Fermanagh to kraina jezior z najdłuższą siecią szlaków wodnych w Europie. Owo hrabstwo położone w zachodniej części Irlandii Północnej słynie także ze swych zabytków, licznych warowni i klasztorów. W niewielu miejscach można odetchnąć tak głęboko, jak tu...

Fermanagh Lakelands Zamek EnniskillenZamek Enniskillen (fot. Fermanagh Lakelands via Flickr)

Jedną trzecią powierzchni Fermanagh zajmują Górne i Dolne Lough Erne - połączone ze sobą jeziora, których łączna długość przekracza 60 km, a powierzchnia wynosi ponad 140 km2. Pomiędzy nimi znajduje się Enniskillen, stolica hrabstwa, w której znajduje się założona w XVII w. uczelnia Portora Royal School, do której uczęszczali m.in. Samuel Beckett i Oscar Wilde.

Długość sieci żeglugowej Fermanagh, na którą składają się jeziora, rzeki i kanały, wynosi aż 435 mil, czyli 700 km. Irlandzka kraina to zatem idealne miejsce dla fanów wędkowania, kajakarstwa czy wakeboardingu. Swoje ulubione zakątki mają tu także miłośnicy pieszych wędrówek i rowerowych rajdów. A jeśli komuś nie przyszła ochota na sportowe wyczyny, zawsze może wsiąść na pokład łodzi i zrelaksować się w trakcie spokojnego rejsu wśród malowniczych krajobrazów.

Odwiedzając Fermanagh w żadnym wypadku nie wolno ominąć Marble Arch Caves – kompleksu jaskiń uformowanych 650 mln lat temu. Był on pierwszym ustanowionym w Europie przez UNESCO geoparkiem, czyli obszarem chronionym o szczególnym znaczeniu geologicznym. Do grot można wpłynąć łodzią, a najdłuższa z nich ma 7 km długości. Po wyjściu z podziemnych korytarzy można kontynuować wędrówkę po geoparku, docierając do Cladagh Glen – rozległego, majestatycznego rezerwatu przyrody.

Fermanagh Lakelands Marble arch cavesFot. Fermanagh Lakelands via Flickr

Spod tafli Lough Erne wyrasta ponad 150 wysp z licznymi atrakcjami turystycznymi. Na Boa Island można odwiedzić cmentarz, pamiętający czasy wczesnochrześcijańskie, na którym znajdują się celtyckie rzeźby.

Z kolei wyspa Devenish to jeden z najcenniejszych irlandzkich ośrodków klasztornych. Część murów pamięta VI w. - to pozostałości klasztoru założonego przez Molaise'a z Devenish. Na wyspie stoi też bardzo dobrze zachowana 30-metrowa okrągła wieża.

Fermanagh Lakelands przyciąga również aurą tajemnicy dawnych zamków i pałaców, których historia sięga sześciuset lat wstecz. Ich urok doceniają nie tylko turyści – ze scenerii zamku Crom korzystają także twórcy brytyjskiego serialu komediowego “Blandings”.

Fermanagh Lakelands widok na jezioro MacNeanWidok na jezioro MacNean (fot. Fermanagh Lakelands via Flickr)

Jak na prawdziwą atrakcję turystyczną przystało, to irlandzkie pojezierze oferuje nie tylko piękne widoki, zabytkowe budowle i wodne szaleństwa. Tu można spróbować swoich sił także w rękodzielnictwie, wziąć udział w licznych imprezach kulturalnych i sportowych, zafundować sobie odrobinę luksusu w ośrodku spa, zajrzeć do muzeum lub sprawdzić, czy potrafimy strzelać z łuku.

Fermanagh Lakelands to zjawiskowo piękna kraina, która jest mało znana poza Irlandią i Wielką Brytanią. Warto się w niej zanurzyć...

Fermanagh Lakelands Figury na Białej WyspieFot. Fermanagh Lakelands via Flickr

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

ŚWIEŻO UPIECZONE