczesny budynek zaprojektowany przez koreańskiego architekta Eun Yang Yi wznosi się na wysokość 40 metrów. Białe wieże ze szkła i betonu kryją w sobie dziewięć pięter. Dwa kolejne znajdują się pod ziemią. Proste i czyste wnętrze biblioteki sprawia, że spojrzenie skupia się wyłącznie na esencji tego miejsca – setkach tysięcy książek.

Stuttgart Public Library O Palsson via FlickrFot. O Palsson via Flickr

Praga – Biblioteka Narodowa Klementinum

Ufundowane w XVI w. jezuickie kolegium w 1930 r. przekształcone zostało w jedno z najważniejszych miejsc na kulturowej mapie Czech. W zabytkowej budowli na praskim Starym Mieście znajdują się bezcenne zbiory z epoki baroku. Dodatkową atrakcją biblioteki jest Wieża Astronomiczna. W tym miejscu czas zwalnia i za moment zaczyna biec wstecz...

Biblioteka Klementinum Praga Bruno Delzant via FlickrFot. Bruno Delzant via Flickr

Vancouver – Central Public Library

Biblioteka, która pod względem popularności bije na głowę niejedno centrum handlowe. Przychodzą tu pojedyncze mole książkowe i całe rodziny. Czytają książki, oglądają wystawy, biorą udział w licznych imprezach kulturalnych, miło spędzają czas w kawiarni w przeszklonym atrium lub odwiedzają jedną z restauracji wokół biblioteki. Samochód zostawiają na podziemnym parkingu i na kilka godzin znikają między regałami.

Vancouver Public Library Cord Rodefeld via FlickrFot. Cord Rodefeld via Flickr

Aleksandria – Bibliotheca Alexandrina

Wzniesiona w celu upamiętnienia słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej, która spłonęła w I w. W bibliotecznym kompleksie znajdują się nie tylko książki. Działają tu także: planetarium, instytuty naukowe, laboratorium konserwacji manuskryptów i ośrodek kaligrafii. Monumentalną fasadę budynku zdobią znaki 120 alfabetów starożytnych i współczesnych.

Bibliotheca Alexandrina Kostas Kokkinos via FlickrFot. Kostas Kokkinos via Flickr

Baltimore – George Peabody Library

Należąca obecnie do prestiżowego Johns Hopkins University biblioteka powstała pod koniec XIX w. Na sześciu kondygnacjach ozdobionych ażurowymi balustradami i dekoracjami pokrytymi płatkami złota mieści się ponad 300 tys. woluminów. Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca sprawiła, że od niedawna w głównym hallu biblioteki organizowane są... wesela i eleganckie przyjęcia. Widać wciąż wypada pokazać się wśród książek.

George Peabody Library Patrick Gillespie via FlickrFot. Patrick Gillespie via Flickr

Meksyk – Biblioteca Vasconcelos

Nowoczesny gmach nosi imię Jose Vasconcelosa – meksykańskiego pisarza, filozofa i propagatora kultury. Także tu oprócz zbiorów książkowych można obejrzeć wystawy artystyczne i uczestniczyć w kulturalnych projektach organizowanych przez bibliotekę. Każdego dnia zaglądają tu ponad trzy tysiące osób. To jedna z największych bibliotek Ameryki Łacińskiej i wśród nich najbardziej imponująca.

Biblioteca Vasconselos Timothy Neesam via FlickrFot. Timothy Neesam via Flickr

Birmingham – Library of Birmingham

Przez wielu znawców tematu uznawana za jeden z najdoskonalszych przykładów współczesnej architektury. 2,5 mln osób odwiedzających w ciągu roku tę miejską bibliotekę uplasowało ją na 10. miejscu w rankingu turystycznych atrakcji Wielkiej Brytanii. Na szczególną uwagę zasługuje tu kolekcja ponad 43 tys. egzemplarzy dzieł Szekspira, z których znaczna część liczy już kilkaset lat. Drugim wielkim atutem jest zasilanie budynku energią z odnawialnych źródeł.

Library of Birmingham Ozzy Delaney via FlickrFot. Ozzy Delaney via Flickr

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

ŚWIEŻO UPIECZONE