Fot. Magdalena Turska

Wybrałam się do Międzyzdrojów w marcu, jeszcze przed przestawieniem czasu, więc dość szybko robiło się ciemno. Postanowiłam pojechać, ponieważ praca stawała się coraz bardziej mierżąca, a moje nerwy co rusz dawały do wiwatu współpracowniczkom. Zapakowałam samochód i ruszyłam S3 w kierunku zachodniego wybrzeża Bałtyku. Dwie godziny później byłam już na miejscu. Siąpił deszcz i wiał wiatr, więc mój nastrój nadal był wisielczy. Założyłam kaptur na głowę i ruszyłam na plażę. A tam spokojna fala i tylko delikatna mżawka. Uśmiechnęłam się na myśl, że nawet jeśli będzie padało przez cały mój pobyt, to i tak warto było przyjechać – nareszcie miałam ulubiony żywioł na wyciągnięcie ręki.

Do gospodarstwa agroturystycznego „Zapiecek” w Idzbarku na Mazurach Zachodnich trafiliśmy z polecenia znajomych. Byliśmy kompletnie wyczerpani po bardzo intensywnym roku szkolnym i zawodowym. To był ten pierwszy raz w moim życiu, kiedy o aktywnym urlopie myślałam z przerażeniem. Chciałam leżeć pod wisienką, obserwować chmury i jeść porzeczki prosto z krzaka...

Jeżeli Irlandia, to nie tylko Dublin, Klify Moheru i Ring of Kerry. Wyspa kryje wiele zakątków, w których zatrzymał się czas. Jednym z nich jest Park Narodowy Connemara, położony na zachodnim wybrzeżu w hrabstwie Galway.

Fot. Pixabay

Wołosate to idealne miejsce dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku. W najdalej wysuniętej na południe miejscowości w Polsce znajduje się Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego, a osada jest dobrym punktem startowym na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczadów.

Fot. Nicolas Winspeare via Flickr.com

Jest taka droga w Europie, gdzie nie opłaca się być kierowcą. Lepiej wygodnie usiąść w fotelu pasażera i zanurzyć się w krajobraz. Składam to wyznanie i nie jest mi z nim ciężko, choć uwielbiam prowadzić samochód. W magicznym świecie Wogezów i Równiny Alzackiej jazda staje się metafizycznym doznaniem, a dzięki odwiedzinom w piwniczkach i winiarniach, w których każdy degustator jest gościnnie witany, na podniebieniu pasażera pozostaje smak Rieslingów, Muscatów i Gewurztraminerów.

Fot. xiquinhosilva  via Flickr

W Pradze masy turystów prowadzi duch Franza Kafki. Szlak zwiedzania można również wyznaczyć śladem rzeźb Davida Černý’ego albo zapiskami prosto z Bohumila Hrabala. Atrakcji nie brakuje, nie tylko dla piwoszy. Warto jednak wsiąść w samochód, przejechać jeszcze około 60 kilometrów i odetchnąć autentycznym czeskim klimatem w niewielkim miasteczku, gdzie po starówce nie przetacza się tłum zwiedzających.

Fot. Fermanaghlakelands.com

Fermanagh to kraina jezior z najdłuższą siecią szlaków wodnych w Europie. Owo hrabstwo położone w zachodniej części Irlandii Północnej słynie także ze swych zabytków, licznych warowni i klasztorów. W niewielu miejscach można odetchnąć tak głęboko, jak tu...

Fot. Pixabay

Błota - tak nazywają rozlewiska Spreewaldu Łużyczanie. Ta położona w Brandenburgii kraina geograficzna zajmuje ponad 3000 km2, na których znajduje się 350 kanałów. Wraz ze Sprewą tworzą one około 1000-kilometrowe cieki wodne. Niemiecką Wenecję wyróżnia ukształtowanie terenu. To rzeczno-dolinowe niziny, które powstały jako rezultat ostatniego zlodowacenia. Zjawisko klimatyczne sprzed tysięcy lat podzieliło rzekę na strumienie i nurty, pomiędzy odnogami których często są umiejscowione pola uprawne. Co ciekawe, niektóre nie są dostępne inną drogą, jak tylko wodną. Unikatowy krajobraz w 1991 roku został uznany za rezerwat biosfery UNESCO.

Podhale ma do zaoferowania nie tylko bajeczne widoki i malownicze trasy, ale również unikatową, lokalną kuchnię, której symbolem stał się oscypek. By poznać lepiej jego historię, podpatrzeć sposoby wyrobu oraz posmakować innych specjałów z owczego mleka, warto wybrać się na Małopolski Szlak Oscypkowy.

Fot. Magdalena Turska

Jest takie miejsce, gdzie oddech można złapać przy pierwszym kroku, a duch i serce swobodnie wentylują z głową wolną od napięć i trosk. Znalazłam tę wyspę już w Polsce. Wielokrotnie przeglądałam grafiki i czytałam informacje na jej temat, jednak zetknięcie z rzeczywistym obrazem Inis Oirr (ang. Inisheer) przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

ŚWIEŻO UPIECZONE

Amarantus – jak to jeść?
Dlaczego szef sprawdza podwładnych?
Eko-moda: kurtka z 21 butelek
Smaczny start o poranku
Pomorze poza sezonem? Tak, to trzeba zobaczyć!
Na co komu zmiana czasu?
Możesz przewidzieć tylko 10 sekund
Naturalne sposoby na pająki
Mamy za dobrze, mamy za dużo
Kobiety biorą firmy w swoje ręce
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider