Fermanagh to kraina jezior z najdłuższą siecią szlaków wodnych w Europie. Owo hrabstwo położone w zachodniej części Irlandii Północnej słynie także ze swych zabytków, licznych warowni i klasztorów.

 

Jedną trzecią powierzchni Fermanagh zajmują Górne i Dolne Lough Erne - połączone ze sobą jeziora, których łączna długość przekracza 60 km, a powierzchnia wynosi ponad 140 km2. Pomiędzy nimi znajduje się Enniskillen, stolica hrabstwa, w której znajduje się założona w XVII w. uczelnia Portora Royal School, do której uczęszczali m.in. Samuel Beckett i Oscar Wilde.

Długość sieci żeglugowej Fermanagh, na którą składają się jeziora, rzeki i kanały, wynosi aż 435 mil, czyli 700 km. Irlandzka kraina to zatem idealne miejsce dla fanów wędkowania, kajakarstwa czy wakeboardingu. Swoje ulubione zakątki mają tu także miłośnicy pieszych wędrówek i rowerowych rajdów. A jeśli komuś nie przyszła ochota na sportowe wyczyny, zawsze może wsiąść na pokład łodzi i zrelaksować się w trakcie spokojnego rejsu wśród malowniczych krajobrazów.
Odwiedzając Fermanagh w żadnym wypadku nie wolno ominąć Marble Arch Caves – kompleksu jaskiń uformowanych 650 mln lat temu. Był on pierwszym ustanowionym w Europie przez UNESCO geoparkiem, czyli obszarem chronionym o szczególnym znaczeniu geologicznym. Do grot można wpłynąć łodzią, a najdłuższa z nich ma 7 km długości. Po wyjściu z podziemnych korytarzy można kontynuować wędrówkę po geoparku, docierając do Cladagh Glen – rozległego, majestatycznego rezerwatu przyrody.

Spod tafli Lough Erne wyrasta ponad 150 wysp z licznymi atrakcjami turystycznymi. Na Boa Island można odwiedzić cmentarz, pamiętający czasy wczesnochrześcijańskie, na którym znajdują się celtyckie rzeźby.

Z kolei wyspa Devenish to jeden z najcenniejszych irlandzkich ośrodków klasztornych. Część murów pamięta VI w. - to pozostałości klasztoru założonego przez Molaise'a z Devenish. Na wyspie stoi też bardzo dobrze zachowana 30-metrowa okrągła wieża.

Fermanagh Lakelands przyciąga również aurą tajemnicy dawnych zamków i pałaców, których historia sięga sześciuset lat wstecz. Ich urok doceniają nie tylko turyści – ze scenerii zamku Crom korzystają także twórcy brytyjskiego serialu komediowego “Blandings”.

Jak na prawdziwą atrakcję turystyczną przystało, to irlandzkie pojezierze oferuje nie tylko piękne widoki, zabytkowe budowle i wodne szaleństwa. Tu można spróbować swoich sił także w rękodzielnictwie, wziąć udział w licznych imprezach kulturalnych i sportowych, zafundować sobie odrobinę luksusu w ośrodku spa, zajrzeć do muzeum lub sprawdzić, czy potrafimy strzelać z łuku.

Fermanagh Lakelands to zjawiskowo piękna kraina, która jest mało znana poza Irlandią i Wielką Brytanią. Warto się w niej zanurzyć...

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Bądź pierwszym Czytelnikiem, który skomentuje ten artykuł.

Skomentuj

Opublikuj komentarz jako gość.
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

ŚWIEŻO UPIECZONE

Mamy za dobrze, mamy za dużo
Kobiety biorą firmy w swoje ręce
Kto się boi piątku trzynastego?
Naturalne farby do włosów
O samolotach z drewna i pilotach z żelaza
Work-life balance po polsku
Agnieszki Bieńkowskiej radość tworzenia
Cudowny eliksir z jabłek
„Paterson”, czyli jak na nowo pokochać Jarmuscha
Quinoa - komosa ryżowa
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider