Każdego roku latem na Dolny Śląsk ściągają tłumy turystów, których jak magnes przyciąga sława ceramiki bolesławieckiej. Słynne na cały świat, charakterystyczne desenie dziś są preludium do kilkudniowego spotkania artystów, którzy podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki prezentują swój niezrównany kunszt. O rezerwacji noclegów w tym terminie trzeba myśleć znacznie wcześniej.

13 Bolesławieckie Święto Ceramiki [Fot. Mariusz Cieszewski dla PolandMFA Flickr]Fot. Mariusz Cieszewski dla Poland MFA. Flickr

Tradycje wyrobu ceramiki w Bolesławcu sięgają XIV wieku. Prawdziwy rozkwit nastąpił w XVIII i XIX w., kiedy to powstały nowe techniki produkcji i zdobienia oraz otwarto Ceramiczną Szkołę Zawodową. Unikalność powstającej tu ceramiki polega na jej szczególnej trwałości oraz charakterystycznym wzornictwie, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Wszystkie produkty są zdobione ręcznie tzw. techniką stempelkową. Miękkie stemple o odpowiednim kształcie zanurza się w farbie, a następnie odciska na naczyniu. Bardziej skomplikowane wzory malowane są pędzelkiem.

Bolesławiecka ceramika cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród miłośników tradycji, ale też oryginalnego designu. Polscy rzemieślnicy nadążają za duchem czasu i obok talerzy, waz, łyżek czy filiżanek oferują np. zestawy do sushi i przygotowywania zielonej herbaty oraz tematyczne gadżety, w tym bombki i pisanki. Większość produkcji trafia na eksport, w tym do Japonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i krajów skandynawskich.

W związku z tym, że ceramikę wypala się w bardzo wysokiej temperaturze (powyżej 1200° C), jest bardzo wytrzymała. Można jej używać w kuchenkach mikrofalowych, piekarnikach i zmywarkach bez obawy o to, że straci fakturę i kolor.

Dolnośląskie miasto co roku organizuje specjalne wydarzenie. – Bolesławieckie Święto Ceramiki jest ceramiczno-interaktywnym działaniem mającym wymiar artystycznego wydarzenia, którego celem jest promocja ceramiki oraz regionu bolesławieckiego – mówi Ewa Lijewska-Małachowska, dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki. Impreza dawniej odbywała się w weekendy, jednak bardzo duże zainteresowanie sprawiło, że obecnie trwa pięć dni. Szacuje się, że co roku do Bolesławca zjeżdża 100 tys. osób, które podziwiają cuda wyczarowane z gliny.

13 Bolesławieckie Święto Ceramiki [Fot. Mariusz Cieszewski dla Ministerstwo Spraw Zagranicznych Flickr]Fot. Mariusz Cieszewski dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych Flickr

Podczas święta odbywa się jeden z największych w Europie targów ceramicznych, na którym można kupić ceramikę użytkową i dekoracyjną, a także biżuterię. Goście z Azji, którzy przybywają autokarami, wywożą całe walizki bolesławieckich rękodzieł. Przyznajemy, że tłumy i gwar niekoniecznie kojarzą się z wypoczynkiem w stylu slow, jednak Bolesławieckie Święto Ceramiki warto odwiedzić m.in. przez wzgląd na możliwość nauki rzemiosła.

– Chętni do zwiedzania mogą obserwować proces produkcji ceramiki w lokalnych zakładach - mówi Ewa Lijewska - Małachowska. – W ceramicznych piecach zbudowanych w plenerze według autorskich projektów znanych artystów ceramików, publiczność poznaje proces wypału ceramiki. W Miasteczku Animacji Ceramicznych, pod okiem mistrzów garncarstwa, każdy może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wyrobów z gliny: tocząc na kole garncarskim, lepiąc i ręcznie malując swoje oryginalne prace.

Każdego roku, Świętu towarzyszą artystyczne happeningi, giełda staroci, wystawy prac artystów z całego świata, koncerty, spektakle i teatralne oraz wybory Miss i Mistera Święta Ceramiki. Odwiedzając w te dni Bolesławiec pod żadnym pozorem nie wolno zrezygnować z wędrówki po straganach, na których znajdować się będą dzieła naprawdę niepowtarzalne. My jednak szczególnie zachęcamy do ubrudzenia rąk gliną, po łokcie...

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

ŚWIEŻO UPIECZONE