Piramida w Rapie na Mazurach to jeden najbardziej osobliwych zabytków tej części kraju. Od kilku dni znów czeka na turystów.

Piramida Rapa MazuryFot. Nadleśnictwo Czerwony Dwór

Wzniesiona pod koniec XVIII w. piramida pełniła rolę kaplicy grobowej rodu von Fahrenheid. Przez dekady ulegała stopniowemu niszczeniu i była w złym stanie technicznym. Nadleśnictwo Czerwony Dwór, na terenie którego znajduje się ten obiekt, przez ponad dwa lata przygotowywało remont, m.in. szukając pieniędzy. Trwające cztery miesiące prace remontowo-konserwatorskie pochłonęły 890 tys. zł (pieniądze pochodziły z funduszu leśnego Lasów Państwowych). Na szczęście zdołano przeprowadzić je w samą porę, by możliwe było zachowanie pierwotnego wyglądu piramidy.

Zabytkowa budowla, zwieńczona wysokim dachem, stoi jest w lesie koło wsi Rapa, między Baniami Mazurskimi a Gołdapią. Powstała prawdopodobnie w latach 1792-1795 i początkowo służyła do przechowywania lodu. Od początku XIX w. stała się kaplicą grobową wschodniopruskiego rodu von Fahrenheid, który miał w pobliżu swoją siedzibę.

Nie jest jasne, dlaczego konstrukcję wzniesiono w kształcie piramidy. Badacze wiążą to z działalnością masońską inicjatora jej budowy – barona Johanna Friedricha Wilhelma (1747 -1834), ponieważ taki kształt pojawiał się w symbolice wolnomularskiej. W grobowcu spoczywają szczątki co najmniej trzech pokoleń rodu von Fahrenheid, a także rodzin von Bujack i von Altenstadt. Specyficzne warunki panujące w piramidzie przyczyniły się do naturalnej mumifikacji zwłok. Wnętrze zostało splądrowane na przełomie lat 1914-15 przez żołnierzy carskich, a ponownie w 1945 r. podczas przemarszów Armii Czerwonej. Po II wojnie światowej grobowiec ulegał stopniowej degradacji, w 1977 r. doszło do sprofanowania szczątków zmarłych.

Leśnicy od końca lat 80. ubiegłego wieku próbowali uporządkować otoczenie i powstrzymać dalszą dewastację grobowca. Zamurowano wejście i wstawiono kraty w oknach. W latach 1990-2010 prowadzono prowizoryczne naprawy, mające uchronić budowlę przed zawaleniem.

Kompleksowe badania archeologiczno-architektoniczne piramidy przeprowadziła w 2015 r. ekspedycja z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy sprawdzili stan zachowania konstrukcji i sporządzili jej trójwymiarowe skanowanie. Zinwentaryzowano zawartość grobowca i wykonano badania antropologiczne znalezionych tam szczątków. Rok później odgruzowano posadzki, wstępnie zabezpieczono ściany i grożący zarwaniem strop, oczyszczono kanały wentylacyjne.

Według historyków, inicjator budowy piramidy w Rapie był spokrewniony z Danielem Gabrielem Fahrenheitem, wynalazcą termometru rtęciowego i skali temperatur używanych w części krajów anglosaskich.

źródło: Nauka w Polsce – PAP

 


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (14)

Ocena 4.5 z 5 na podstawie 1 głosów
COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Dobrze że w samą porę udało się uratować ten ciekawy zabytek

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Wielkie brawa należą się tamtejszym leśnikom!

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Nie miałam pojęcia o takiej budowli

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

My do niedawna też nie

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Bardzo ciekawe miejsce, nigdy wcześniej nie slyszalam o tej budowli

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Polecamy wizytę. W okolicach jest wiele innych ciekawych miejsc.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Kojarzę piramidę, znajduje się w okolicy moich rodzinnych stron

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

W życiu nie widziałam czegoś takiego! No to już wiadomo, gdzie trzeba w wakacje pojechać :-)

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Tak, Mazury to dobry kierunek

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Ciekawe miejsce. Jak będziemy tam przejazdem, to może odwiedzimy polska piramide

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Świetnie, że udało się wyremontować i można zwiedzać.

COM_KT_COMMENT_MINIMIZED_BY_MODERATOR

Koniecznie zajrzę, nawet jak będę przejazdem, lubię takie nietypowe miejsca.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

ŚWIEŻO UPIECZONE