Fot. Michael Schlige via Flickr.com

Wiecie, gdzie mieszka święty Mikołaj? Wiadomo, że w Laponii, ale gdzie dokładnie? Czy nadal marzycie, żeby go odwiedzić? A czy nie będzie jeszcze ciekawiej, gdy w magicznym Rovaniemi uda się wam przekroczyć linię koła podbiegunowego – równoleżnik 66°33’39”N?

Fot. Magdalena Turska

Wybrałam się do Międzyzdrojów w marcu, jeszcze przed przestawieniem czasu, więc dość szybko robiło się ciemno. Postanowiłam pojechać, ponieważ praca stawała się coraz bardziej mierżąca, a moje nerwy co rusz dawały do wiwatu współpracowniczkom. Zapakowałam samochód i ruszyłam S3 w kierunku zachodniego wybrzeża Bałtyku. Dwie godziny później byłam już na miejscu. Siąpił deszcz i wiał wiatr, więc mój nastrój nadal był wisielczy. Założyłam kaptur na głowę i ruszyłam na plażę. A tam spokojna fala i tylko delikatna mżawka. Uśmiechnęłam się na myśl, że nawet jeśli będzie padało przez cały mój pobyt, to i tak warto było przyjechać – nareszcie miałam ulubiony żywioł na wyciągnięcie ręki.

Do gospodarstwa agroturystycznego „Zapiecek” w Idzbarku na Mazurach Zachodnich trafiliśmy z polecenia znajomych. Byliśmy kompletnie wyczerpani po bardzo intensywnym roku szkolnym i zawodowym. To był ten pierwszy raz w moim życiu, kiedy o aktywnym urlopie myślałam z przerażeniem. Chciałam leżeć pod wisienką, obserwować chmury i jeść porzeczki prosto z krzaka...

Jeżeli Irlandia, to nie tylko Dublin, Klify Moheru i Ring of Kerry. Wyspa kryje wiele zakątków, w których zatrzymał się czas. Jednym z nich jest Park Narodowy Connemara, położony na zachodnim wybrzeżu w hrabstwie Galway.

Fot. Pixabay

Wołosate to idealne miejsce dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku. W najdalej wysuniętej na południe miejscowości w Polsce znajduje się Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego, a osada jest dobrym punktem startowym na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczadów.

Fot. Nicolas Winspeare via Flickr.com

Jest taka droga w Europie, gdzie nie opłaca się być kierowcą. Lepiej wygodnie usiąść w fotelu pasażera i zanurzyć się w krajobraz. Składam to wyznanie i nie jest mi z nim ciężko, choć uwielbiam prowadzić samochód. W magicznym świecie Wogezów i Równiny Alzackiej jazda staje się metafizycznym doznaniem, a dzięki odwiedzinom w piwniczkach i winiarniach, w których każdy degustator jest gościnnie witany, na podniebieniu pasażera pozostaje smak Rieslingów, Muscatów i Gewurztraminerów.

Fot. xiquinhosilva  via Flickr

W Pradze masy turystów prowadzi duch Franza Kafki. Szlak zwiedzania można również wyznaczyć śladem rzeźb Davida Černý’ego albo zapiskami prosto z Bohumila Hrabala. Atrakcji nie brakuje, nie tylko dla piwoszy. Warto jednak wsiąść w samochód, przejechać jeszcze około 60 kilometrów i odetchnąć autentycznym czeskim klimatem w niewielkim miasteczku, gdzie po starówce nie przetacza się tłum zwiedzających.

Fot. Fermanaghlakelands.com

Fermanagh to kraina jezior z najdłuższą siecią szlaków wodnych w Europie. Owo hrabstwo położone w zachodniej części Irlandii Północnej słynie także ze swych zabytków, licznych warowni i klasztorów. W niewielu miejscach można odetchnąć tak głęboko, jak tu...

Fot. Pixabay

Błota - tak nazywają rozlewiska Spreewaldu Łużyczanie. Ta położona w Brandenburgii kraina geograficzna zajmuje ponad 3000 km2, na których znajduje się 350 kanałów. Wraz ze Sprewą tworzą one około 1000-kilometrowe cieki wodne. Niemiecką Wenecję wyróżnia ukształtowanie terenu. To rzeczno-dolinowe niziny, które powstały jako rezultat ostatniego zlodowacenia. Zjawisko klimatyczne sprzed tysięcy lat podzieliło rzekę na strumienie i nurty, pomiędzy odnogami których często są umiejscowione pola uprawne. Co ciekawe, niektóre nie są dostępne inną drogą, jak tylko wodną. Unikatowy krajobraz w 1991 roku został uznany za rezerwat biosfery UNESCO.

Podhale ma do zaoferowania nie tylko bajeczne widoki i malownicze trasy, ale również unikatową, lokalną kuchnię, której symbolem stał się oscypek. By poznać lepiej jego historię, podpatrzeć sposoby wyrobu oraz posmakować innych specjałów z owczego mleka, warto wybrać się na Małopolski Szlak Oscypkowy.

ŚWIEŻO UPIECZONE

Herbaciany rytuał łączy ludzi
Z wizytą u świętego Mikołaja
Prezent: świąteczny planner i lista zakupów
Black Friday to dopiero początek!
Amarantus – jak to jeść?
Dlaczego szef sprawdza podwładnych?
Eko-moda: kurtka z 21 butelek
Smaczny start o poranku
Pomorze poza sezonem? Tak, to trzeba zobaczyć!
Na co komu zmiana czasu?
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider