Najchętniej odwiedzany kraj przez Polaków, przeżywający obecnie głęboki kryzys ekonomiczny. Miejsce, gdzie ludzie są życzliwi, a rodaków zaskakuje niespieszne, bezstresowe podejście do życia. O Grecji można pisać nieustanie – wciąż odkrywać nowe smaki krajobrazu, południowej mentalności i oczywiście jedzenia. Gwarantowane słońce, niezapomniane góry i ciepłe morze to atuty, które sprawiają, że co roku oblegamy Helladę.

 12 paleos panteleimonas   Fot. Wikimedia CommonsFot. Wikimedia Commons

 

W niezbędniku do odwiedzenia są Ateny, Meteory, Athos i wiele innych miejsc, których urokliwość i klimat przyciąga przybyszów. Część zwiedzających wybiera się także w masyw Olimpu, a stąd już niedaleko do Paleos Panteleimonas – małej wioski - skansenu, w której wyczerpany zgiełkiem na pobliskich plażach riwiery turysta odnajdzie absolutną ciszę. Zostać tu na noc graniczy z cudem – okazuje się, że apartamenty w kamiennych domkach są rezerwowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Mimo to w wiosce można spędzić niezapomniany dzień. Dzień w towarzystwie cykad, które uzupełniały wspomnianą ciszę, stał się wspomnieniem, do którego nieraz wracam, przypominając sobie miejsca, w których uważnie stopiłam się z teraźniejszością.

Do Paleos Panteleimonas wiedzie kręta droga, przebiegająca obok XI-wiecznego zamku krzyżowców Platamonas, w którym obecnie odbywa się sporo wydarzeń kulturalnych, z najbardziej znanym sierpniowym Festiwalem Olimpu. Z wijącej się w górę drogi roztacza się widok na Zatokę Termajską, stanowiącej część Morza Egejskiego. Ostateczny cel wyprawy – kamienny skansen – znajduje się około 500 m n.p.m.

Położona na stokach wioska urzeka harmonijnym rozplanowaniem. Nie sposób się w niej zgubić – którejkolwiek by nie wybrać brukowanej ścieżki, w końcu i tak trafia się na główny plac. A tutaj rośnie wiekowy platan, który pokrywa przestrzeń konarami. W rogu placyku stoi biała cerkiew św. Pantaleimona – patrona lekarzy i opiekuna chorych. Tuż obok kościoła tryska źródełko z krystalicznie czystą wodą. Zresztą nie tylko w tym miejscu można się orzeźwić – to nie jedyne źródełko w tej magicznej wiosce.

Cerkiew stała się popularnym miejscem na uroczystości rodzinne, wesela albo chrzciny. Wówczas plac jest świątecznie przyozdabiany, a goście biesiadują przy rozstawionych stołach. Magia Paleos Panteleimonas działa na wyobraźnię wszystkich, którzy odwiedzili to miejsce. Kamienne domy coraz częściej są kupowane przez zamożnych i restaurowane z pożytkiem dla wizerunku wioski. Czy górale, którzy ją założyli około XIV wieku, przypuszczali, że ich osada nabierze luksusowego statusu?

W sercu wsi znajdują się tawerna i kawiarnia oraz sklepy z rękodziełem i lokalnymi smakołykami. Nieopodal sklep z ziołami, przed którym stoją płócienne worki z liściem laurowym, tymiankiem, czy górskim rumiankiem. Można w nim kupić figi w zalewie miodowej albo olejek kwiatowy, którego dwie krople wystarczą, by biorąc kąpiel w domu w Polsce, przypomnieć sobie o kamiennych domach i widoku, który roztacza się z Paleos Panteleimonas.

Specjalnością tubylców jest tsipouro, czyli grecki bimber. Ten mocny alkohol jest produkowany z wyciśniętego moszczu winogron. Mieszkańcy wioski wzbogacili recepturę i dodają do tsipouro przede wszystkim jagody, sezonowo krokusy, czy lukrecję.

Zapewne nie wrócę do Paleos Panteleimonas, choć marzy mi się spędzenie nocy w tym miejscu. Jak wygląda tam wschód słońca, mogę sobie jedynie wyobrazić. Warto polecić tę przestrzeń - niedaleko stąd do kurortów riwiery, więc dla tych, których zaczyna drażnić leżenie na piasku wśród opalających się plażowiczów, to idealne rozwiązanie, aby wciągnąć w płuca zapach górskiej atmosfery. To również obowiązkowy przystanek dla poszukujących smaczków znanej, mimo to nie do końca odkrytej Grecji.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

ŚWIEŻO UPIECZONE